čtvrtek 8. září 2016

Dívka ve vlaku - Paula Hawkins

Tak jsem právě dočetla Knihu roku 2015, ale musím říct, že žádné waw se nekonalo.

Myslím, že Dívku ve vlaku není třeba představovat. Rachel, která dojíždí vlakem každé ráno do Londýna, sleduje z vlaku jeden dům, kde žijí mladí manželé. Rachel si je vysní, jako ideální pár. Jaké je pak její zklamání, když zjistí, že Jess, jak si ji pro sebe pojmenovala, není taková, jakou si ji představovala. Když pak Jess, vlastně Megan, jaké je její skutečné jméno za pár dní zmizí, Rachel cítí potřebu něco udělat, informovat policii nebo Meganina manžela Scotta. Sama se v místě jejího zmizení v tu dobu pohybovala, avšak díky své zálibě v alkoholu si bohužel nic nepamatuje. Co dělala ten večer a proč měla věci od krve?Když začal poprask ohledně této knihy, říkala jsem si, mohlo by to být zajímavé. Kamarádka si ji chtěla koupit, takže jsem věděla, že si ji přečtu. Pak jsem na ni pozapomněla a připomněl mi ji až trailer na chystaný film. Ten se mi hodně líbil, a proto jsem se s velkým očekáváním pustila do čtení.

Ve většině případů, kdy čtu knížku a vidím film, je knížka mnohem lepší. Tady, přestože jsem film ještě neviděla, si troufám tvrdit, že film možná knihu předčí.

Nejdřív jsem se nemohla do knížky začíst, ale říkala jsem si vydrž, určitě tě to chytne. A tak jsem pořád četla, nic mě nehnalo co bude dál, až jsem se dočetla do konce. Ke konci už jsem začínala tušit, jak to dopadne, kdo bude vrah a tak jsem si v klidu odjela na dovolenou, protože se mi nechtělo kvůli pár stránkám brát knihu s sebou. Takže vášnivým čtenářům, kteří znají ten pocit, když vás knížka drapne a vy prostě musíte číst dokud to nedočtete, je jasné, že za mě průměr.


Kniha se odehrává ve dvou časových úsecích zhruba po roce a je vyprávěna z pohledu tří žen. Hlavní vypravěčkou je Rachel, žena středního věku, rozvedená, bezdětná, alkoholička, která nezvládá svůj život a nemůže se vzpamatovat z rozchodu se svým manželem.

Druhou vypravěčkou je Megan, mladá žena, kterou sleduje Rachel z vlaku. Megan je po ztrátě zaměstnání mírně znuděná. Dohání ji její minulost, díky které navštěvuje psychoterapeuta a snaží se nějak vyrovnat i s přítomností, ve které není také moc štastná.

Třetí vypravěčkou je Anna, nová manželka manžela Rachel, mladá maminka, která si začala poměr s Tomem, ještě když byl ženatý s Rachel a nyní je rozčarovaná, protože má pocit, že jim  Rachel neustále zasahuje do života, navíc musí žít v jejím domě, který upřímně nesnáší.

Ani jednu z těchto tří žen jsem si moc neoblíbila, Rachel mi bylo líto, ale také mě štvala svým přístupem k alkoholu. Megan mi přišla bezcitná, znuděná a Anně jsem přála ten její stav, kdy stejně nebyla moc štastná. V závěru si ale získala mé sympatie za to, jak se zachovala.

Kniha je hodně srovnávaná se Zmizelou od Gillian Flynn, ale dle mého názoru, je Zmizelá mnohem lepší. Tam jsem zažila několikrát moment překvapení, kdežto tady mě toho moc nepřekvapilo. Jestli bych měla nějakou knihu srovnat se Zmizelou, byla by to kniha Spi sladce od Rachel Abbott, která by možná Zmizelou  v mých očích i předčila.

Kdo jste ještě Dívku ve vlaku nečetl, přečtěte si ji, udělejte si svůj názor, možná vás chytne, tak jako mnoho čtenářů, ale mě nechytla. Dala bych jí tak 60 %. Budu ještě hodně přemýšlet, jestli půjdu do kina na film.8 komentářů:

 1. Té upoutávce na film se říká trailer =D (nic ve zlém, jen mě to pobavilo - taky jsem si to jako malá pletla :)) Pěkná recenze :) Dívku ve vlaku jsem nečetla a ani mě to nijak neláká.

  OdpovědětVymazat
 2. Fakt? :)) Tak jsem to opravila, díky za upozornění :) Ani myslím o nic nepřijdeš :) Děkuji za komentář

  OdpovědětVymazat
 3. Knížku sem četla, podle mě bych jí dala 50% a to se všema zavřenýma očima, jsou mnohem lepší knížky tohoto žánru. Velká reklama udělala svoje. A jak se potom v tom má člověk vyznat , že.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Přesně tak, jsou i lepší knížky a ta reklama byla obrovská ... Děkuji za komentář :)

   Vymazat
 4. Dívku ve vlaku jsem četla v létě a hlavně první polovina knihy mě vůbec nebrala. Rachel mi byla dost nesympatická. Vraha jsem si správně tipla za polovinou knihy, ale závěr se mi líbil, konečně se začalo dít něco zajímavého. :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Přesně tak, snad jen ten závěr, ale i tak jsem čekala víc :) Děkuji za komentář Katy :)

   Vymazat
 5. Knížku mám doma asi třičtvrtě roku a pořád si říkám, že ji musím přečíst. Navíc, když má jít do kin film. No jsem zvědavá, jak mě zaujme. Z toho mám docela strach. Ale už nemám pro jistotu nijak velká očekávání, tak uvidím :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Já jsem taky moc neměla, jen mě pak navnadila ta ukázka z filmu, ale no nevím no... Četla jsem už lepší knížky :) Třeba se zrovna bude líbit :)

   Vymazat