pondělí 15. května 2017

NEJCHLADNĚJŠÍ DÍVKA VE MĚSTĚ CHLADU - Holly Black


Originální název: The Coldest Girl in Coldtown
Překlad: Petr Sumcov
Počet stran: 317
Rok vydání: 2017
Vydal: DOBROVSKÝ s.r.o., v edici Knihy Omega

Román Nejchladnější dívka ve městě Chladu je nový román Holly Black, autorky bestsellerů z oblasti fantasy pro děti a mládež.

Svět se změnil a existence upírů už není tajemstvím. Kvůli jejich přemnožení jsou v některých městech zřízeny karanténní oblasti, tzv. města Chladu, v nichž jsou upíři izolováni společně s lidmi, kteří jsou nakažení po upířím kousnutí, tzv. chladní nebo lidmi, kteří sem přišli, aby se stali upíry.

Šestnáctiletá Tana se po jednom bouřlivém večírku probudí v domě svého kamaráda, který je plný jejích mrtvých spolužáků. Jediný, kdo tento masakr, který způsobili upíři přežil, je její bývalý přítel Aidan a jeden neznámý, ale krásný upír Gavriel. Aidan je ale pokousaný upíry, takže je předpoklad, že se stane brzy chladným a Gavriel je spoutaný. Tana má jednu vlastnost, která mi u ní mírně lezla na nervy, a to, že musí pomáhat všem a za každou cenu, díky čemuž si sama způsobuje další problémy. Takže pomůže oběma mladíkům a utrží přitom také upíří kousnutí. Naloží je tedy do auta a míří do města Chladu.

Tato cesta trvá asi sto stran a celkem se při ní nic moc neděje až na to, že se seznámí se dvěma mladými lidmi, kteří jedou stejným směrem, aby se stali upíry. Tahle první část knížky mě moc nenadchla, nemohla jsem se začíst. Zpestřovaly ji snad kapitoly, v nichž poodkryjeme kus minulosti Gavriela, a to tu část jeho života krátce předtím, než se stal upírem.
Po vstupu do města Chladu začal být děj napínavější. Atmosféra města je nehostinná, syrová. Město mi připomínalo město mrtvých z knihy Playground od Larse Keplera. Mělo podobnou atmosféru, jen Keplerem mi přišla lépe znázorněná.

Ve městě Chladu se Tana seznámí s dalšími mladými lidmi. Každý tu bojuje sám za sebe, tudíž není radno nikomu věřit, o čemž se Tana ihned přesvědčí. Jelikož byla Tana hned na začátku také kousnuta, čeká ji 80 denní doba, kdy ji může infekce z tohoto kousnutí změnit v upírku. Chvílemi na mě působila dojmem, že neví, co chce. Zda se stát upírkou nebo zůstat člověkem.

“Ale k Lucienovi nemůžeš jít takhle oblečená.” Rufus zněl skoro omluvně. “Když nejsi upír, jediná možnost je oblíct se nějak lahodně, jako syrový, šťavnatý, vepřový plátek. A pak musíš postávat s ostatníma lidma a doufat, že vypadáš dost dobře na to, aby si tě vybral. Pokud teda neznáš někoho, kdo tě dostane na seznam vyvolených.”
Nikoho takového, kdo by ji mohl na seznam pozvaných na prvotřídní upíří párty dostat, Tana neznala. Věděla ovšem o někom, kdo by sám mohl mezi pozvané patřit, a to o jednom klukovi, který svou upíří přítelkyni u Luciena jistě čas od času navštěvuje a ani při tom možná nemusí lézt po střechách.
Tato kniha s upírskou tématikou vychází trošku opožděně za tzv. upírským boomem, kdy vyšly ságy jako např. Twilight, Vampýrská akademie nebo Upíří deníky. Hlavně v Twilight nám byli představeni i upíři, kteří nejsou tak docela zlí, mohou se zamilovat a pijí třeba i zvířecí krev a slunce jim úplně neublíží. V tomto případě se spisovatelka drží spíše tradičního pojetí upírů, tzn. že jsou to nelítostné stvůry bažící po lidské krvi, které i sebemenší paprsek světla sežehne na uhel. Užívají si večírky s pitím lidské krve a některé scény na mě působily vyloženě nechutně. Gavriel má v plánu pomstít se svému upírskému stvořiteli a to se přiznávám rovnou, moc jsem nepochopila motiv pomsty a všechno okolo. Působilo to na mě zmateně, překombinovaně a tak, že nikdo pořádně neví, co vlastně chce.

Závěr je nejednoznačný, ale možná, že  autorka chystá pokračování, které já si rozhodně nechám ujít.

Nejchladnější dívka ve městě Chladu se dala číst, ale velkým nadšením z ní neoplývám. Asi proto, že jsem namlsaná z již výše zmiňované ságy Stmívání nebo z Vampýrské akademie a tudíž ji hodnotím 65 %.Za knížku k recenzi děkuji nakladatelství Omega a jestli si chcete udělat vlastní názor a kniha vás láká, můžete si ji zakoupit v Nakladatelství Omega nebo Knihy Dobrovský

2 komentáře:

  1. Já namlsaná že žádné ságy nejsem a možná proto mě kniha láká a to si myslím, že upíři v knize opravdu ne :D Chtěla jsem se zeptat jak byla kniha s překlepy a chybami. Jak to hodnotíš?

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Všimla jsem si tam dvou chyb, jestli tam byly ještě nějaké další, mohla jsem přehlédnout :) Uvidíš, jak se ti bude líbit, jestli si ji pořídíš :)

      Vymazat