úterý 24. května 2016

Temné šílenství - Wulf Dorn


Anotace: Po odhalení skandálu na klinice ve Fahlenbergu se psychiatr Jan Forstner stal proti své vůli místní celebritou. Proto zpočátku nepřikládá darům od neznámé ctitelky žádný význam. Potom však je zavražděn novinář, který Jana požádal o pomoc s jedním mysteriózním případem souvisejícím s jakousi záhadnou ženou.
Kdo je ta neznámá se dvěma tvářemi? Pátrání po totožnosti vražedkyně zavádí psychiatra do příšerné noční můry z paranoie a děsivých halucinací, z níž zdánlivě není cesta zpátky.
A jediný člověk, který mu může pomoci, je odsouzen k mlčení


Ve válce a v lásce je všechno dovoleno. Přísloví     Ale je tomu skutečně tak? Jan Forstner, psychiatr, který pracuje na psychiatrické klinice ve Fahlenbergu dostane jednoho dne kytici růží od neznámé ctitelky. Nejdříve si myslí, že mu ji poslala jeho přítelkyně Carla, se kterou měl poslední dobou neshody. Ale kytice není od ní a ani od žádné jiné ženy, kterou zná. Později dostává ještě dva dopisy s velmi zvláštními kresbami, které vypadají jako od dítěte. Jan začíná mít obavu, kdo je ona neznámá...

     Navíc jím otřese brutální vražda známého novináře těsně před tím, než měl mít s Janem schůzku ohledně nějaké ženy.

     Žena, která začíná Jana sledovat na každém kroku a také mu telefonovat se představí jako Jana. Psychiatr velmi brzy zjistí, že je šílená. Jana je přesvědčená o jeho velké lásce k ní a každé ženy, která se k němu jen přiblíží je připravena se zbavit. Hraje s Janem hru, kterou má promyšlenou do nejmenších detailů. Jan si bohužel myslí, že si s ní dokáže poradit sám, ale posléze je nucen se obrátit na policii. A to ještě netuší, co jej čeká.

"Je to láska. Opravdová láska. A co nevidět se to dovědí všichni. Stane se z nich pár, který už nikdo a nic od sebe neodloučí."     Ke zpovědi k mladému faráři Felixu Thannerovi přijde záhadná žena, která se mu svěří se svým smrtelným hříchem, který spáchala. Farář svádí velký vnitřní boj ohledně povinnosti zachování zpovědního tajemství. Navíc v ženě vidí velké zlo.

Na okamžik se neubránil absurdní představě, že hledí na vyceněnou tlamu ze své noční můry. Ostré bílé tesáky pod blonďatou hřívou. Roztříští dřevěnou mřížku, uchopí ho a navěky strhne s sebou do pekelných hlubin. Avšak to, co nakonec spatřil, bylo horší než jeho děsivé noční sny. Mnohem horší.

     Příběh je popisován z pohledu Jana, faráře Thannera a Jany. Je zde nahlédnuto do mysli psychicky nemocné osoby i vykreslen strach a bezmoc, kdy nelze nic dělat, jen s hrůzou sledovat šílenou jízdu psychopatky.

"Když tančíš s ďáblem, ďábla nezměníš, on však změní tebe."


     Celou dobu co se odehrává děj v knize prší a název Temné šílenství je skutečně výstižný. Do první poloviny jsem se nemohla začíst, ale děj postupně gradoval a já jsem byla stále napjatější. Konečné rozzuzlení jsem nečekala, bylo velmi neobvyklé. Otázkou je, jestli uvěřitelné. Na závěr mi chybělo dořešení vztahu Jana s Carlou, ale jinak jsem se u čtení bavila. Myslím si, že příznivci Wulfa Dorna a celkově psychologických thrillerů se rozhodně nebudou nudit a budou spokojeniWulf Dorn


     Narozen v roce 1969, píše už od svých dvanácti let. Krátké příběhy, které publikoval v antologiích a časopisech, získaly několik literárních cen. Od roku 1994 pracuje na psychiatrické klinice. S manželkou a kočkou pro štěstí žije nedaleko Ulmu. Jeho románová prvotina  Trigger (Spouštěč) se ve světě okamžitě stala bestsesserem a záhy nato byla zfilmována.

     Euromedia Group vydala od tohoto autora thriller Mrazivé ticho. K vydání připravuje bestseller Spouštěč.

6 komentářů:

 1. Hmmm.... to vypadá dobře. Já mám tyhle psychárny ráda :-D

  OdpovědětVymazat
 2. Tyhle témata se čtou vždycky dobře, ale teď si na nějaký čas asi podobné drasťárny odpustím :)
  Kateřina
  trojtecka.blogspot.cz

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. taky jsem teď změnila žánr, abych to prostřídala :)

   Vymazat
 3. Tento autor na mě taky čeká v knihovně, tak jsem moc zvědavá :) Podobná témata taky můžu :)

  OdpovědětVymazat
 4. Já mám od něj ještě Mrazivé ticho, nějak jsem se do něj nemohla začíst. Pak jsem si v knihovně půjčila tohle, a když jsem začala číst, zjistila jsem, že to zřejmě volně navazuje. Jenže Temné šílenství jsem už musela vrátit, tak jsem je přečetla první. Ale myslím, že to nevadí :)

  OdpovědětVymazat