čtvrtek 2. února 2017

ZAHRADA - SFÉRAAutor: Jana Richterová
Počet stran: 308
Rok vydání: 2013
Nakladatelství: Libor Richter - Kruh


K této knize jsem se dostala, když mě oslovila sama autorka Jana Richterová, jestli bych neměla zájem recenzovat 4. díl této pentalogie Velmistr. Jelikož jsem ale tuhle sérii vůbec neznala, domluvila jsem se s ní, že si přečtu všechny díly, ať jsem v obraze.

Samozřejmě jsem se nejdřív podívala na internetové stránky Jany Richterové, které jsou celé věnované této sérii. Popravdě řečeno, moc jsem nevěděla, co mám od knih čekat. Měla jsem obavy, že tam bude moc duchovna a moc intelektuálna. Ale Sféra mě příjemně překvapila…

Na začátku se seznamujeme s hlavními hrdiny… Michal Zahradník, vysokoškolský profesor a psychoterapeut. Jeho přítel Nikolaj, architekt, pocházející z bohaté ruské rodiny. Tomáš, kolega architekt, který vyrůstal v malé vesničce na statku, neustále hledající své místo ve vyšší společnosti. Mezi oběma mladými muži, kteří spolu sdílí ateliér, panuje neustálé napětí pramenící z rozdílnosti povah a poměrů odkud vzešli.

Toto napětí zesílí seznámením se s fotografkou Marou Solnou a také  Židovkou Annou Pokornou, majitelkou bistra. Obě mladé ženy jsou velmi krásné, avšak každá jiným způsobem. Mara je sexy zlatovláska, umělkyně, která netrpí předsudky a umí si život užít a  Anna je tichá tmavovláska, ze které vyzařuje dobro a čistota. A už se nám tu rozehrává hra plná lásky, žárlivosti a zlomených srdcí.

Ale to je jen jedna rovina příběhu . Tahle skupinka mladých lidí se  nesešla náhodou. Každý si v sobě nese nějaké psychické újmy z minulosti a Michal Zahradník jim v rámci své psychologiké praxe pomáhá se s nimi vyrovnávat. Postupně se dozvídáme o podivných snech, které se jim zdají, které je děsí a kterým nerozumí. A najednou se ukáže, že Michal není obyčejný smrtelník a také, že  všichni budou díky svým schopnostem, o kterých ještě netuší, předurčení pro boj  proti zlu, které ve snech má podobu Lovce…

A co s tím má společného Karolina, manželka místního mafiána? A její nevlastní syn Johan, který zničehonic onemocněl záhadnou chorobou a přišel o zrak? Který se zamiluje do Anny, záhadné dívky z jeho snů, z čehož není Michal ale vůbec nadšený....

    Anna zvedla vyzvánějící telefon. Tomáš se jí ptal, zda by jej dnes večer nedoprovodila do společnosti. Chodíval tam vždycky s Marou, ale teď to bude jinak. Hostitelka je však pozorná dáma, a tak mu zavolala a trvala na tom, aby rozhodně přišel s nějakou jinou dívkou po boku. Dokonce si vzpomněla na Annu a sama mu navrhla, aby s sebou vzal právě ji.
    “Prosím tě”, řekla Anna skepticky. Kdo by tak o ní mohl vědět?
    “Karolinu Hajdukovou přece znáš. Byla u nás na tom večírku. Zřejmě jsi ji něčím zaujala.”
    Jo, jedovatá zrzavá baba, co vyhodila její moučník. Jaké milé překvapení. Ale Tomášovi nemůže odříct, ne v téhle choulostivé situaci. “Ráda, Tome. Naznač mi, co si mám oblíknout.”

Do Sféry jsem se začetla velmi rychle, i když děj se rozvíjí pozvolna a autorka na nás jde pěkně zlehka. Seznámíme se se všemi aktéry. Postavy mě bavily, protože představují rozdílné typy lidí a i milostná linie je vedená tak, že do dalšího dílu opravdu nevím, kdo s kým nakonec bude. A bylo zajímavé sledovat, jak skupina lidí, kteří zpočátku neměli nic společného a ani spolu netrávili rádi čas, se postupně sbližují a stávají se přáteli.  

Knížka je rozdělena do kapitol. Na začátku každé je citát a kapitoly jsou vyprávěny z různých pohledů hlavních hrdinů, což mě bavilo. Téměř celá knížka se odehrává v realitě, jen sem tam se dostaneme k někomu do snu nebo se objeví záblesk nadpřirozena, což se zřejmě výrazněji  změní v dalším díle. Závěr knihy je takový, že jsem ráda, že mám všechny díly a že můžu hned pokračovat ve čtení.První díl cyklu Zahrada se mi líbil, je napsaný svižným stylem, který vás neustále nutí ke čtení a proto je moje hodnocení 85 %.


Moc děkuji autorce za zaslání recenzních výtisků. Knihu lze zakoupit na www.janarichterova.czMgr. Jana Richterová

se narodila roku 1967 v Opavě. Absolvovala humanitně a výtvarně zaměřená studia a psychoterapeutický výcvik v hlubinné a psychodynamické psychoterapii. Pracovala řadu let v oblasti zdravotnictví jako arteterapeutka.

Věnovala se také pedagogické činnosti v ZUŠ jako učitelka výtvarného oboru a na Ostravské univerzitě, kde externě vyučovala arteterapii. V současné době žije a pracuje v Opavě.

4 komentáře:

 1. Ahoj, moc zajímavé. Abych se přiznala o autorce slyším poprvé a vypadá to,že bych to měla napravit.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Také jsem ji neznala, ale Zahrada fakt stojí za přečtení, teď čtu druhý díl a je to síla!!! :)

   Vymazat
 2. Tuto sérii vůbec neznám, ale jak jsi psala, vypadá opravdu zajímavě. Musím se podívat po prvním díle u nás v knihovně :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Určitě doporučuji :) Je škoda, že se o ní moc neví...

   Vymazat