sobota 7. května 2016

Iluze doby

Autor: Jan Šuba...uvědomělí lidé věděli, že se něco stane...


     Román Iluze doby vypráví příběh muže ve středním věku, který by měl být poselstvím pro všechny lidi ovládané svým egem, kteří zůstávají ve Staré Zemi, zatímco lidé, kteří dosáhli stavu uvědomění odchází žít do Nové Země.... Píše se rok 2043

     Děj románu se odehrává na planetě Utopii ve 21. století. Lidé zde žijí svůj život v systému, který vzbuzuje strach, je zaměřený na materialismus a nesvobodu člověka. Názvy států jsou vtipně přejmenovány, ale lze dobře odhadnout o který stát nebo název se jedná. Např. Rájsko, Pindostán, Bota, Fakebook, Hruška. Nejdříve popisuje dobu před transformací lidstva.

     Hlavním hrdinou románu je Jonathan Newmann. Žije v Avalonu. Jeho příběh začíná v dětství a postupně nás provází svým životem. Už ve škole zjistil, že školství nerozvíjí v dětech talent, ale učí je strachu a stádovitosti. V každé fázi svého života objevuje něco nového a také přichází postupně o iluze o společnosti v níž vyrůstá. Je velmi přemýšlivý a také vnímá znamení, která postupně mění jeho i jeho život. Věří, že věci se nedějí samy sebou a že náhody neexistují. Postupně mu přicházejí do života lidé, kteří mu něco předají. Mnohdy neví co, ale učí se, že vše co se děje má svůj důvod. Učí se žít přítomností. Zjišťuje, že musí poslouchat své já, svoje pocity a jen tak bude jeho život šťastný a také úspěšný. Jak pokračuje Jonathanův život, dostáváme se z přítomnosti do budoucnosti.

     Kniha je psána v ich formě. Do vyprávění o svém životě vkládá Jonathan své myšlenky a nutí čtenáře o těchto myšlenkách přemýšlet. Proto tato kniha není úplně jednoduchá na čtení. A mohu říct, že mnoho z nich  stojí za úvahu a myslím, že jsou opravdu trefné.

Když jsem byl skoro na místě, velmi silně mě píchlo na hrudi. Pokud někdy ucítíte něco podobného či si uvědomíte pocit sevřeného hrdla, je to tím, že děláte věci, které vaše duše nechce.“

Nemoc pochází ze slova NE a MOCNÝ. Většinou se projevovaly, když nad námi někdo získal moc – v zaměstnání, v rodině či ve vztahu.“

Pokud nemáš vlastní sny, budeš pracovat pro někoho, kdo je má.“

     Obdivuji autorovu fantazii s jakou vylíčil všechny změny, které postupně planetu Utopii potkaly a také popis všech duchovních pochodů, Jonathanových snů a okolnosti kolem pádu systému a přechodu lidstva do vyšší dimenze.

     Přemýšlím, jaký dopad by tohle mělo na naše životy. Kdo by byl šťastný a komu by se tímto zhroutil svět. Při čtení si představuji tuto situaci a kladu si otázku, ve které skupině bych byla já, moje rodina, kamarádi. Nevím, jestli by tohle nové uspořádání mohlo reálně fungovat. Ale je k němu nutná změna myšlení a chování společnosti.

Žádný ze států nechtěl, aby se člověk tzv. vytrhnul z jejich sítě.“

     Tato kniha rozhodně není knihou pro každého. Četla jsem ji pomaleji, než jiné knihy, ale poháněla mě zvědavost jak to dopadne. Při jejím čtení je potřeba hodně přemýšlet, ale věřím, že je spousta lidí, kteří se tímto tématem zabývají. Už nyní jsou mnozí znechuceni dnešní konzumní společností, honbou člověka za penězi a stále se zvětšující tendencí kontrolovat jedince a vzbuzovat v něm strach. Vytvářet z lidí novodobé otroky. Jsou lidé, kteří cítí, že naše společnost spěje k nějakému zvratu, konci nebo začátku něčeho nového. Tyto čtenáře kniha rozhodně zaujme. A pro ty ostatní může být námětem k zamyšlení a třeba i změně svého způsobu života.

     Děkuji nakladatelství Má kniha, za poskytnutí recenzního výtisku a možnosti přečíst si dílo odlišné od žánru, který běžně čtu.

     Děkuji autorovi za jeho zajímavý pohled na budoucnost lidstva a přeji hodně síly a inspirace do další tvorby.Těším se na jeho další román.

     Knihu Iluze doby si můžete zakoupit v tištěné nebo elektronické verzi na www.makniha.cz4 komentáře:

 1. Tak to vypadá zajímavě! Nějak mi tato kniha utekla, takže díky za doporučení.
  Kateřina
  trojtecka.blogspot.cz

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Je to malé nakladatelství, jejichž autoři nejsou ještě moc známí :)

   Vymazat
 2. Nevím, jestli by kniha byla pro mě, ale zaregistrovala jsem ji už díky krásné obálce. Moc pěkná recenze :)

  OdpovědětVymazat
 3. Děkuji :) Pro každého určitě není. Dost se liší od běžných románů :)

  OdpovědětVymazat