středa 21. prosince 2016

NEPŘÁTELÉ A MILENCI - Simona Ahrnstedtová

Originální název: EN ENDA NATT
Překlad: Irena Lysáčková
Počet stran: 374
Rok vydání: 2016
Nakladatelství: Metafora s.r.o.


    Mladá emancipovaná žena pocházející ze šlechtické rodiny, která se navzdory konzervativní výchově vypracuje na jednu z nejlepších finančních analytiček v bankovní sféře, mající neustále pocit, že dostatečně nenaplňuje očekávání své rodiny a “zlý hoch” dělnického původu, který z ničeho vybudoval jednu z největších společností zabývající se rizikovými investicemi do neprosperujících firem. To jsou hlavní hrdinové románu švédské spisovatelky s českými kořeny Simony Ahrnstedtové, kteří se setkají jednoho dne na konci června. On toužící po pomstě, s jasným cílem zničit její rodinu, ona ze zvědavosti na muže, kterého její otec i bratr z celého srdce nenávidí.

    A jak už napovídá název románu, jejich vzájemná přitažlivost je obrovská, přestože oba vědí, že jejich vztah je nemyslitelný. Ale David ví ještě o něco víc. Že již za pár dní připraví Nataliinu rodinu o všechno, co její otec celý život budoval..


A proto nemůže mít hlavu plnou Natalie. Nemůže se ztrácet v myšlenkách na sex, smích,  ten zvláštní pocit, který není schopen pojmenovat.
Tak, ještě jednou, úplně naposledy, rozhodl se, když zabočil do její klidné ulice. O tohle jde. Bude s ní naposledy, zakončí to, jak nejlépe to půjde, a pak bude volný. S čerstvou hlavou, soustředěný. Jen o tohle jediné tu běží. Skoncovat s tím. Žádná jiná alternativa není. Žádná.


    Román odehrávající se ve Švédsku, převážně ve Stockholmu jedno horké léto je vyprávěn ve třetí osobě střídavě z pohledu Natalie a Davida, takže známe myšlenky obou hlavních hrdinů.

    Je rozdělen do kapitol, které jsou označeny dnem a datem. Přestože se ocitáme ve světě velkých financí a burzovních obchodů nejsme  zahlceni odbornými frázemi nebo popisy burzovních operací. Toto prostředí tvoří příjemnou kulisu příběhu a  příprava a následné převzetí firmy rodiny De la Grip vnese do děje i špetku adrenalinu. Ale dostaneme se i na večírky švédské smetánky a na jejich luxusní sídla, byty i jachty.    Tohle všechno slibuje čtenářům, zejména ženám, kterým je román určen dobrou zábavu při čtení. A to tu ještě nemáme tajemství, která vyplývají na povrch z minulosti. O překvapení rozhodně nebude nouze. A kdo je  kdo se ukáže na konci příběhu.


    Souběžně s románkem Natalie a Davida nám ve druhé linii běží příběh Asy a Michela, Nataliiny nejlepší přítelkyně a Davidova společníka a přítele, kteří se setkávají po mnoha letech.  Asa cítí velkou hořkost k jedinému muži, co ji kdy odmítl, ale i v tomto případě nejsou věci takové, jaké se zdají být.

Asa zamířila do kuchyně a snažila se působit chladným a netečným dojmem, ale fakt, že Michel Chamoun je tady, u ní doma, ji ochromoval. A v tom těsném tričku a s třpytivým řetízkem kolem krku vypadá neskutečně drsně.

    Poslední dvojicí, která se v příběhu jen lehce "mihne", je Nataliin bratr Alexander, milionářský synek a playboy, který se setkává s lékařkou Isobel, kterou ale jeho půvaby nechávají chladnou. Předpokládám, že této dvojici bude věnován další díl.


    Nepřátelé a milenci jsou románem o lásce, soudržnosti rodiny, pomstě, strachu a tajemstvích, která vyjdou na povrch. Také o sexu a penězích, pokrytectví a odpuštění.

Román se velice dobře čte, je nabitý dějem bez hluchých míst. Hlavní hrdinové jsou sympatičtí, prostředí švédské metropole atraktivní. Moje hodnocení je 90 % a už se těším  na pokračování.


Za poskytnutí knihy k recenzi velmi děkuji nakladatelství Metafora, kde si také můžete knihu zakoupit.Simona Ahrnstedtová

zdroj
Švédská spisovatelka s českými kořeny. Narodila se roku 1967 a je nejen úspěšnou autorkou romantických příběhů, ale také licencovanou psychologickou poradkyní a kognitivní behaviorální terapeutkou. To jí dává vynikající průpravu a ty nejlepší předpoklady k tvorbě živých propracovaných postav a poutavých lidských osudů.

Na začátku spisovatelské kariéry studovala několik různých oborů - filmové umění, jazyky, práva a zároveň se věnovala psaní úspěšných historických románů. Její první román ze současnosti Nepřátelé a milenci ve Švédsku okamžitě zaznamenal ohromný úspěch.

V posledních letech se proslavila v nové vlně švédské romantické literatury i svými dalšími díly a stala se konkurencí tak známých jmen, jako je třeba Nora Roberts. Jsou to knihy o ženách a pro ženy psané ženami.

Simona, zapálená feministka a milovnice sýrů žije se svými dvěma dospívajícími dětmi nedaleko od Stockholmu.

Žádné komentáře:

Okomentovat