pondělí 30. května 2016

Recept na Araba - Viktória DarsanePříběh jedné Slovenky, dvou dětí, dvou Arabů a jednoho manželství

     Slovenka Nina se v Ženevě, kde pracuje jako au-pair seznámí s Arabem Omarem. Velmi se do něj zamiluje, ale jeho láska k ní netrvá dlouho a on ji opustí kvůli jiné ženě. Nině se zhroutí celý svět a navíc zjistí, že je těhotná. Rozhodne se dítě si nechat a seznámí se s novým mužem, také Arabem Samirem. Společně odjíždí na Slovensko začít nový život, jak to ale zvládnou?

     Knížka Recept na Araba se mi četla velice dobře. Vyprávění ve svižném tempu o lásce k mužům z jiné kultury, tak odlišné od té naší mě bavila.

     Hlavní hrdinka Nina byla celkem sympatická. Je zde vidět přerod od mladé naivní dívky v ženu, která je nucena postarat se o své děti, čelit problémům s láskou a také o ni bojovat.

    Omar je typ muže, který když je zamilovaný dělá velká gesta, ale když láska opadne je nemilosrdný a umí být i krutý, neváhá Ninu poslat na potrat, vyhodit na ulici. Ten typ muslima, který si s přikázáními své víry nic moc nedělá, jestliže není ve své rodné zemi.

     Naproti tomu Samir je kladný hrdina, milující manžel a otec dítěte, které není jeho. Ale přece jen i on je obyčejný muž, který neodolá svodům jiných žen. A také Arab, pro kterého je čest a loajalita manželky na prvním místě a jakékoliv porušení této loajality, byť nevědomé ztrestá velice krutým způsobem.

     Tato kniha je dle skutečné události. Vykresluje Araby jako muže, kteří umí být velmi pozorní a milující k ženě, kterou milují, ale také velmi krutí, když jejich láska opadne nebo se cítí být podvedeni, uraženi. Líbila se mi část, která se odehrává v Maroku, kde byla Nina, navzdory obavám, velmi šťastná se Samirovou rodinou a popis zvyků a mentality života v této exotické zemi.

     Recept na Araba je román pro ženy a jako takový je potřeba jej brát. Zábavný, čtivý, skvělá a   nenáročná četba na dovolenou.


2 komentáře:

  1. Také jsem četla, ale zas tak se mi to nelíbilo. Respektive hlavní hrdinka mi nebyla vůbec sympatická, přišlo mi, že hodně zobecňuje.

    OdpovědětVymazat
  2. Tak bylo to takové jednoduché, bez hlubších myšlenek, ale moc jsem od toho nečekala a čtení mě bavilo :) Děkuji za komentář :)

    OdpovědětVymazat