středa 17. srpna 2016

Kouzelník z Pekingu - Markéta Hejkalová


Anotace: Byly jednou tři kamarádky, ale na konci čtyřicátých let dvacátého století se jejich cesty rozdělily: jedna se vdala za nepřítele lidu, druhá za jeho ochránce a třetí za Fina Henryho a odešla s ním do Šanghaje.


Román kouzelník z Pekingu se odehrává v Číně, Česku a ve Finsku a protnou se v něm příběhy několika lidí současného světa. Pro Češku Hanu je několikaměsíční kontrakt v Pekingu útěkem před manželskou krizí i pokušením v podobě mladého milence.


Číňanka Jasmine, stará a ošklivá asistentka kouzelníka z pekingské programové čajovny číslo jedna, musí za každou cenu sehnat obrovskou sumu peněz, aby mohla zaplatit za maminčinu operaci.


Stará paní Vlasta Kryštůfková, jedna z oněch tří dávných kamarádek, je přes celoživotní čekání snad jediná, kdo neztrácí odvahu a naději. A kouzelník? Ten odjel s mladou a krásnou Daj-lin do Hongkongu, kde možná začne nový život. Nebo taky ne. Kouzelník z Pekingu je čtivá, poutavá i dojemná kniha o překvapivých zvratech lidských osudů.


S tímto tvrzením, nemohu nic jiného, než souhlasit. Kouzelník z Pekingu je třetí knihou Markéty Hejkalové, která se mi dostala do ruky.  Markétu Hejkalovou jsem objevila náhodou, když nabízela k recenzi svoji knihu Rudé paprsky severního slunce a s každou její další přečtenou knihou se divím, že jsem ji doteď neznala. Každá její kniha mě baví o trochu víc.  

Stejně jako v knize Důkazy jejího života, jsme ihned v úvodu “vtaženi” do děje. Hlavními hrdinkami knih, které jsem zatím od Markéty Hejkalové četla, jsou ženy těsně před padesátkou, které zažívají krizi středního věku, se kterou jde ruku v ruce manželská krize a celková únava životem.


Kniha Kouzelník z Pekingu ale nemá jednoznačnou hlavní hrdinku. Sledujeme několik příběhů žen a rodin, které spolu zdánlivě nemají nic společného. Pojí je tři dávné kamarádky Vlasta, Zdena a Anna, které v mládí rozdělila dálka a také tehdejší politická situace. Dále tu máme  bezdětnou Hanu Maršíkovou, ženu středního věku s manželem Radkem a jejich dlouholetými přáteli, jejichž přátelství ale dostalo velkou ránu. A také vnuka paní Vlasty Tomáše, stejně jako syna Anny, Rista a jeho manželku Tarju, kteří žijí ve Finsku a také řeší problém kde a jak žít. Ostatně jako všichni v této knize.

"Myslíš, že nevidím, jak je ti to všechno protivný a jak se ze všech sil snažíš, abych to na tobě nepoznal? A kdyby jenom tady! Myslíš, že nevidím, jak se ti v Helsinkách nelíbí, jak se ti pořád stejská po tom tvým krámě v Rovaniemi! Celej život, celej život ti byl ten zatracenej krám milejší než já," křičel Risto.


A pak je tu Jasmine, ošklivá a stará asistentka kouzelníka, která ve skutečnosti nebude až tak stará a ošklivá, ale hlavně velmi naivní až hloupá, ale člověku je jí líto a fandí jí.

Každá postava v knize prožívá a řeší své problémy a jejich životy se postupně propojují. I když se třeba nepoznají, jen se vedle sebe mihnou jako cizí lidé,  ale čtenáři souvislost dojde. Velmi obdivuji jakým způsobem, jak citlivě a nenásilně  dovedla autorka postavy proplést. To bylo fascinující a skvělé. Neustále mě překvapovala, a bylo dokonce několik momentů, kdy mi opravdu vyrazila dech. Své hrdiny nešetřila a rozhodně se závěr nedá nazvat happy endem, rozhodně ne pro všechny zúčastněné. Ale i to je jedna z věcí, které se mi na stylu Markéty Hejkalové líbí, není přeslazený a závěry jejích knížek jsou reálné. Tak, jak to většinou v životě bývá.

Tuto knihu, která má 220 stran a velmi příjemnou obálku vyvedenou v teplých barvách s čínským motivem, vydalo rodinné nakladatelství Hejkal s.r.o. v roce 2008 jako svou 55. publikaci.

Z dalších děl autorky: Slepičí lásky, Vždycky jedna noc, Ženy a cizinci na konci tisíciletí, Důkazy jejího života, Andělé dne a noci.
Z literatury faktu: Finsko, U nás v Evropě, Fin Mika Waltari - Doba, život a knihy světoznámého spisovatele.

Markéta Hejkalová je také překladatelka finské literatury (Mika Waltari, Arto Paasilinna, Leena Lehtolainen), spolumajitelka nakladatelství Hejkal a zakladatelka a ředitelka Podzimního knižního veletrhu v Havlíčkově Brodě.

Děkuji paní Hejkalové za poskytnutní recenzního výtisku. Knihu lze zakoupit na www.hejkal.cz

3 komentáře:

  1. Paní autorku vůbec neznám, ale to jak si knihu vylíčila rozhodně vzbudilo moji zvědavost. Pokud někdy budu mít na něco podobného chuť, šanci tomu dám. Dalo by se říct, že poslední dobou čtu příběhy ze života častěji než dříve.

    OdpovědětVymazat
  2. Já jsem teda byla z té knížky fakt nadšená, bavila mě :) Děkuji za komentář :)

    OdpovědětVymazat
  3. http://kniznirecenzeetc.blogspot.cz/2016/08/echo-heronova-poledne-u-tiffanyho.html

    OdpovědětVymazat