pátek 3. března 2017

ZAHRADA - NÁVRAT
Autor: Jana Richterová
Počet stran: 292
Rok vydání: 2015
Nakladatelství: Libor Richter - Kruh


Návrat,  třetí díl městské fantasy s prvky magického realismu je opravdu nabitý dějem od první do poslední stránky. Setkáváme se s naší známou partičkou, kterou jsem si opravdu velmi oblíbila. Když už se zdá, že se vztahy jakž takž ustálily, návrat jedné již pohřbené osoby znovu rozjitří emoce hlavních hrdinů. Ale ze slibů se nelze jen tak vyvléct.

V tomto díle se vzájemné propletence vztahů řeší opravdu hodně a autorka umí překvapit nečekanými zvraty. Do toho ve snovém lese řádí nový Lovec se svojí družinou, která se nebezpečně rozrůstá a proniká i do reality. V nebezpečí už nejsou pouze naši známí, ale i obyvatelé města, kterým začíná obcházet strach. Policie musí neustále řešit nálezy mrtvých či zmrzačených lidských těl, která jsou potrhaná jako od zvířete, rozesetá po celém městě. Situace graduje obdržením zásilky, ve které jsou části těla asistenta Johana Hajduka Jakuba, která měla být varováním a následným únosem architekta Tomáše.

Tome,” oslovila jej, ale nijak nereagoval. Dotkla se prsty jeho čela. Zpozorněl a lehce se zamračil. “To jsem já, Julie,” šeptala mu do ucha. “Julie přece.” Uvědomil si ji pomalu a nerad. Ne, nechtěl ji tam. Nechtěl ji vůbec. Co tu ta zatracená holka zase dělá, pomyslel si. Ta teda nechybí při žádném průseru. A to bylo všechno. Byl dezorientovaný a myšlenky mu vázly. Očividně z něj vyprchala jakákoli vitalita a vůle, byť jen ke své vlastní záchraně. Co se to s ním stalo?
    “S Tomášem teď nic není,” uslyšela za sebou Michalův tichý hlas. “Praštili ho do hlavy. Nech ho na pokoji a porozhlédni se kolem, ale buď hodně opatrná.” Slíbila, že bude, a opustila celu. Chodba byla vydlážděná stejným světlým kamenem a ozýval se tam ostrý psí štěkot.

V tomto okamžiku, kdy píši recenzi na třetí díl této série, mám už přečtený i čtvrtý a tak mohu říct, že Návrat byl pro mě zatím nejlepším dílem, i když ostatní díly byly také skvělé. V Návratu je ale všeho nejvíc. Je hodně napínavý a máme tu všechno, co patří do dobré knížky.

Hodně lásky. Šťastné i nešťastné, opětované i neopětované. Sex, tak akorát. Přátelství. Řekla bych, že spíš toho mužského. Ačkoliv Tomáš, Nikolaj, Johan a Michal jsou si navzájem sokové v lásce, kdy Johan a Tomáš milují jednu ženu, ačkoliv Tomáš má zvláštní vztah i k partnerce Nikolaje a Tomáše miluje žena, která je velmi drahá Michalovi, přesto, když se Tomáš dostane do problémů, neváhají mu všichni do jednoho jít na pomoc všemi dostupnými prostředky. A Tomáš, který v žádnou pomoc nedoufal, se přesto raději nechal brutálně mučit, než by kohokoliv ze svých přátel zradil. To  bylo velmi dojemné. Napětí, pronásledování Lovcem a celou jeho smečkou. Akce, únos Toma a výprava na jeho záchranu. A v neposlední řadě nadpřirozené jevy, které pronikají už  i do běžného života a které tu nesmí chybět, protože k Zahradě zkrátka patří. Milovníci fantasy si přijdou na své.

V Návratu tedy děj vrcholí, ale kdo by si myslel, že to je konec, je na velkém omylu, protože jedna vyhraná bitva neznamená vyhranou válku. Závěrečná kapitola nás navnadí na další díl a to tak, že musíte bez přestávky pokračovat ve čtení. Těšte se, Velmistr přichází…
Návrat si zaslouží hodnocení, které jsem ještě žádné knize nedala, a to 100 %.

Všem, kteří opovrhují českými autory vzkazuji, že dělají velkou chybu, protože i český autor, v našem případě autorka, umí napsat skvělou fantasy, která je promyšlená, s propracovanými postavami a kterou mohou číst i čtenáři, kterým je víc než šestnáct let.

Moc děkuji paní Janě Richterové za možnost recenzovat tuto sérii, kterou lze zakoupit na stránkách www.janarichterova.cz i v internetových knihkupectvích v tištěné nebo elektronické podobě.

Nejnižší cenu knihy Návrat najdete na Srovname.cz
Recenze na předchozí díly: Sféra, Lovec

2 komentáře:

  1. Jo přesnětak, i čeští autoři fantasy fakt umí. Sama jsem se o tom přesvědčila u knihy Naslouchač od Petry Stehlíkové a vypadá to, že na tuto sérii také mrknu.

    OdpovědětSmazat
    Odpovědi
    1. Na Naslouchače jsem taky slyšela samou chválu a Zahradu doporučuji :)

      Smazat