neděle 25. září 2016

Co po ní zůstalo - recenze

Zdroj

Autor: T. R. Richmond
Originální název: What She Left
Překlad: Jaroslava Novotná
Počet stran: 400
Nakladatelství: Jota
rok: 2015

Anotace: Podivná, zbytečná, nesmyslná. Tak se jeví smrt pětadvacetileté Alice všem, kdo si ji pamatují jako veselou, pozitivní a vitální dívku. Byla to nešťastná náhoda, sebevražda, nebo jí někdo pomohl? Všichni, kdo ji měli rádi, truchlí nad její ztrátou a leckdo si klade otázku - jaká vlastně byla Alice ve skutečnosti?
Její bývalý profeser Jeremy Cooke je touto myšlenkou zaujat natolik, že se rozhodne znovu poskládat Alicin život z toho, co po ní zůstalo - a my se tak můžeme spolu s ním postupně probírat deníkovými záznamy, dopisy i internetovými texty, jejichž prostřednictvím autor rafinovaně, kousek po kousku odhaluje znepokojivá fakta obestírající tragédii.
Pravda, která vyplouvá na povrch, nemusí být každému příjemná. Odhaluje bolestná zákoutí duše, tajemství, se kterými se nikomu nesvěřujeme, i skutečnosti, na které bychom nejraději zapomněli.

    V posledni době se mi stává, že mám od knížek velká očekávání. A po přečtení, většinou už v průběhu příchází zklamání. A to je také případ knihy Co po ní zůstalo, kterou jsem právě dočetla. Moc jsem se na ni těšila, zaujala mě anotace i její krásná obálka. První recenzní výtisk od Joty. Anotace slibuje odhalení tajemství Alice, která zemřela jedné noci, kdy absolvovala se svými kamarádkami alkoholickou jízdu po barech.

Když se tuto zprávu dozví její bývalý profesor Cooke, rozhodne se napsat o Alici knihu. Hledá na internetu informace a navštíví její kamarády a rodinu. Ne všude se setká s pochopením.

Knížka není psána jako klasický román, ale je složena z internetových diskusí na Twitteru, z blogových zápisků její kamarádky Megan. Z různých článků, které vyšly. Z přepisů policejních výslechů, odeslaných a přijatých sms.  Také  z deníků Alice a jejího přítele Luka. Z e-mailů zasílaných mezi matkou Alice Elizabeth a  profesorem Cookem, kteří, jak vychází později najevo se znají z minulosti. Hlavní část knihy ale tvoří dopisy profesora Cooka svému příteli Larrymu, se kterým si dopisuje celý život, ale nikdy se s ním nesetkal. Píše mu tedy vše popravdě, nic nezkresluje.

A to je možná problém, díky kterému na mě kniha působila trochu rozvláčně. Profesor Cook je šedesátiletý akademik. Jeho dopisy jsou plné úvah. Popisuje v nich současnost střídavě s minulostí. Dozvídáme se z nich o jeho životě, vztahu k jeho dvěma osudovým ženám, manželce a matce Alice, Elizabeth.


“Liz. Jak se máš?”
Sedla si na krajíček židle. “Takže, doktore Smrtko. Všechny ty tvoje výzkumy - k čemu jsi došel?”
To bychom měli úvodní zdvořilosti. Věcně začala přímo tam, kde jsme před třemi desítkami let skončili.
“Když jsi taková vědecká kapacita, vysvětli mi - co se mé dceři stalo? Tak bude to? Já čekám.”


    Aliciny a Lukovy deníky mě bavily víc. Vidíme jejich vztah ze dvou pohledů. Alice není úplně nekomplikovaná, stejně jako její vztah s matkou.  Aliciny zápisky jsou také střídavě z minulosti a přítomnosti a vše spěje k odhalení nějakého tajemství. Jenže já mám pocit, že vlastně bylo mnoho povyku pro nic.


No tak jsem se odvážila naznačit, že není dokonalá, a co? Když jde o opravdové přátele, nemusíte dělat, že jsou perfektní. Já jsem s ní kamarádila odjakživa, na rozdíl od někoho, kdo s ní chodil pár měsíců! A je blbost tvářit se, že žila jak jeptiška - sem tam si dala skleničku, měla ráda víno, to snad není žádný zločin. Ty bys to měl vědět nejlíp, i když se ti asi nepochlubila tou historkou, jak tu byla na víkend v prosinci. Spadla ze schodů, byla úplně našrot, a srazila mě z těch schodů taky!    Jelikož byla Alice novinářka, která dostávala před soud zločince, měla i díky tomu pár nepřátel, od kterých dostávala výhružné zprávy. Je proto několik teorií, ohledně její smrti. Hádka s Lukem, onu osudnou noc, setkání s profesorem Cookem, sms odeslaná její matce.

    Závěr musím říct, mě překvapil, nečekala jsem ho, ale i tak po dočtení přemýšlím, jak to vlastně dopadlo.

    Autorem knihy je britský novinář T. R. Richmond. Fakt, že je autor novinář a ještě muž je asi tím, proč je kniha napsaná tímto stylem. Proto mi možná tak úplně nesedla. Věřím ale, že se najdou i čtenáři, kteří mají tento styl rádi. Je věcný, strohý, plný úvah o životě. Za mě, ale bohužel, bych hodnotila 60 %. Čekala jsem něco trošku jiného.


T. R. Richmond
Zdroj

je známý britský novinář píšící pro řadu tištěných i elektronických médií. Spolupracuje mj. s deníky The Daily Telegrapf či The Independent. Svůj první článek publikoval v časopise o rybářství již v osmi letech. O psychologickém thrilleru Co po ní zůstalo říká: “Internet a sociální sítě způsobily revoluci v mezilidských vztazích a komunikaci, což mě fascinuje. Tento fenomén mě přivedl na myšlenku napsat o tom knihu.”

T. R. Richmond žije v hrabství Surrey s manželkou a dvěma kočkami. K jeho zálibám patří turistika a fotografování.Za poskytnutí recenzního výtisku velmi děkuji Nakladatelství Jota, kde si můžete knihu zakoupit.

4 komentáře:

 1. Pěkná recenze, knihu mám doma také, jen jsem se k ní ještě nedostala a asi ani spěchat nebudu :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. No jo, jsme moc rozmlsané :) To se ani nedivím, po takovém pokladu, co ti přišel v poslední zásilce :)

   Vymazat
 2. Ty jo, tak tahle knížka mi nějak unikla a přitom by to vypadá, že by mohla být zrovna pro mě. :) Díky za tip. Připisuju na svůj nekonečný seznam. :D

  OdpovědětVymazat
 3. No jo, naše seznamy jsou pěkně dlouhé :) Přeji ať se k ní brzy dostaneš a ať se líbí :) Děkuji za komentář :)

  OdpovědětVymazat