úterý 17. května 2016

Z lásky k vám - Amanda Prowseová


Holčičko má, 
načeš vlasy, nalič tváře,
co chvíli tu může být.
Nemysli si,
když už prsten navlékl ti,
že máš teď navždycky klid.“     Kathryn je vystudovaná učitelka angličtiny, která vždy snila o tom, že se bude věnovat své profesi. Po svatbě je ale donucena stát se ženou v domácnosti, která se vzorně stará o svého manžela, váženého ředitele prestižní školy a jejich dvě dospívající děti Dominika a Lydii. 

     Pro okolí včetně vlastních dětí je téměř neviditelná. Není s ní žádná legrace na rozdíl od jejího manžela Marka, který je uvolněný, zábavný a v okolí velice oblíbený. Kathryn celou dobu manželství nosí masku „stepfordské paničky“, ale pod ní skrývá strach, smutek a touhu být svobodná. Každý večer nastoupí před manžela a v kleče si vyslechne „vyhodnocení dne“, dostane přidělené body a také krutý trest. Kvůli dětem musí všechno vydržet. Jen jednoho dne pohár přeteče a shodou náhod má u sebe Kathryn nůž na zeleninu...

     Po pěti letech je propuštěna z vězení a je konečně úplně volná. Ale i těch pět let ve vězení pro ni bylo vysvobozením z pekla, které zažívala každý den s manželem. Nyní se před ní otevírá celý svět plný úžasných možností co dělat. Kate ale touží především urovnat vztahy s dětmi, které jí nemohou odpustit, že připravila jejich otce o život.

     O této knize jsem četla na několika knižních blozích, a tak když jsem ji viděla v knihovně, rozhodla jsem se, si ji půjčit. Nic moc jsem od ní neočekávala, ale velmi příjemně mě překvapila.

     Je psána v několika časových rovinách a začíná rovnou smrtí ředitele Brookse. Poté se střídají období před deseti lety, kde je vylíčen Kathrynin život s rodinou a postupně její život ve vězení, propuštění až po současnost. Sledujeme cestu, kterou se Kate vydala, aby pomohla sobě ale i těm, kteří její pomoc potřebují.

     Kate mi byla sympatická, bylo mi jí velmi líto za to, jak se k ní manžel, ale i děti chovaly. Obdivovala jsem její schopnost zachovat klid za všech okolností. Chvílemi mě ale rozčilovalo, že se rozhodla být na všechno sama, že se někomu nesvěřila a že od Marka neodešla. Že nepožádala o pomoc svoji sestru nebo přítelkyni. Myslím, že není v lidských silách dlouhodobě snést takové týrání. Chápu, že vše dělala kvůli dětem a věřím, že kvůli nim je žena schopná vydržet hodně, ale tohle už mi přišlo příliš.

     Ve svém novém životě, kdy začala používat dívčí jméno, se z ní stala úplně jiná žena a já jsem jí velmi fandila.

     Setkáme se zde ještě s několika silnými ženami, přítelkyněmi Kate. Je zde krásně ukázána síla žen, ženského přátelství a také mateřské lásky.

     Tato kniha se mi velmi dobře četla a všem ženám ji mohu vřele doporučit. Jen se připravte, že budete trpět spolu s Kate a také budete mít chuť zabíjet. Také si spousta z nás uvědomí, jak skvělé muže má doma. Těm méně šťastným možná dodá sílu změnit svůj život.

     Knihu Z lásky k vám autorka věnovala všem ženám, které žijí pod něčím jhem.

Štěstí naleznete, jen když v sobě najdete odvahu se osvobodit...“


4 komentáře:

  1. Moc pěkná recenze :) Knihu mám na seznamu, tak doufám, že se k ní brzy dostanu.

    OdpovědětVymazat
  2. Už jsem jí četla. Je to silný příběh. A souhlasím s tvojí recenzí, taky na mě tak působila. Při některých částích jsem si to ani neodvažovala představovat. Hodnotila jsem ji 5/5 a doporučuju ji každé ženě...

    OdpovědětVymazat
  3. Děkuji za komentář, jsem ráda, že máme stejný názor :)

    OdpovědětVymazat