pondělí 8. května 2017

LÁSKA A TMA - Mika Waltari


Originální název: Koiranheisipuu
Překlad: Markéta Hejkalová
Počet stran: 117
Rok vydání v ČR: 2013
Nakladatelství: Hejkal s.r.o.


Láska a tma je autobiografická novela finského spisovatele Miky Waltariho, který je u nás známý především jako autor rozsáhlých historických románů, z nichž nejznámější je asi jeho román Egypťan Sinuhet, který byl poprvé publikován ve Finsku v roce 1945.

Novela Láska a tma, popisuje příběh nedovolené lásky a částečně je vyznáním spisovatele.   Byla poprvé vydána v roce 1961, nicméně děj se odehrává v roce 1953. Vypravěčem je samotný autor, který hovoří ke své milence, jejíž jméno se nedozvíme, protože hovoří přímo k ní. Autor je v té době ve středním věku, má manželku, kterou má rád spíš jako přítelkyni a zároveň se stýká s mladou, asi třicetiletou ženou. Rozpráví s ní o svém životě, především milostném. Milenku přirovnává ke své první lásce Marvi, kterou potkal na prahu dospělosti, když jejich láska zůstala nenaplněná, aby se s ní v pozdějším věku znovu setkal a stala se jeho milenkou. Autor se v té době potýkal s psychickými problémy, které se projevovaly nemožností spánku, které začal léčit alkoholem, aby mohl alespoň na chvíli spát. Tento bludný kruh jej dostal až do psychiatrické léčebny a jeho tehdejší milenka mu byla velkou oporou.

Nynější milenka na Marvi velmi žárlí, přestože Marvi je již mrtvá. Žárlí také na autora a chtěla by být s ním, pro něj je však na prvním místě jeho práce a i  vztahy mu slouží převážně jako náměty pro jeho tvorbu.

Kniha má zvláštní pomalé tempo. Odehrává se převážně v hotelovém pokoji nebo restauraci a je plná úvah autora o životě a vztazích. Není tedy úplně jednoduchá na čtení.
Seděli jsme v restauraci, ty a já. Kromě nás jen pár lidí, ale i ti mě rušili. Pila jsi bílé víno. Podváděla jsi sama sebe. Ovšem. Já jsem nepil. Tentokrát. Jen jsem se s tebou musel setkat. Ještě jednou tě vidět. Abych pochopil proč. Přestože jen mezi lidmi. Přestože jen na druhé straně stolu. Ten večer jsi byla krásná. Oči ti zářily. Nesmrtelností. Bílé víno ti slušelo. Samozřejmě jsi udělala všechno, abys zvítězila. Ale já jsem chtěl odolat.

Tato útlounká knížečka, která má pouhých 117 stran je rozdělena na kapitoly a úvod každé kapitoly je ilustrován kresbou Cristiana del Risca, výtvarníka, který se narodil v roce 1975 na Kubě a nyní žije a pracuje v Praze. Je velmi pěkně graficky udělaná a má i příjemnou obálku.

Knížku bych doporučila milovníkům Mika Waltariho, kteří se zajímají o jeho život.  Novela Láska a tma byla mým prvním dílem od tohoto autora a vybrala jsem si ji ke čtení právě kvůli tomu, že jsem se chtěla seznámit s některým jeho dílem. Výběr to nebyl z mé strany zrovna nejšťastnější, protože tato novela není  jeho klasická románová tvorba.


Nicméně mě velice zaujal doslov Hodné a zlé ženy Miky Waltariho,  překladatelky a také autorky knihy o životě a díle Miky Waltariho Fin Mika Waltari, který je upraveným úryvkem z této knihy a rozebírá ženy, které se objevují v jeho životě i v jeho dílech a který ve mě vzbudil touhu blíž se seznámit s jeho romány.
Jestli se chcete ponořit do duše tohoto světoznámého spisovatele a odhalit kus jeho nitra, přečtěte si toto dílko, které si můžete zakoupit zde.
Knihu hodnotím 80 % a děkuji Nakladatelství Hejkal a paní Markétě Hejkalové za poskytnutí recenzního výtisku.2 komentáře:

  1. Od Waltariho na mě doma čeká Egypťan Sinuhet, ale vůbec nevím, jestli budu mít odvahu se do něj někdy pustit. Doufám, že ano :)

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Já ho taky mám, všichni si ho chválí, tak snad se k němu někdy dostaneme :)

      Vymazat