sobota 17. září 2016

Dokonalý cizinec - Renée KnightZdroj
Anotace:
     Známé dokumentaristce Catherine Ravenscroftové se zničehonic objeví na nočním stolku záhadný román s názvem Dokonalý cizinec. Do té doby úspěšná a navenek vyrovnaná žena jako by se rázem propadla do zlého snu!   Kniha se sice tváří jako fikce, do nejmenších podrobností však popisuje dávný den, kdy se Catherine stala nositelkou tíživého tajemství, o němž věděl už jen jediný člověk na světě. A ten člověk je dnes přeci mrtvý.
   Minulost rázem ožívá, Catherine se hroutí svět jak domeček z karet a jedinou možností, jak z téhle pasti vyklouznout, je vypátrat pravého autora knihy, ukrývajícího se pod jménem E. J. Preston. A dokázat, co se ten den opravdu stalo...


     V knize sledujeme hlavní hrdinku Catherine, které se její život obrátí vzhůru nohama, když se u ní na stolku v ložnici objeví kniha, která popisuje den před mnoha lety, kdy se stala velká tragédie. Catherine tuhle událost uchovávala v tajnosti před svým manželem a synem.

     Stephen Brigstocke, učitel a neúspěšný spisovatel na penzi, se nedokáže smířit se smrtí své ženy Nancy. Když se po dvou letech od její smrti rozhodne konečně vytřídit její věci, narazí na sbírku fotografií, které před ním jeho žena tajila a rukopis románu, který napsala. Bere to jako znamení, náhle cítí, že je opět s ním a že oba touží po pomstě. Rukopis přepíše a vydá. Je načase pomstít se Catherine, která zničila jejich život.

Teď je zase se mnou. Slyším její hlas a pravidelně s ní rozmlouvám. Řekl jsem jí o tom telefonátu a o vystrašeném hlase té coury. Nemáme mezi sebou žádná tajemství. Nancy je netrpělivá, oba jsme. Chceme její strach vidět, ne jen slyšet.

     Děj se odehrává v několika časových rovinách. Střídají se v ní kapitoly z pohledu Catherine, které jsou psány v er-formě a z pohledu Stephena, které jsou psány v ich-formě.

     Kniha se rozbíhá pomale, ale postupně vtahuje čtenáře do děje, až ji později nejde pustit z ruky. Neustále nevíme, co se vlastně stalo. Stephen po doručení knihy Catherine čeká nějakou reakci. Když se stále nic neděje přitvrdí a román doručí synovi a manželovi. Teprve nyní se dozvídáme, co se vlastně stalo.

     Catherine, do té doby nemastná neslaná se najednou jeví v úplně jiném světle, ale bohužel ne moc lichotivém. To ale ještě neznáme její verzi příběhu.

Dík, bylo to hezký,“ řekl. A ona si přála, aby byl mrtvý. Dala by cokoli za to, aby ho viděla mrtvého. To řekla i jeho otci. Měla pocit, že tohle musí vědět. Nemohla předstírat, že toho litovala. Takhle se cítila.

     Román Dokonalý cizinec je skvěle napsaný. Postupně rozkrývá příběh, který se stal před mnoha lety, myšlenkové pochody muže, který přišel o celou rodinu a jeho psychický stav se pohybuje na hranici šílenství, který zoufale touží po pomstě a v současné rovině nás provází manželstvím Catherine, které se zdálo být pevné, ale jen do chvíle, než bylo vystaveno zkoušce důvěry. A také vykresluje někdy složité vztahy mezi rodiči a dětmi, kdy i vlastní dítě se někdy může stát pro nás cizincem.Renée Knight

pracovala pro BBC jako filmová dokumentaristka, později psala filmové a televizní scénáře, než se rozhodla naplno věnovat beletrii. Žije v Londýně s manželem a dvěma dětmi.

Dokonalý cizinec je jejím románovým debutem, který okamžitě po vydání atakoval přední příčky žebříčků bestsellerů a jehož recenze přirovnávají ke Zmizelé či Dívce ve vlaku.

Žádné komentáře:

Okomentovat