úterý 21. března 2017

ZAHRADA - VELMISTR


Autor: Jana Richterová
Počet stran: 298
Rok vydání: 2016
Nakladatelství: Libor Richter - Kruh

Velmistra - čtvrtý díl pentalogie Zahrada, jsem musela začít číst okamžitě po dočtení Návratu. Když totiž o svatební noci zmizí nevěsta a zůstanou po ní jen stopy ve sněhu, tak to vás jen tak chladnými nenechá. S Marou se totiž děje cosi divného a manželství s Nikolajem rozhodně není odstartováno šťastně. Stejně tak i Nikolaj překvapil. Tady musím opět vyzdvihnout schopnost autorky šokovat a zamíchat dějem. Tento díl se  hodně věnuje vztahu Nikolaje s Marou, která se dostane do velkých problémů. Ale i Anna s Johanem a Tomáš s Julií řeší partnerské neshody a dopad reality všedních dní. Okruh přátel se rozšíří o mladou, životem mírně zklamanou doktorku Ninu, Mařinu kamarádku Karin a také bohémského muzikanta Arona, kteří zamíchají dějem i city hlavních hrdinů.


“A řekneš mi teď už laskavě, kdes byla?”
“Ne, sdělila stroze.
“Ne?” zopakoval nevěřícně.
“Zcela správně. Vůbec nic ti do toho totiž není,” vysvětlila tak lapidárně, že by i dítě pochopilo. Trvalo mu zlomek sekundy, než rozpoznal, že to, co v něm právě vybuchlo jako granát, je vztek. Oslepil ho sirnatě žlutým světlem. A za další zlomek vteřiny ho jakýsi chladný hlas v jeho hlavě upozornil, že tohle by opravdu neměl. Ale akce předběhla všechny myšlenky. Náhle byl u ní, držel ji za křehké paže a silně s ní lomcoval. Taky na ni řval, slova, která mu ulevila. Vnímal jen její bílou tvář s rysy zkřivenými úlekem a temné poletující prameny vlasů všude okolo. Konečně ji pustil, ale ještě se celý třásl. Beztak jí zas nadělal modřiny. Už litoval své unáhlenosti a otvíral ústa k omluvě, když udělala zásadní chybu. Velkoryse se v balkánském stylu rozmáchla a vrazila mu obrovskou facku.

Ani tajemná Komenda nespí a vysílá na průzkum situace a znovuzavedení pořádku toho nejvyššího, Velmistra. Je třeba se vypořádat s nebezpečnými útoky ducha bývalého Lovce. Praktická Anna, která si na snění nikdy příliš nepotrpěla je najednou lákána do snového lesa. Kdo je onen mladík, který ji za zvuků píšťalky vodí po celém lese? Představuje pro ni nebezpečí nebo ochranu?

Michal Zahradník je velmi vyčerpaný bojem o Mařinu záchranu. Ubývá mu sil, jako by se jeho čas na tomto světě krátil. Po setkání se svým známým z dávné minulosti se věci začínají jevit poněkud nejasně, dozvídáme se o příčinách a pohnutkách, které vedly k založení Komendy a  čtenář začíná  být zvikláván, kdo vlastně představuje opravdové zlo, nikdo si už není jistý, komu má věřit.Janě Richterové se i ve Velmistrovi podařilo to, co v předchozích dílech. Získat a udržet moji pozornost. Vyprávět neustále pokračující, dobře promyšlený příběh, který nás přenese do minulosti, současnosti i do snového světa tajemných bytostí.  Rozvíjet lidské osudy.  Zvraty v ději dokonale mást čtenáře. Vytvořit atmosféru tajemna i strachu.


Po dočtení tohoto dílu jsem strašně zvědavá, jak to bude dál a hlavně absolutně nemám tušení, jak to skončí. Na hlavní hrdiny jsem si vytvořila závislost a chtěla bych být s nimi neustále. Budu jim držet palce, protože je čekají perné chvilky. Nový Lovec je již na cestě a Komenda tentokrát neponechává nic náhodě… Jak se zachovají jeho rodiče a podaří se jim vymanit se ze smlouvy, která po staletí zavazuje jejich rod k této službě?  Budu teď netrpělivě čekat na poslední díl s názvem Hostina.
Velmistra hodnotím 95 %. Zahrada bude určitě patřit k mým nejoblíbenějším knihám tohoto roku.

Za poskytnutí recenzních výtisků moc děkuji paní Janě Richterové a přeji jí hodně sil k dokončení Hostiny, na kterou se moc těším.

Knihy si můžete zakoupit na www.janarichterova.cz nebo v internetových knihkupectvích

Recenze na předchozí díly:
Sféra, Lovec, Návrat

Nejnižší cenu knihy Velmistr najdete na Srovname.cz

Žádné komentáře:

Okomentovat