sobota 22. dubna 2017

PŘÍRUČKA dámy v běhu - Ruth Fieldová

Anotace: Vyzkoušela jste už stovky diet a nějak se vám pořád nedaří zhubnout? Nerada se potíte v posilovně, kde všichni okukují vaše tělo, které má k ideálu pořádně daleko? Vidíte při pohledu do zrcadla bledou, neduživou ženštinu bez stopy sex-appealu? Připadáte si apatická, bez elánu a jiskry? Máte pocit, že vám v životě něco chybí? Pak je tato kniha určena právě vám! Přináší návod, jak můžete zhubnout jednou provždy a přitom se netrápit žádnými sadistickými dietami a navíc ještě získat energii, která vám v životě možná chybí. Stačí jen začít běhat. Nepotřebujete žádné drahé vybavení, nemusíte se vláčet přes celé město do tělocvičny a výsledky se dostaví za pár týdnů. Navíc běhání přináší i spoustu výhod, zdravý spánek, dobrou náladu a taky schopnost lépe překonávat všechny životní problémy.Milé dámy, přečtěte si tuto knížku, seznamte se s doktorkou Nesmlouvavou, obujte si tenisky a pojďte běhat…

Autorka knížky Ruth Fieldová není žádný profesionální fitness guru, ale nadšená běžkyně, která se, když čekala dvojčata a nemohla běhat, rozhodla napsat tuto knihu o běhání a celkovém životním stylu.

Doktorka Nesmlouvavá je průvodkyně knihou, je to tvrdá žena, která nás donutí dělat věci, do kterých se nám moc nechce. Řekne nám holou pravdu bez obalu, tvrdou rukou nás donutí k poslušnosti a pomůže nám ignorovat ohlušující volání našeho gauče a také nás naučí, jak objevit doktorku Nesmlouvavou v nás samotných…

K jejímu textu ještě občas dostaneme od doktorky Nesmlouvavé  poznámku pod čarou. Potom nás se svým příběhem seznámí Ruth, autorka, sama za sebe. Tyto příběhy jsou odlišené kurzívou a také chodí doktorce Nesmlouvavé e-maily od rodinných příslušníků a přátel Ruth, kteří nás seznamují se svými příběhy souvisejícími s během. Tímto na nás text nepůsobí jednotvárně.
Kniha je psaná s ironií a humorem, takže asi nebude pro ty, které si neumějí udělat legraci samy ze sebe, které se berou příliš vážně. Není založená na žádných vědeckých postupech, ale v první řadě na zdravém selském rozumu. Jejím cílem není nastolit nám pevný řád a dietu na několik týdnů, kdy budeme zesláblé a vyhladovělé, ale navést nás na zdravý životní styl, který si vezmeme za své, přirozeně, postupně a hlavně, naučit nás lásce k běhu, ale tak, aby se stal naší každodenní součástí. A to ostatní, změna postavy, jídelníčku a života už přijde tak nějak samosebou, ale ne zadarmo a bez práce. To v žádném případě.


Knížka je rozdělená do třech hlavních částí:

 1. Běhání
 2. Jídlo
 3. A co dál?

První část se věnuje běhu samotnému, tomu, že nic není zadarmo. Proč běhat a jak vyzrát na sebeklamy, které nám brání zhubnout…

Když svým strachům pohlédnete do tváře, podělíte se o ně a necháte si je potvrdit, namísto aby je některá kamarádka v dobrém úmyslu odbyla slovy - “Ne, ty nejsi tlustá! Máš jen plné tvary!” - znamená to, že dokážete odvážně čelit pravdě. A to vám umožní něco podniknout s věcmi, které vás právě v tu danou chvíli činí nešťastnou. Pokud vám některá kamarádka řekne, co si myslí, že chcete slyšet, v tu minutu se vrátíte rovnou na gauč k Zoufalým manželkám, spokojeně splácáte kelímek zmrzliny a setrváte v bezpečném domnění, že nejste tlustá, že jste jenom nějaká dvojnice Scarlett Johanssonové. (Nejste. Ona má plné tvary. Vy jste tlustá.) Pokud ale vezmete věci do vlastních rukou a uběhnete v neděli ráno třináct kilometrů, můžete tu zmrzlinu spořádat bez viny a možná pak ještě svést Ryana Reynoldse.

Představí nám Program šesti kroků a nastaví nám osmitýdenní program, podle kterého budeme běhat.

Druhá část je o jídle, jak se běháním dostat ke štíhlé postavě. Dostaneme nástin jídelníčku běžce a prozradí nám dvě zlatá pravidla. Nebudu je sem psát, ty si přečtete samy, ale jsou prostě jednoduchá a geniální. Také dostaneme plán na trvalé zhubnutí a vyjmenuje nám Sedm smrtelných hříchů v jídelníčku.Ve třetí části s názvem A co dál? dostaneme návod co dělat, když na nás přijde krize, která se asi u každého někdy dostaví. Jak vydržet, jak znovu začít. Co vám běhání přinese a také něco o běhání pro pokročilé. A na konci nás čeká Desetikilometrový tréninkový plán doktorky Nesmlouvavé, kdybychom si náhodou chtěly střihnout desetikilometrový závod. No nikdy neříkejme nikdy :)

Pak tu máme čtyři dodatky.

Dodatek č. 1 o zdraví a bezpečnosti, o tom, jak vyhodnotit svůj zdravotní stav před během a také na jakých místech a kdy je lepší z hlediska bezpečnosti neběhat. Rozhodně si autorka nemyslí, že jsme nesvéprávné bytosti, hlavně zase apeluje na zdravý rozum.

Dodatek č. 2 obsahuje internetové odkazy, které by nám mohly být užitečné, když si chceme přečíst něco o běhu, naplánovat trasu nebo si vybrat obuv. Tady oceňuji, že jsou odkazy upraveny pro české čtenáře, tedy na české stránky

Dodatek č. 3 - běžecký deník na osm týdnů

Dodatek č. 4 - Běžecký playlist doktorky Nesmlouvavé, který obsahuje tipy na hudbu vhodnou pro běhání.Když si to shrneme, opravdu se dozvíme o běhání vše, co potřebujeme, takže motto knihy, "JEDINÝ OSOBNÍ TRENÉR, KTERÉHO KDY BUDETE POTŘEBOVAT", je naplněno :)

Já jsem sice nebyla úplný běžec začátečník, takže například jsem neběhala podle osmitýdenního plánu, ale jinak mě knížka skvěle namotivovala, bavila mě a opravdu se snažím běhat minimálně pětkrát týdně a i když se mi někdy nechce, hned si vzpomenu na doktorku Nesmlouvavou a poručím si: “Mazej pro tenisky a ať už jsi venku!” a potom mám ze sebe radost, že jsem se překonala. Tak snad vydržím. A vy, jestli pořád váháte a myslíte si, že běhání není pro vás a že byste to nezvládly, přečtěte si Příručku dámy v běhu a vyražte ven :)

Nejlevnější cenu knihy Příručka dámy v běhu najdete na Srovname.cz

4 komentáře:

 1. Moc pěkné, kniha mě vyloženě zaujala. :)) + moc hezké tenisky :D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Knížka je zábavná, dobře se čte :) za tenisky děkuji :)

   Vymazat
 2. Krásná recenze! Úplně jsi mě motivovala si knížku pořídit, přečíst a jít běhat! :D (Jo, a ty tenisky jsou vážně super! :D)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuji :) Tak do toho :) Ta knížka je fakt zábavná a motivující, takovým normálním způsobem :)

   Vymazat