čtvrtek 11. srpna 2016

Důkazy jejího života - Markéta Hejkalová


Anotace: Román o lásce, která se většinou objevuje tehdy, když ji vůbec nečekáme. Ze života hlavní hrdinky Jolany se ale láska nečekaně ztrácí. Některé ženy v takové situaci propadají zoufalství. Jiné hledají muže: spolehlivé rameno, útěšnou náruč, nebo prostě sex. A někdy nacházejí radost. Čtivý příběh z diplomatického prostředí se odehrává v Česku, Bruselu a Kosovu a osudy hrdinů sledujeme na pozadí evropských snah o konstruování politicky korektního světa.


Po knize Markéty Hejkalové Rudé paprsky severního slunce, se mi dostala do ruky další její kniha Důkazy jejího života. Ihned mě zaujala krásnou obálkou, velmi příjemnou na pohled. Samozřejmě je jasné, že hezká obálka není na knize to nejdůležitější a mnohem důležitější je obsah knihy. Tady mohu s klidným svědomím říct, že i obsahově je kniha skvělá.


Styl psaní paní Hejkalové mi velmi “sedí” a knížka mě hned od začátku “chytla”. Jde rovnou k věci, žádné zbytečné fráze. Hned jste v příběhu. Přestože knížka je uzoučká, děj se odehrává v delším časovém úseku několika desetiletí a přechody jsou dobře zpracované. Přestože se odehrává v diplomatickém prostředí, vůbec to knize neubírá na čtivosti. Nejste zahrnuti nudnými politickými pasážemi.


V knize sledujeme osudy třech rodin a přesto v podstatě jedné rodiny, která kdysi mohla vzniknout a následně po letech se mohla znovu setkat. Mohla…?


Jolanu poznáváme coby osmnáctiletou, hloupoučkou a dosud nepolíbenou dívku bez sebevědomí, která jednoho letního odpoledne přijde o panenství s mladým Jugoslávcem Zamirem. Dítě, které následně porodí dá k adopci. Vdá se za bývalého přítele své kamarádky Zdeňka a společně s ním odjede do Finska a po několika letech do Bruselu, kde pracují jako úředníci pro Evropskou unii. Je celkem spokojená až do chvíle kdy zjistí, že si její manžel našel podstatně mladší milenku. Nyní stojí před rozhodnutím, co má dělat se svým životem dál.


Jolana mi byla jako hlavní hrdinka velmi sympatická. Žena bez sebevědomí, ač s vystudovanou vysokou školou. S manželem žila ve Finsku, kde jako manželka diplomata neměla nic moc na práci. Když se dostávají do Bruselu, domluví jí manžel místo v jedné z mnoha evropských komisí. Jolanu práce baví a když zjistí manželovu nevěru, neví co dál. Zpočátku má strach, že ji opustí, hledá, kdo by ji utěšil, ale čím víc se snaží někoho najít, tím se cítí hůř. Ale po čase se situace obrací, stává se sebevědomější a najednou přestává mít nouzi o muže. Přijímá s klidem vše, co jí život servíruje..


“Pojeď do Vídně s náma… jestli můžeš,” poprosil ji Alex tiše a Jolana se zaradovala. Už dávno ji žádný muž nikam nezval (leda Turek do postele), natož takhle mladý muž a do Vídně. Hned přikývla. Na to, aby se zorientovala v Brně, bude mít ještě spoustu času. Jsme na výletě, řekla si ten den už poněkolikáté a pak to řekla ještě anglicky: “Jsme jako na školním výletě,” smála se, po dlouhé době se těšila - ne, na nic konkrétního, prostě na to, co bude.


    Zamir ve všem poslouchá svého strýce. V Německu studuje medicínu a žije se zdravotní sestřičkou Ingrid. Bojí se jediné věci, aby se nemusel vrátit do rodného Kosova, zmítaného občanskou válkou. Když zjistí, že jím rodina Ingrid a i ona sama opovrhují, odchází pracovat do Finska, kde se seznámí s Margaret. Když čekají první dítě, jeho obavy se naplní a strýc jej povolá zpět domů. Je po válce a čas pracovat pro svoji rodnou zem. Zamirovi se v Kosovu příliš nedaří, ale pak přijde okamžik, kdy jeho politická hvězda vyletí strmě vzhůru.


    Zamira mi bylo trochu líto, jak se mu nedařilo v kariéře. Byl to dobrý muž, který těžce hledal své místo v životě, mezi Kosovem a Finskem, z něhož pocházela jeho manželka.


    Premiér republiky Kosovo, řekl si Zamir ohromeně a pak svůj nový titul neochotně zpřesnil: budoucí premiér země, jejíž budoucnost není v tuto chvíli úplně jasná. I přes ta omezení mu zněl jeho nový titul opojně - a taky naháněl trochu hrůzu.


    Když se z Pavla, mladého herce, stane díky hlavní roli v nekonečném seriálu celebrita, v rozhovoru do časopisu přizná, že je adoptovaný. Když je v seriálu nahrazen jiným hercem, odjíždí zahrát malou etudu do hotelu Hvězda, kde se koná summit o vstupu Kosova do Evropské unie.  Do stejného hotelu v němž kdysi strávili jedno odpoledne Jolana se Zamirem.


    Zatleskali. Cizinci jen zdvořile, Češi přece jen o něco vřeleji. Prince znali jako zázračného zachránce Alexe ze seriálu. Ani kdyby chtěli, moc tleskat nemohli. Drželi v ruce sklenky s aperitivem a čekali na večeři.
     Je možné, že se osudy těch tří protnou? Že je náhoda svede po letech znovu dohromady a jestli ano, poznají se ještě vůbec? A jak to s nimi bude dál?


     Jestli se rozhodnete si knihu přečíst, rozhodně nebudete zklamáni. Já jsem si čtení moc užila a bylo mi líto, že je knížka tak tenoučká.  Už se těším na další knihu od paní Hejkalové Kouzelník z Pekingu a tímto jí moc děkuji za poskytnutí recenzních výtisků.

    Knihu lze zakoupit v internetovém knihkupectví www.hejkal.cz

Žádné komentáře:

Okomentovat