středa 7. prosince 2016

DIVNÉ DNY - Láska v pěti novelách

zdroj

Anotace: Kniha Divné dny s podtitulem Láska v pěti novelách přináší pět příběhů žen, do jejichž spokojených životů náhle zasahuje krize v pěti různých podobách. Jádrem knihy je novela Hany Pražákové (1930-2010) Divné dny. Hana Pražáková byla známá jako autorka knih pro děti a dívky, po roce 2000 zaujala memoárovou prózou z padesátých let Nadějí tu žijem (v níž líčí věznění svého otce, spisovatele Františka Křeliny, a život jeho rodiny tzv. na svobodě). Divné dny byly napsány už v roce 1992 a dosud nevyšly mj. proto, že byly na samostatnou knihu příliš krátké. Redaktorka knihy Markéta Hejkalová (dcera Hany Pražákové) proto oslovila několik spisovatelek, v jejichž díle jsou také hlavními postavami ženy a pro jejichž texty je důležitá naděje. Výsledkem je tato kniha, obsahující kromě titulní novely příběhy Etely Farkašové, Věry Noskové, Markéty Hejkalové a Evy Tvrdé.

Pět autorek, pět novel, pět příběhů současných žen. Jejich společným tématem je krize, která náhle zasahuje do klidného běhu všedních dní.

Hana Pražáková píše ve čtivé titulní novele Divné dny o nevěře, hrozící rozbít dosud šťastnou rodinu, ale píše o ní s pochopením pro všechny zúčastněné a dokonce s dávkou humoru.

Slovenská spisovatelka Etela Farkašová v novele Na rubu plátna vypráví o neblahém rodinném dědictví, které zasahuje do života mladé dvojice. V jejím textu nechybí tragická hloubka, ale ani naděje.

Kratší novela oblíbené Věry Noskové Něco se musí stát aneb Význam počítače v rodinných vztazích, plná humoru a ironie, líčí složitý vztah matky a dcery a jejich soupeření o jednoho muže.

Markéta Hejkalová píše v novele Jednoho dne o lásce, která nemůže přežít v každodenním světě. Do banálního příběhu nevěry vstupuje několik nečekaných událostí a celá situace se ocitá v jiném světle.

Eva Tvrdá vypráví ve velmi čtivé novele Slunce a piškoty o zlých anonymních dopisech, které náhle vtrhnou do života jedné spokojené ženy.Tato útlá knížka, zaujme na první pohled svojí výraznou obálkou, která je zvláštní a nekomerční,  ale k celkovému obrazu knížky se dle mého názoru hodí. Dokonale dokresluje atmosféru Divných dní a nechat se tímto odradit od knížky by byla chyba.  Po přečtení anotace si každý čtenář udělá nějakou představu, o čem asi kniha bude. Tak stejně to bylo i u mě. Náměty všech novel mě zaujaly, a po přečtení jsem byla překvapená, že všechny autorky příběhy zpracovaly úplně jinak, než jsem si představovala. Tak, že bych to vůbec nečekala. Vzaly to z úplně jiného úhlu pohledu, ale výsledek je velmi dobrý.

První novela Divné dny je vyprávěna z pohledu dospívající dcery, která přijde na matčinu nevěru a je postavena před rozhodnutí, jak se zachovat. Do toho řeší problémy se svojí první láskou. Tato novela mě překvapila tím, že ji Hana Pražáková napsala v 62 letech, ale přitom skvěle vystihla pocity mladé dívky.

Na rubu plátna na mě působilo hodně temně a depresivně.  Příběh o dvou mladých lidech, překvapivě vyprávěný matkou ženy a ono rodinné dědictví, které by myslím nikdo nechtěl.

Etela Farkašová je slovenská spisovatelka a filozofka, která získala řadu významných literárních ocenění a její texty byly přeloženy do několika jazyků. Více informací o ní a jejích knihách můžete najít například na stránkách Slovenského literárního centra - www.litcentrum.sk

Něco se musí stát nám odhaluje nitro ženy, která má strach ze stárnutí a žárlí na svoji dceru, o které nemá moc valné mínění. Jako by ji ani neměla ráda a díky svojí zapšklosti a nedůvěře si všechny od sebe odežene. Ale také nám svítá kapka naděje, že není vše ztraceno.

Autorka této novely Věra Nosková je česká spisovatelka, vydala několik románů, které byly nominovány na prestižní literární ceny. Většinu svých  románů vydala ve svém rodinném nakladatelství Klika a má vlastní stránky www.noskova.eu

Novela Jednoho dne skončila poněkud nejasně, ale jak jinak má skončit nereálný vztah dvou lidí ze dvou koutů světa, kteří se velmi milují.  Bohužel ví, že ve skutečném světě by jejich vztah nemohl přežít, ale přesto jej nedokáží ukončit. Tuto novelu napsala Markéta Hejkalová, pro kterou mám slabost a i tentokrát mě nezklamala. Vždycky se mi trefí do noty. O této autorce jsem již několikrát psala, všechny informace o ní a také o Haně Pražákové najdete na internetové adrese www. hejkal.cz

Ema, hlavní hrdinka poslední novely Slunce a piškoty, celý rok dostává anonymní dopisy, které ji velmi trápí a ona hledá vnitřní sílu, jak se postavit pisateli a skoncovat s ním a také, jak říct manželovi, co vlastně chce a nechce.

Eva Tvrdá žije a tvoří v opavském Slezsku. Napsala několik románů, nejznámější romány Dědictví, Třešňovou alejí a Okna pokoje vyšly v roce 2011 jako soubor pod názvem Slezská trilogie. Eva Tvrdá vydává své knihy ve vlastním nakladatelství Littera Silesia. Více informací o autorce lze nalézt na stránkách www.evatvrda.cz

Sbírka Divné dny je o  ženách ve středním věku, mezi čtyřicítkou a padesátkou a o lásce. Celkově je knížka velmi čtivá, pro tyto ženy  a nejenom pro ně. Jasně ukazuje, že čtyřicítkou či padesátkou milostný život nekončí a kdykoliv nás může zaskočit láska, kterou ale mohou komplikovat rodinné vztahy s dospívajícími nebo dospělými dětmi i rodiči.Knížku velmi doporučuji a moje hodnocení je 90 %. Za poskytnutí knihy k recenzi moc děkuji Nakladatelství Hejkal, kde si můžete knížku zakoupit. Znáte Divné dny nebo některé autorky novel?

Žádné komentáře:

Okomentovat