pondělí 7. listopadu 2016

CIZINKA


Autor: Diana Gabaldon
Originální název: Outlander
Překlad: Marie Fulková
Počet stran: 707
Nakladatelství: Dobrovský s.r.o. v edici Knihy Omega

Anotace: Příběh začíná roku 1945 ve Skotsku, kde bývalá vojenská sestřička Claire Randall tráví dovolenou, nebo spíš druhé líbánky.
Náhodou se dotkne zvláštního kamene a to ji přenese do osmnáctého století. Není to ale klidné období, v zemi zuří občanská válka, lidské mysli jsou plné pověr i nenávisti. Jak si v takové situaci poradí žena navyklá na racionalitu dvacátého století? A jak její život ovlivní nečekaná láska?
Román Cizinka je kombinací dobrodružného a romantického příběhu na perfektně vykresleném historickém pozadí.
Kniha hned po vydání získala prestižní cenu RITA a v roce 2014 byl podle ní natočen oblíbený televizní seriál. Pro velký čtenářský úspěch autorka dopsala ještě sedm pokračování.


Pojďte se přenést na Skotskou vysočinu. Do oblasti hor, jezer a horských údolí na severu Skotska. Navštívit tohle nádherné, divoké ale i tajemné místo. Ale pozor na ty kameny! Kameny Craigh na Dun! Mohla by se vám stát zvláštní věc. Lidé, které jste potkali, se vám zdají divní.  Proč mají ty kostýmy? A co ty zbraně? Že by atrapy? Ale potom s hrůzou zjistíte, že to nejsou atrapy. Ale hlavně, vy se zdáte divní zase jim, a to dost. A pak vám to dojde, jste v minulosti…

Přesně tohle se stalo Claire Randalové, bývalé vojenské zdravotní sestře. Z Inverness, kde byla v roce 1945, po skončení války na dovolené se svým manželem Frankem, se najednou ocitla v 18. století. Jaký je její šok, když se dostane přímo doprostřed bitvy, mezi muže v kiltech a na druhé straně v rudých kabátech a pak potkává muže, který vypadá jako její manžel, ale není to její manžel je to jeho dávný předek Jonathan Randall, kapitán jeho Veličenstva, o kterém Claiřin manžel ve svém genealogickém průzkumu zjistil, že byl výtečným vojákem. Ale Claire s ním má úplně opačnou zkušenost, poprvé zakouší brutalitu kapitána Randala a jen zázrakem je vysvobozena z jeho spárů, aby se posléze dostala do rukou Skotů, do skupinky, ve které potkává svou budoucí velkou lásku Jamieho. Tak to je ta “holka od Saxonů” … seznamte se s Cizinkou

Tato kniha je prvním dílem osmidílné série, kterou napsala Diana Gabaldon. Chtěla jsem si ji  přečíst před druhým dílem Vážkou v jantaru, kterou jsem dostala jako recenzení výtisk od nakladatelství Omega, abych byla v “obraze” od začátku.Začátek románu se odehrává v roce 1945, ale záhy se přeneseme do roku 1743 a sledujeme osud zpočátku mírně dezorientované Claire, která se musí velmi rychle vyrovnat se svojí novou životní situací. Příběh vypráví Claire ze svého pohledu.

Celá tato série má velmi mnoho příznivců a já jsem slyšela jen samé pozitivní ohlasy. Proto jsem byla mírně zaskočená z první části knížky, která byla pro mě dost rozvláčná, popisy krajiny  a neustálé putování hlavních hrdinů mi přišly zdlouhavé. Nemám ve zvyku při čtení přeskakovat stránky, ale tady jsem se tomu bohužel neubránila. Další věc, která mi zpočátku přišla trošku nezáživná byly dialogy Claire s Jamiem. Sáhodlouhé představování celé jeho rodiny. Možná budu později litovat, až nebudu vědět, kdo je kdo. Iritovalo mě, jak jí říká “děvče”, přestože byla o několik let starší než on a celkově mi Jamie přišel zpočátku poněkud jednodušší. Také jsem čekala víc romantiky při vzniku jejich vztahu.Zlom ve čtení pro mě nastal ve chvíli, kdy po svatbě Claire s Jamiem přišli k jeho strýci do tvrze Leoch.  Od této chvíle jsem už četla s opravdovým zájmem. Popis každodenního života ve tvrzi byl zajímavý. Život v 18. století byl velmi tvrdý, zvláště v deštivém a studeném Skotsku. Brutalita vojáků neskutečná a  tyto scény ve mně vyvolávaly úzkost. Obzvlášť ty, v nichž figuroval kapitál Randall. Jelikož byl Jamie psanec, nikde nebyli v bezpečí a neustále museli utíkat.  Prožívala jsem s Claire všechny těžkosti, její strach o život svůj i Jamieho i jejich lásku. Claire mi byla sympatická. Obdivovala jsem její odvahu a neústupnost. Sílu s jakou se vším dokázala bojovat a také pomáhat druhým. A to, jak se adaptovala ve svém druhém životě v minulosti. A také jsem byla hodně zvědavá, jestli a jak se vrátí zpět do současnosti.
To se dozvíme ve druhém díle nazvaném Vážka v jantaru. Oba dva díly vyšly v  Nakladatelství Omega, kde si je můžete zakoupit nebo také v Knihy Dobrovský

Protože jestliže máte rádi historii, romantiku, přírodu a napětí, je Cizinka kniha právě pro Vás…


Moje hodnocení je 80 % , a to kvůli pro mě rozvláčnější první části knihy.

A co vy říkáte na Cizinku?

4 komentáře:

 1. Moc hezká recenze a nádherné fotky :) Hodně dlouho nad Cizinkou přemýšlím, ale možná se někdy podívám spíš na seriál, asi se mi nechce číst ty tlusté bichličky :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Moc děkuji :) No je fakt, že kdyby bylo o 200 stran méně, asi by se nic nestalo :) Místy mi to přišlo zbytečně zdlouhavé a seriál je moc hezky udělaný, co jsem viděla těch pár dílů :)

   Vymazat
 2. Výborná recenze :) Cizinku jsem četla a hned se zařadila mezi mé srdcovky :) Pravda je, že je krapet dlouhá, takže re-reading si rozmyslím, ale stejně je to vynikající kniha :)

  OdpovědětVymazat