úterý 4. října 2016

Sedm dopisů z Paříže

Zdroj


Autor: Samantha Vérantová
Originální název: Seven Letters from Paris
Překlad: Sabina Čechová
Počet stran: 256
Nakladatelství: Jota
Rok vydání: 2015Anotace: Samantha je před čtyřicítkou bez práce, po krk v dluzích, bezdětná a v rozvodovém řízení. Připadá si naprosto ztracená. Pak ale narazí na sedm starých milostných dopisů od Jeana-Luka, přitažlivého Francouze, kterého potkala v Paříži, když jí bylo devatenáct. Na internetu najde jeho e-mailovou adresu a pošle mu krátkou zprávu, v níž se omlouvá, že na jeho dopisy neodpověděla. Omluva je přijata, Samantha a Jean-Luc se virtuálně sbližují a oba si rychle uvědomují, že vášeň, kterou pocítili před dvaceti lety, ještě nevyhasla. Samantha ví, že odjet do Francie za mužem, s nímž zažila jediný bláznivý horký den, je šílenství, ale možná je to okamžik, na který čekala celý život.
Sedm dopisů z Paříže je zčásti cestopisná autobiografie, zčásti milostný román. Je to pravdivý příběh o tom, že i sedm starých milostných dopisů může člověku změnit životní cestu.

Na tuhle knížku jsem se moc těšila, protože mám ráda  příběhy psané osudem. Kniha má krásnou nebeskou obálku. Příběh lásky Samanthy a jejího Francouze je opravdu příběhem z červené knihovny a velmi dobře se čte. Hned v předmluvě se dozvíme, že příběh je zcela dle skutečné události a také, že skončí dobře, tedy sňatkem. Na začátku bylo setkání před lety v Paříži a společně strávené necelé dva dny, potom sedm milostných dopisů a dvacetiletá pauza. Potom si Samantha na dopisy vzpomene, napíše Jean-Lucovi, on jí odepíše a jejich láska pokračuje s ještě větší intenzitou.


Jean-Luc sebejistým gestem přivolal číšníka. Když s ním mluvil, nedokázala jsem nezírat na jeho krásně vykrojené rty. Mohl by říkat cokoli a já jsem omdlévala při poslechu jeho krásné melodické francouzštiny. Tmavě zelená napůl rozepnutá košile ladila s jeho hnědýma očima.


Děj se odehrává během jednoho roku, kniha je rozdělena do kapitol. V několika kapitolách se vrátíme o dvacet let zpět a poznáme mladou Samanthu v Paříži. Také si přečteme ony osudné dopisy a e-mailovou korespondenci. Samantha se snaží mluvit francouzsky, takže se nám do textu občas promítne nějaká francouzská fráze. Bohužel ne vždy je přeložená.  Také si užijeme popis míst, které s Jean-Lucem ve Francii navštívila a celý proces plánování svatby, což mě hodně bavilo.

Celou dobu jsem čekala, že se něco stane, že se vyskytne nějaký problém, akce, překážka.  Ale co jeden vnímá jako překážku, jinému přijde jako úplná maličkost. V tomhle jsme se se  Samanthou trošku neshodly. Mě se zdálo, že vše běží až moc lehce. Ale jelikož je kniha psána podle skutečného příběhu, musíme to tak brát a užít si tuto americko-francouzskou romanci.  Takže jestliže si chcete odpočinout a užít si dvojici, která je pozitivní, váží si toho, co po letech našla a dobře se přitom pobavit je Sedm dopisů z Paříže to pravé pro vás. Moje hodnocení je 80 %.


Samantha Vérantová
 Zdroj

je amatérská znalkyně vína, milovnice cestování a odhodlaná, i když někdy velice nekonvenční kuchařka. Žije v jihozápadní Francii, kde se může věnovat všem svým zálibám. Je provdaná za přitažlivého Francouze, vědce, kterého potkala v roce 1989, ovšem na další setkání (a také společný život) si museli počkat ještě dvacet let.Moc děkuji Nakladatelství Jota, za poskytnutí recenzního výtisku

2 komentáře:

  1. Výborná recenze :) Vážně jsi mě na knížku nalákala :) Určitě se po ní podívám :)

    OdpovědětVymazat