pondělí 20. února 2017

ZAHRADA - LOVEC


Autor: Jana Richterová
Počet stran: 300
Rok vydání: 2014
Nakladatelství: Libor Richter - Kruh

Druhý díl série Zahrada, Lovec začíná přesně tam, kde jsme v prvním díle s názvem Sféra skončili. Johan Hajduk byl unesen a přesto, že nevidí, dostává vojenský výcvik. Zároveň má dojem, že mu někdo “vymývá” mozek, ale vůbec netuší kdo a proč se to děje. Až k němu ve snu promluví neznámý hlas a poradí mu, co má dělat, aby se úplně nezhroutil..

Naši přátelé spolu i nadále žijí jako v zahradě, kterou můžeme chápat jako oblast, která je chráněna, ohrazena, aby se do ní nedostal nikdo nepovolaný a nad kterou bdí jako strážce Michal Zahradník. Řeší milostné problémy a po nocích se snaží ubránit tajemnému Lovci. Problém se vyhrocuje ve chvíli, kdy důsledky jeho útoků zasahují i do reality a naši přátelé se probouzejí se zraněními, která utrpěli ve snovém lese. Když se po několika týdnech Johan Hajduk znovu objeví a okolo něj další podezřelí lidé, kteří mají za úkol jej hlídat. Někteří už začínají tušit, kdo je tajemným Lovcem, a také, že je možná stejnou obětí jako oni…Série Zahrada je příběhem na pomezí fantasy, kde užití nadpřirozených prvků představují někteří z hrdinů, především Michal Zahradník, jehož totožnost je nám odhalena již v prvním díle, ale jistě i někteří další, o kterých zatím jen tušíme a magického realismu. Magický realismus je literární směr, ve kterém se prolíná reálná skutečnost s iluzivními prvky, jako jsou například sny, halucinace nebo mýty.

Znaků magického realismu zde můžeme najít několik, především se zde objevují magické a mýtické prvky, které působí přirozeně a nejsou nijak vysvětlovány a protagonisté je přijímají, nehledají v nich logiku. Proto může Mara v noci létat s havranem a Nikolaj mít nadpřirozené schopnosti, které mohou být nebezpečné. Slepý Johan Hajduk se může orientovat na základě svého vnitřního zraku nebo se dívat pohledem jiných lidí nebo prostřednictvím brože.

Autorka nám zde pečlivě namíchala koktejl různých typů lidí: Rus Nikolaj, pravoslavný věřící, který bere svoji víru velmi vážně, pravoslavný pop otec Serafim, Valach Tomáš, který pochází z evangelické rodiny, ale víru nebere nijak vážně, umělkyně Mara, která je ráda nespoutaná čímkoliv, v jejímž domě bydlí víly. Židovka Anna, praktická a pracovitá žena, starý Rumun Dimitri, primáš kapely a muž z lidu. Johan Hajduk, právník a bohém a jeho sestra Julie, která má mnoho společného s Michalem, že by se už spolu kdysi setkali? Každý z nich má jiný náhled na život. Nicméně v této chvíli se všichni musí spojit, aby mohli čelit nebezpečí přicházejícímu ze snového lesa.


Anna ani přibližně nevypadala jako ta dívka, již znal. Bílá jako stěna a její tvář postrádala jakýkoli výraz. Seděla skrčená do klubíčka na zemi v rohu místnosti, lehce se pohupovala, zírala přímo před sebe, ale nic nevnímala. Nikolajovi nevěnovala ani jediný pohled. Klekl si k ní a chytil ji za ruku. Byla jako kus ledu, bez vůle a bez života. Vzal mobil a zavolal Maře: "Přijď do bistra, prosím Tě. Teď hned, Anně je zle."


Do tohoto příběhu jsem se ponořila a čtení si neskutečně užívám. Baví mě postavy, baví mě vyprávění z různých úhlů pohledu. Děj se odehrává v reálném světě v malém moravském městě a ve snovém světě, tajemném lese, kde  vládne atmosféra strachu, která je zde velmi realisticky zobrazena. Jste přímo v něm a za sebou slyšíte štěkot loveckých psů, kteří vás pronásledují. Lovec v masce bez očí nahání hrůzu. Styl autorčina psaní mi velmi sedí, všeho je akorát, nic není navíc, čtenář se dobře orientuje a neustále zažívá nová překvapení a zvraty, které by nečekal. Nemůžu se od čtení odtrhnout, pořád mám nutkání přečíst ještě kousek. Zahrada je pro mě opravdu velkým překvapením.
Moje hodnocení je 90 %, ale jen proto, že mám před sebou ještě dva díly a už vím, že Návrat je také pecka :)

Moc děkuji paní Janě Richterové za možnost přečíst si tuto její úžasnou sérii, ke které bych se sama asi nedostala.

Všechny zatím vydané díly Zahrady si můžete koupit v tištěné i v elektronické podobě na www.janarichterova.cz a v internetových knihkupectvích

4 komentáře:

 1. Uz jsem o této české sérii slyšela. Vsude zatim jen chválu takže na tom něco bude :D nicméně žánr to muj moc nebude,ale třeba jednou se k ní dostanu :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Také jsem si myslela, že to nebude můj žánr a byla jsem příjemně překvapená. I když je fakt, že fantasy si občas přečtu :) Děkuji za komentář :)

   Vymazat
 2. Zatím slyším jen chválu, také se asi budu muset podívat na tuhle sérii :-) Tvoje recenze mě navnadila ;-)

  OdpovědětVymazat