pondělí 16. května 2016

Návštěva knihovny 2

     Dnes jsem byla po třech týdnech v knihovně. Už jsem měla úplný absťák :) Nicméně mě tam čekalo nemilé překvapení. Příští týden musím vrátit asi 6 knížek, které jsou půjčené z jiné knihovny. No bohužel zrovna ty nejnovější detektivky. Takže musím číst, ale i kdybych se učetla k smrti, šest knížek za týden nepřečtu :) Tak nic. Nemám si toho půjčovat tolik, když nestíhám číst. Stejně jsem ale neodolala :) A na tyhle mám čas...Dcera na přání - Kateřina Janouchová


Anotace: Helena nikdy nijak zvlášť netoužila po dětech. Jenže pozná Paula a do života jí vstoupí láska. Přijde do jiného stavu a tajně doufá, že bude mít holčičku. Narodí se jí však chlapeček. Když potom Helena čeká druhé dítě, zemře jí milovaná maminka.
     Helena si začne bolestně uvědomovat, že v životě najednou postrádá blízký kontakt s nějakou jinou ženou. Že potřebuje dceru, která by prázdný prostor zaplnila. Touha po holčičce se promění v posedlost.
     Jednou Helena narazí na starý maminčin deník a najde v něm vodítko k minulosti. Mohl by jí matčin deník poskytnout vysvětlení, proč tak strašně touží po dceři? Pátrání po pravdě ji nakonec dovede k nečekanému poznání. Některé otázky měly snad raději zůstat nezodpovězeny...
     Dcera na přání je román o matkách a dcerách, ale také o otcích a o lásce, která se rozhodně neobejde bez komplikací. O citových tabu, o rodinných tajemstvích a o touze. O touze po věcech, které nemůžeme nikdy získat - a které snad právě proto tak zoufale chceme.

     Kateřinu Janouchovou mám celkem ráda a téma o vztazích matek a dcer určitě zajímá každou ženu, obzvlášť jestliže má sama dceru. No a k tomu starý deník a rodinná tajemství...Stíny - Marcia Rose


Román z lékařského prostředí

Anotace: Děj je zasazen do amerického maloměsta rozloženého na březích řeky, kde sídlí významná a uznávaná léčebna pro duševně nemocné. Mladá lékařka Kate McKennaová, která se specializovala na psychiatrii, se s výčitkami a neklidem vrací do rodného města, které před lety bez výčitek a radostně opustila v naději, že je už nikdy neuvidí. 
     Nastupuje na místo ředitelky nově zřízené a obyvateli městečka krajně neoblíbené kliniky pro mentálně postižené pacienty. S úzkostí v srdci, ještě zraněném po nedávném rozvodu, se usazuje v opuštěném domě svých rodičů, kde vyrůstala.
     Ve stínu vzpomínek na nešťastné dětství se potýká se strašidelnými telefonáty, s papíry, které se objevují a zase mizí, s bezdomovcem, který toho o její minulosti ví až nepříjemně mnoho, a také se špatnou pověstí domova pro duševně choré, jemuž hrozí zavření. Navíc do jejího života náhle vstupují dva muži, mezi nimiž se musí rozhodnout.
     Ve Stínech se setkáváme s postavami "normálními" i narušenými, s duševně zdravými i nemocnými, s žijícími i mrtvými, které jsou součástí současnosti i minulosti. Se "skutečnými lidmi, kteří se pohybují v detailně prokresleným prostředí a v časovém rámci utkaném jako jemná tapiserie", jak napsal jeden z literárních kritiků pro list New York Daily News.

     Svět duševně nemocných a prostředí psychiatrických léčeben je pro čtenáře i filmové diváky lákavým tématem. K tomu trochu tajemna, starý dům a milostný trojúhelník. Takže je jasné, že tuto knihu si musím přečíst.


Recept na Araba - Viktória Darsane


Anotace: Nina, stejně jako mnoho jiných dívek, odešla za prací do Švýcarska, kde pracovala jako au-pair. Byla přesvědčená, že se jednou vdá za muže ze své rodné země, ale stalo se to, co nečekala, ba přímo vylučovala - zamilovala se do Araba z Maroka.
     Teprve když otěhotněla, zjistila, jak pravdivé je tvrzení o "nepřekonatelném rozdílu v kultuře", navíc ji její milovaný Omar začal podvádět a o dítěti nechtěl ani slyšet. Navzdory zklamání se rozhodla dítě si ponechat a v budoucnu být mnohem opatrnější. Jenže - její další partner je opět Arab...

     Tato knížka mě zaujala, protože je podle skutečné události.  Na tohle téma bylo napsáno už mnoho knih a zdá se, že ženy jsou nepoučitelné. Bohužel láska si nevybírá a zamilovat se do někoho nevhodného se může podařit komukoliv :) 

8 komentářů:

 1. Odpovědi
  1. Také jsem na ně zvědavá :) Ale co číst dřív??? :)

   Vymazat
 2. Recept na Araba jsem četla asi před rokem a docela se mi to líbilo. Zajímavý životní příběh.

  OdpovědětVymazat
 3. Dcera na přání a Stíny vypadají hodně zajímavě.

  OdpovědětVymazat
 4. Na všechny jsem zvědavá. Jen nevím, kdy se k nim dostanu :)

  OdpovědětVymazat
 5. Kniha "Dcera na přání" vypadá moc zajímavě, kouknu se u nás v knihovně, jestli ji tam mají. Má velmi zajímavý děj :)

  Měj se v lásce,
  Janet S. ( http://janetsonrisa.blogspot.com/ )

  OdpovědětVymazat
 6. Také jsem na ni zvědavá :) Děkuji za komentář :)

  OdpovědětVymazat