čtvrtek 16. června 2016

Návštěva knihovny 3

Týdny běží jak splašené a já mám další knížky z knihovny. Moc to nepřeháním, protože toho mám na čtení víc než dost. Ale zase nejde odolat :)

Děvčata z Rijádu - Rajaa AlsaneaSkvělá kniha, už jsem ji stihla i přečíst, takže recenzi najdete zde
Tanec na troskách - Milana Terloeva

Válečný deník čečenské dívkyAnotace: Kniha začíná a končí plesem či oslavou. Ten první byl zrušen. Bylo to v roce 1994: válka právě vtrhla do Orechova, malé čečenské vesničky, odkud pochází Milana Terloeva. Ten druhý se konal. Bylo to v roce 2006: po třech letech ve Francii, kdy se mladá žena vrátila do své vesnice a zatančila si se svými blízkými i přes utrpení a všudypřítomné přízraky. Mezi těmito dvěma plesy je dvanáct let násilí, během nichž se život Milany převrátil naruby. To když ji asociace nabídla studium v Paříži. Tato zázračná životní dráha je zaznamenána v Tanci na troskách, který je zároveň osobním i válečným deníkem, kde defiluje nedávná historie této zraněné země. Milana popisuje spěšný odchod z malé vesnice těsně před příjezdem ruských tanků, život ve sklepeních v Grozném, potřebu jít na fakultu i v ohrožení života, útěky do Ingušska během bombardování, meziválečnou euforii, "čistky" a "filtrační tábory", nečekaný odlet do Paříže, objevování západu, návrat do Čečenska...
Tanec na troskách je vyprávění o výjimečném osudu a drásavém svědectví mladé ženy, která by si přála, aby její lid konečně promluvil.

O válce v Čečensku jsem ještě nic nečetla, tak se alespoň poučím...Chuť jablečných jadýrek - Katharina HagenaAnotace: Když Bertha zemře, zdědí její dům Iris. Po mnoha letech Iris zase stojí  ve starém babiččině domě, kde si jako dítě o letních prázdninách hrávala se svou sestřenicí na převlíkanou. Toulá se místnostmi a zahradou, ve světě, který jako by vypadl z času, v němž červený rybíz přes noc zbělá a pak se zavařuje jako konzervované slzy, kde strom vykvete hned dvakrát, mizí vesnice a ženy si z prstů křešou jiskry. Zahrada už ale mezitím zpustla. Poté, co Bertha spadla z jabloně, byla nejdřív roztržitá, pak zapomětlivá, a nakonec už nikoho nepoznávala, dokonce ani své tři dcery.
Iris zůstane v domě týden sama. Neví, jestli si jej vůbec chce nechat. Plave v černém jezeře, má návštěvu, políbí bratra kamarádky z dřívějška a natře jednu zeď. Zatímco pobíhá z pokoje do pokoje, osahává své vlastní vzpomínky a své vlastní zapomnění: co skutečně  dělal její dědeček, než odešel do války? Jací mužové milovali Berthiny dcery? Kdo jedl jablko i s jadýrky? Nakonec Iris dospěje k oné noci, kdy se její sestřenici Rosmarie stal ten úraz: co dělala Rosmarie na střeše zimní zahrady? A co chtěla ještě Iris říct?
Iris tuší, že jsou různé druhy zapomění. A vzpomínání je jen jedním z nich.

Tahle knížka bude taková letní, vhodná na čtení v přesně tak zarostlé zahradě, jak se tu popisuje :)


4 komentáře:

  1. Tanec na troskách vypadá hodně zajímavě. Tu si určitě připíšu na seznam a až někdy vyrazím do knihovny, mrknu po ní. A chuť jablečných jadýrek vypadá taky dobře. Určitě si potom přečtu recenze :)

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. No mám co dělat přes léto, dočíst všechny resty z knihovny :) Moc děkuji za komentář :)

      Vymazat