úterý 4. dubna 2017

MALÉ ČERNÉ A DEVĚT ŽEN - Jane L. Rosenová


Originální název: Nine Women, One Dress
Překlad: Kateřina Harrison Lipenská
Počet stran: 216
Vydavatelství: Metafora s.r.o.
Rok vydání: 2017Tohle je příběh šatů, které se připletly do života několika ženám a mužům a možná jim i pomohly ho změnit…

Sally Ann Fennelyová, mladičká modelka, která nedávno přišla do New Yorku z Alabamy, stojí ve frontě modelek a za chvíli ji čeká její první módní přehlídka.  Nemůže se soustředit, protože dívka vedle ní pořád o něčem “žvaní”. Mimo jiné jí závidí šaty, které předvádí, protože aspirují na šaty roku a modelku, která je má na sobě, většinou čeká slibná kariéra….

Také Morris Siegel, téměř devadesátiletý tvůrce střihů je nervózní, jeho šaty, malé černé, se možná stanou  šaty sezóny a pro něj by to bylo skvělé završení jeho kariéry. A je to tu, jeho šaty, které předvádí neznámá mladá kráska, se opravdu staly hitem  a brzy zaplní pulty obchodů…

Slavný filmový herec Jeremy Madisson nutně potřebuje na premiéru svého filmu růžovou kravatu, ale také partnerku.  Narychlo se proto zastaví v obchodním domě Bloomingdale's, kde mu ochotná prodavačka Ruthie nejen prodá kravatu, ale zařídí mu i doprovod, svoji sympatickou mladou kolegyni Natalii, která si na galavečer půjčí nejmódnější šaty, které v obchodě mají…


“Můžu ti je zaplatit?” zeptal se mile. Sice jsem nechtěla, aby věděl, že ty šaty budu vracet, ale aby si myslel, že jsem si koupila šaty, který stojí půlku mýho měsíčního platu, jen kvůli předstíranýmu rande s filmovou hvězdou domluvenýmu na poslední chvíli, mi připadalo ještě horší, a tak jsem se přiznala. “S tím si nedělej starosti, jen jsem si je půjčila.”


A takhle se nám rozjíždí děj románu spisovatelky Jane L. Rosenové, který se z velké části  odehrává v obchodním domě, kde sympatická prodavačka Ruthie se svým kolegou, gayem Tomásem, tak trošku náhodně a trošku cíleně zasahují do lidských osudů. A v každém příběhu se mihnou malé černé… někomu přinesou štěstí, lásku, poznání, ale někomu i smůlu…Tato kniha mě od první stránky zaujala svým jedinečným stylem. Je rozdělená na kapitoly a v každé kapitole je ústřední postavou jedna osoba. Prodavačka Ruthie, její kolega Tomás, advokát Arthur, jeho asistenka, filmový herec Jeremy, absolventka Sophie, divadelní herečka, Andy, soukromé očko a spoustu dalších. Na začátku je vždy uvedeno jméno, věk a povolání nebo stručná charakteristika. Kapitoly jsou psané svižným stylem, což mě nutilo číst pořád dál, protože mě zajímaly další postavy, které se v některých momentech setkají nebo jen mihnou kolem sebe. Postavy jsou věkově rozmanité, od 18 po téměř 90 let, což je osvěžující a povzbuzující, protože vidíme, že lásku můžeme potkat kdykoliv a kdekoliv, v každém věku a i po 17 letech čekání může dojít naplnění. Ale všechny příběhy nejsou jen o lásce, ale i o životě žen a o tom, co je pro ně důležité.
A peripetie s malými černými jsou úsměvné, dobře promyšlené a celý soubor příběhů se nakonec jako kruh uzavře tam, kde začal.

Malé černé a devět žen mohu s klidným svědomím doporučit všem ženám. Je to lehká, čtivá, úsměvná i dojemná kniha. Není přeslazená a určitě si její čtení užijete stejně tak jako já.

Já hodnotím 95 % a děkuji nakladatelství Metafora za možnost přečíst si tuto knihu, která vyjde v nejbližší době a kterou si budete moci zakoupit na internetu v nakladatelství Metafora nebo v knihkupectvích.

4 komentáře:

 1. Zní to jako pohodové čtení a musím ocenit skvělou obálku:)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To opravdu je, mě hodně bavila a měla jsem ji rychle přečtenou :)

   Vymazat
 2. Taky se mi kniha moc líbila, nečekala jsem, že mě až tak zaujme a chytne :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Já taky ne :) Teď se těším, jak si přečtu tvoji recenzi :)

   Vymazat