středa 29. března 2017

ZABIJ MĚ ZNOVU - Rachel Abbottová


Originální název: Kill Me Again
Překlad: Milan Lžička
Počet stran: 300
Rok vydání: 2016
Nakladatelství: Mladá fronta a.s.


Anotace: Když Maggie Taylorová přijme v Manchesteru nové zaměstnání, je přesvědčená, že pro její rodinu je to krok správným směrem. Děti si zvyknou brzy, ovšem Duncan už tak nadšený není.
Jednou večer přijde Maggie z práce domů a zažije šok. Duncan zmizel a nechal jejich děti samotné. Nemůže se mu dovolat a vůbec netuší, kam mohl odejít a proč. Není však jediná, kdo po něm pátrá.
Když dojde k brutální vraždě ženy, která se Maggie nesmírně podobá, a vyšetřování převezme inspektor kriminálky Tom Duglas, Maggie si uvědomí, jak málo toho ví o Duncanově minulosti. Je opravdu tím, koho miluje? A před kým chtěl utéct?
Na rozhodování, zda mu důvěřovat, nebo ho zradit, nemá mnoho času. Jedno už totiž Maggie pochopila - brzy zemře další žena a možná to bude ona sama.
Zabij mě znovu je čtvrtá kniha od anglické spisovatelky Rachel Abbottové. Já jsem četla pouze Spi sladce a tato kniha, od které jsem nic moc nečekala, na mě udělala velký dojem. V obou knihách se dostaneme do rodiny s malými dětmi. Zatímco Spi sladce začíná zmizením manželky s dětmi, v Zabij mě znovu nám zmizí manžel. Poté, co mu přijde na mobil zpráva s fotkou mrtvé ženy, všeho nechá, sbalí si pár svých švestek a odjede.

Obhájkyní Maggie se zmizením manžela, kterého velmi milovala, zhroutí celý svět. Trápí ji spousta otázek. Proč odešel? Kam šel? Kvůli komu? Postupem času otázek neubývá, ale naopak přibývají další. Kdo je ve skutečnosti můj manžel? Zjišťuje, že jejich život byl založen na lži a zřejmě manžela vůbec neznala. Do toho musí čelit výhružným telefonátům neznámého muže, který se shání po Duncanovi… Tuší, že má manžel něco společného s úmrtím dvou žen, které vypadají jako by jí z oka vypadly.
    Když se Maggie v sobotu ráno probudila po několika žalostných hodinách spánku, přetočila se na bok a rukou hledala Duncana. Myslela, že nahmatá jeho teplá nahá záda, čekající na to, až se k nim Maggie přitulí. Jenže druhá strana postele zela prázdnotou a jako kámen ji naráz udeřila vzpomínka na poslední dva dny. Oči se jí zalily horkými slzami a obličej zabořila do polštáře.
Detektiv Tom Douglas má starosti. Nejenom že musí vyšetřovat dvě vraždy žen, ale navíc jej trápí i zmizení jeho bývalé přítelkyně Leo. Navíc tuší, že tyto dvě vraždy mohou být nějak spojeny s vraždami, které se staly před 12 lety a zůstaly nevyřešeny….


V knize sledujeme dvě linie. Pátrání Maggie po manželovi a postupné odkrývání jeho pravé totožnosti a pátrání Toma Douglase. Maggie neví, zda se obrátit na policii. Má strach z výhružek, ale na druhou stranu chce chránit manžela alespoň do té doby, než zjistí, jak je zapleten do případu vražd.

Postupně se dozvídáme o pachatelích a i Tom s Maggie se dobírají jistých výsledků. Rozzuzlení se dalo postupně vytušit, takže v tom se na závěr žádné velké překvapení nekonalo, ovšem úplný závěr mě nakonec přece jen šokoval.
Knížka, která je rozdělená do kapitol psaných er-formou, se četla dobře, mnoho hluchých míst jsem nezaznamenala. Autorka dobře vykreslila Maggiiny pocity strachu a úzkosti. Dokonale jsem se do ní vžila, její popis osamoceného domu na konci slepé ulice a pocit, že ji někdo sleduje velkým oknem ze tmy v zahradě, mi naháněl husí kůži, protože přesně tak vypadá i náš dům a navíc strach o děti a jejich bezpečí si umím jako matka také velice živě představit. Přesto jsem moc nechápala její chování, obzvlášť, když byla právnička. A tím závěrem mě naprosto dostala. Přemýšlím, jestli se s Maggie ještě náhodou nesetkáme v některé další autorčině knize, protože závěr mi přišel ne úplně uzavřený.

Vyšetřovatel Tom a jeho kolegyně Becky byli také velmi sympatičtí a dokonce se přiznám, že mi bylo chvílemi i líto Duncana, kterému byly do života bohužel rozdány špatné karty a tohle  v kombinací s jeho slabošstvím vedlo k velkému zlu.

Knihu hodnotím 80 %. Řekla bych, že byla o něco slabší než Spi sladce, ale každopádně je Rachel Abbottová zárukou napínavého čtení. Co vy? Četli jste, nebo se chystáte? Jak se vám líbila?


Nejnižší cenu knihy Zabij mě znovu najdete na Srovname.cz

7 komentářů:

 1. Pěkná recenze, já jsem z knihy byla nadšená, ale ještě jsem nečetla Spi sladce ;-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Spi sladce pro mě bylo takové hodně originální, neotřelé a geniálně vymyšlené :) Doporučuji k přečtení :)

   Vymazat
 2. Super recenze, knihu jsem zaregistrovala, jelikož mě upoutala její obálka. Ovšem netuším, jestli se mi někdy dostane pod ruku :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuji :) No jo, je těch krásných knížek hodně a prostě se nedá všechno stihnout přečíst :)

   Vymazat
 3. Ráda bych si přečetla sérii pěkně po řadě, ale knihy vycházejí na přeskáčku :)) Doma tedy čeká Spi sladce a já pořád čekám, až vyjde první díl.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To jsem ani nevěděla, brala jsem to, jako samostatné... Mám ještě z knihovny půjčenou Nezvěstnou, tak se asi vrátím zpět v čase :)

   Vymazat
  2. Ono jde o samostatné příběhy, jen detektiv je pojítko :)

   Vymazat