pondělí 24. dubna 2017

VÍ O TOBĚ - Sarah Pinborough


Originální název: Behind Her Eyes
Překlad: Hana Sichingerová
Počet stran: 304
Rok vydání: 2017
Vydal: Nakladatelství Metafora

Louise se s Davidem seznámí v baru, oba jsou mírně přiopilí a tak se líbají. David ale nakonec “hodí zpátečku”, protože je ženatý. Jaké je druhý den Louisino překvapení, když zjistí, že David je její nový šéf.

Adele se s Louise seznámí před školou, kam Louise vodí svého syna Adama. Adele je manželka Davida. Zajdou spolu na kávu a stávají se z nich přítelkyně. Louise si myslí, že jejich první setkání byla náhoda. Ale náhody neexistují.

Louise s Davidem jsou k sobě přitahováni stále víc a tak se z nich stávají milenci. Louise má ale ráda i Adele, která působí velmi nešťastným a osamělým dojmem. A má také neustálý strach z Davida. Zdá se, že David nebude takovým vzorným manželem, jak si Louise zpočátku myslela…

Louise, David a Adele jsou hlavní postavy nového románu Ví o tobě od Sarah Pinborough, který nyní vychází v nakladatelství Metafora. Tato anglické spisovatelka a učitelka, narozená v roce 1972, je autorkou více než 20 románů, především YA žánru a fantasy. Některá svá díla napsala i pod jménem Sarah Silverwood.

     Adele, přestože je jí teprve 28 let, je již 10 let vdaná za Davida, kterého velmi miluje. Zřejmě není po psychické stránce úplně v pořádku. Když jí bylo 17 let, přišla o rodiče, kteří uhořeli při požáru jejich rodinného sídla. Ji samotnou zachránil David, farmářský synek, který se posléze stal doktorem, psychiatrem. Adele po smrti rodičů skončila v psychiatrické léčebně, kde se seznámila s narkomanem Robem. Padli si do oka a stali se z nich nejlepší přátelé. Adele zdědila obrovský majetek, jehož správcem se stal David.

Louise ale také není po psychické stránce úplně v pořádku. Potom, co ji kvůli jiné opustil manžel, zůstala sama se synem. Trpí nočními můrami a tak to trošku zapíjí vínem, nebo je to opačně?

David má také problémy s alkoholem a zřejmě není tak úplně šťastný v manželství s Adele, ale jak to vlastně je? Komu se dá v této knize věřit?Knížka je vyprávěna střídavě z pohledu dvou hlavních hrdinek Louise a Adele a komu věřit je opravdu otázka. Každá vypráví svoji verzi příběhu. Adele má jakýsi plán, ale čtenář netuší jaký. Ví se, že se něco stane a ví se, že se něco stalo v minulosti mezi Adele a Davidem. Něco, kvůli čemu má Adele Davida v hrsti. Také je velká záhada, jak to, že Adele ví o všem, co se mezi Louise a Davidem děje.

Louise by nám mohla být sympatická, blondýnka, manželem opuštěná, mírně při těle, plná mindráků. Ale kdo by chtěl kamarádku, která vám spí s manželem?

Na druhé straně Adele, krásná, štíhlá, bohatá, která Louise zaplatí permanentku do drahého fitness klubu a pomůže jí zhubnout i zvládnout noční můry. Možná žena týraná manželem, osamělá, odstavená od svého majetku, pod neustálou kontrolou.

V ději se místy vracíme také do minulosti, ke vztahu Adele s Robem, k době, kterou spolu trávili v psychiatrické léčebně.


