středa 23. listopadu 2016

VÁŽKA V JANTARUAutor: Diana Gabaldon
Originální název: Dragonfly in Amber
Překlad: Anna Polanská
Počet stran: 951
Nakladatelství: DOBROVSKÝ s.r.o. v edici Knihy OmegaVážka v jantaru je druhým dílem, pokračováním románu Cizinka.  Kniha, jež má krásnou obálku, je rozdělena na několik částí. V první části knihy se ocitáme v roce 1968 v Invernes, kam se po více než dvaceti letech vrací Claire spolu se svojí dcerou Briannou, aby zde strávily dovolenou. Claire má ale ještě jeden důvod k návratu na Skotskou Vysočinu.

Navštíví proto Rogera Wakefielda, adoptovaného syna místního reverenda, který právě přijel do Invernes, aby vyklidil faru po svém zemřelém otci a požádá jej o pomoc s pátráním v minulosti. Roger se tohoto úkolu ochotně ujímá, protože je také historik a navíc se mu líbí Claiřina dcera Brianna.

“JAMES ALEXANDER MALCOLM MACKENZIE FRASER,” četla nahlas. “Ano, znám ho.” Sklonila ruku a odhrnula trávu, jež hustě obrůstala kámen. Na spodku kamene se objevila další, menší písmena.
“Claiřin milovaný manžel,” četla.
“Ano, znala jsem ho,” řekla znovu tak tiše, že ji Roger sotva slyšel. “Já jsem Claire. Byl to můj manžel.”

V další části se vracíme do minulosti, tam, kde jsme v Cizince Claire a Jamieho opustili. Po odchodu z kláštera Claire s Jamesem odplouvají do Francie. Mají zde důležitý úkol, zabránit princi Karlu Stuartovi pokusit se zmocnit skotského trůnu, protože Claire z historie ví, že takhle snaha bude neúspěšná a povede k velkému neštěstí pro skotský lid.

Čeká nás tedy náhled do života v Paříži za vlády krále Ludvíka XV., ocitáme se na královském dvoře stejně tak jako v domě bohatých měšťanů, šlechticů, ale i v krčmách a nevěstincích. Čekají nás intriky v boji o moc i majetek. Všeho se nám dostává v hojné míře, a dle mého názoru až moc. Doba strávená v Paříži, tvoří největší část knihy a já se musím přiznat, že už jsem se těšila, až se děj posune někam dál. Jamie je nucen předstírat přátelství k princi Stuartovi, ale tajně se snaží jeho cíl zmařit.


Po setkání s mužem, kterého nenávidí ze všech nejvíc na světě, je na příkaz francouzského krále Ludvíka nucen opustit Francii a vrátit se do Skotska, kde se odehrává další část knihy. Chystá se válka, která nedopadne dobře a ze stránek na nás dýchá napětí, smutek a beznaděj. Kterákoliv varianta jak se rozhodnout je špatná. Skotské muže, kteří bojují za prince Karla sužuje hlad, nemoci z podvýživy i neléčená válečná zranění. Jamie s Claire křižují Skotkou Vysočinu křížem krážem vysílení a vyhladovění.

Příběh lásky Claire a Jamieho je úžasný. Velmi se milují a Claire je Jamiemu i jeho mužům velkou oporou a pomocí. Pomáhá kde může, až mi chvílemi přišlo, že je aktivní až moc. Ale taková už je Claire, v každé situaci a na každém místě si najde zaměstnání snaží se být užitečná. Jamie od Cizinky dospěl a je z něj schopný velitel, který myslí na blaho svých mužů a pro záchranu Claire by udělal všechno na světě, i kdyby ji měl sám navždy ztratit.

    “Karla Stuarta pronásledují pouze Angličané. Mě budou pronásledovat Angličané i klany. Jsem dvojnásobný zrádce, vzbouřenec a vrah. Claire…” Odmlčel se, rukou si promnul zátylek a pokračoval: “Claire, už teď jsem mrtvý.”
    “Ne,” opakovala jsem, leč bezvýsledně.


Knížka je poměrně objemná, má přes devětset stran a musím se přiznat, že styl autorčina psaní mi  bohužel moc nesedl. Chvílemi jsem se ztrácela v ději, v osobách a místech. Některé pasáže byly pro mě zdlouhavé. Zkrátka mám dojem, že kdyby měla o třista stran méně, nic by se nestalo. Ale vzhledem k četným nadšeným ohlasům na Vážku v jantaru, to pro mnohé čtenáře nepředstavuje žádný problém a čtení si užívají. Já osobně mám raději, když děj odsýpá trošku svižněji.Nicméně jsem byla zvědavá co bude dál a hlavně mě zajímalo, jak a kdy se Claire vrátí zpět do budoucnosti. Začátek knihy ve 20. století mě totiž hodně bavil a také nastínil spoustu otázek. S blížícím se závěrem, jsem začala nabývat dojmu, že kniha skončí, tak jako Cizinka, v minulosti a začínala jsem být mírně “rozladěná”, jestli se nedozvím, na co jsem celou dobu čekala.

Ale naštěstí mě Diana nezklamala a já jsem dostala to, na co jsem čekala a navíc dobře uvedla zápletku do dalšího dílu.

Takže moje pocity po dočtení druhého dílu této série jsou následující:
  • jsem ráda, že jsem to zvládla :)
  • nádherný milostný příběh, láska, která nikdy nekončí a jakou by asi chtěl zažít každý z nás - i když vlastně tragická vzhledem k okolnostem. Konec byl pro mě tak dojemný, že došlo i na slzy
  • dozvěděla jsem se něco o historii Skotska, což mě těší a je bezesporu hodně zajímavé
  • jsem zvědavá, jak to bude dál :)Nechte se tedy unést dalším dobrodružstvím Claire a Jamieho, zjistěte, jak dopadlo Claiřino těhotenství i jak lze dostat manžela z královského vězení. Co vše lze vydržet pro lásku i pro lásku k vlasti a svému rodu a jak těžký byl život v minulosti.  Jak dopadl nenáviděný kapitán Randall. Co má společného Roger s Geillis Duncanovou. A lze  opravdu změnit budoucnost?    Sejde se ještě někdy Claire se svojí láskou? To je otázka na třetí díl...

Jestliže máte rádi silné milostné příběhy odehrávající se na pozadí historických událostí, intrik a politických her je Vážka v jantaru to pravé pro Vás. Moje hodnocení je 75 %


Za poskytnutí recenzního výtisku velmi děkuji nakladatelství Omega a Knihy Dobrovský, kde lze knihu zakoupit


Knižní trailer můžete shlédnout zde https://www.youtube.com/watch?v=IYWg67TMFHw


Žádné komentáře:

Okomentovat