    Dny se vlečou, jako by trvaly týden, i když je to teprve čtyřicet osm hodin, co jsem Louise předložila své velké odhalení. Ještě mě všechno bolí, jak jsem musela bez pohnutí ležet, ale nedá se dělat nic jiného, jen dívat se a  učit se. Když David přijde domů, schovám se do svého pokoje a předstírám bolest hlavy nebo únavu a on skoro nic neřekne, jen neznatelně přikývne se špatně skrývanou úlevou. V lednici mu nechávám jídlo, které občas uždibuje, ale nejí, jako by se bál, že by mohlo být otrávené nebo nějak kontaminované. Měla bych být víc znepokojená tím, že nemá zájem trávit se mnou čas, ale jsem tak pohlcená životem Louise, že kdyby zájem měl, překáželo by mi to.
    Byla bych ráda, kdyby pracoval déle do noci, což jsem si nikdy předtím nepřála. Ale čekám na jeden okamžik. Na okamžik, kdy všechno obrátím vzhůru nohama. Nesmím ho zmeškat.

Ví o tobě je psychothriller, který bych srovnala například se Zmizelou od Gillian Flynn. Styl psaní autorky je velmi čtivý a nutí nás neustále číst dál a dál. Co se vlastně stalo tehdy a co se děje teď?  Máme v hlavě spoustu otázek a potřebujeme odpovědi. Sarah si s námi pěkně pohrává, postupně zvyšuje napětí a odhalení na konci příběhu je opravdu šokující a nečekané a abyste se ho dozvěděli, musíte si přečíst tuto úžasnou knihu. Věřím, že nebudete zklamaní, ale určitě budete překvapení, protože…

NEVĚŘTE TÉTO KNIZE
NEVĚŘTE TOMUTO PŘÍBĚHU
NEVĚŘTE ANI SAMI SOBĚ
A AŤ SE DĚJE COKOLIV, NEPROZRAĎTE KONEC!


Ví o tobě hodnotím 90 % a moc děkuji nakladatelství Metafora, za poskytnutí knihy k recenzi. Po vydání si tuto knihu můžete zakoupit na stránkách nakladatelství Metafora nebo u knihkupců.Na Instagramu hledejte:

#WTFthatending #neprozradtekonec

16 komentářů:

 1. Super, taky se mi kniha moc líbila akorát mi vadilo, jak Louisa chlastala, ale to jsem psala už v recenzi :-D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuji :) Teď jdu mrknout na tvoji recenzi, jsem zvědavá :)

   Vymazat
 2. Moje recnze vyjde ve čtvrtek. Moc, moc se mi líbila

  OdpovědětVymazat
 3. Skvělá recenze. Je to fakt super knížka, myslím, že je to adept na knihu roku, určitě bude hodně prodávaná! :)

  blog Days of Daysy

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuji :) Také se mi líbila a konečný waw efekt, to jsem nečekala :)

   Vymazat
 4. Presne, tvorili sa samé otázky a ich odpovede som nutne potrebovala inak som sa z toho mohla zblázniť...bolo to skrátka super ^.^ A inak knihu Zmizelá som nečítala, no ak je to podobné a rovnako dobré ako táto kniha, tak sem s ňou :D Vďaka za tip ;)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Není zač :) Zmizelá je podobný styl, ale tohle asi nepřekoná :)

   Vymazat
 5. Výborná recenze :) O knize jsem slyšela, všichni si ji chválí, tak se těším, až se do ní také pustím :)

  OdpovědětVymazat
 6. Parádní recenze! :) Na knížku v posledních dnech narážím poměrně často a vypadá hooodně dobře. Zmizelou jsem sice nečetla, ale viděla jsem film, který se mi dost líbil. Určitě se podívám i po tomto kousku :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuji :) Je to zase trošku něco jiného, určitě si knížku nenech ujít :)

   Vymazat
 7. Kniha mě láká a doufám, že se Zmizelou nemá nic společného, ta mě totiž absolutně nebavila :)) Ale na tuto čtu samé nadšené recenze, takže se nechám asi zlákat :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Se Zmizelou mi přišla podobnost s rafinovaností hlavní hrdinky :) Myslím, že se bude líbit :)

   Vymazat
 8. Pěkná recenze a ještě lepší fotka s Barbie :D O knize jsem četla hodně a musím ji mít!!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuji :) Jo fotit knihy a panenky mě baví, nemrkají, nešklebí se :) Knížka se ti určitě bude líbit :)

   Vymazat