pátek 26. května 2017

PEKAŘOVA DCERA - Sarah McCoyová


Originální název: The Baker's Daughter
Překlad: Kateřina Sigmundová
Počet stran: 364
Rok vydání: 2015
Nakladatelství: Fortuna Libri


V Texasu v roce 2007 chce mladá novinářka Reba napsat článek, jak se slaví Vánoce v Německu. Rozhodne se proto oslovit majitelku německého pekařství, starou paní Elsie a její dceru Jane. Obě ženy jsou jí velmi sympatické, ale stará paní Rebu překvapí prohlášením, ať od ní žádný příběh šťastných Vánoc v Německu nečeká, protože ona tam žádné takové nezažila, jen válečné, poznamenané bídou a strachem.

Tímto se přenášíme do předvánočního času roku 1944 do Německa, do rodiny pekaře Schmidta, který má dvě dcery. Starší Hazel se po smrti svého snoubence dostává do programu Lebensborn a mladší Elsie, která pomáhá rodičům v pekárně. Je konec roku 1944 a začíná být jasné, že válka se chýlí ke konci, ale pro Německo nedopadne dobře. Elsie se dvoří nacistický důstojník, který ji pozve na vánoční večírek gestapa. Na večírku, na kterém k jídlu zpívá malý židovský chlapec, ale přijde o iluze o nacistických důstojnících a navíc dostane žádost o ruku, kterou se ze strachu neodváží odmítnout. Když se navíc po večírku malý zpěvák zjeví u nich v kuchyni, je postavena před těžkou volbu.

Uhnul pohledem a hubenými prsty si projel nakrátko zastřižené vlasy, které mu začaly v chomáčcích zase dorůstat. “Už bych nikdy neměl zpívat,” zašeptal. “Vždycky, když zpívám, někomu se něco stane.”
    Elsie si vzpomněla, co jí Josef vyprávěl o tom. když Tobias zpíval pro táborové vězně.
    “Ale mě jsi svým zpěvem zachránil,” připomněla mu.
    Tobias se na ni nepodíval.

Pekařova dcera je další z knih, která se zabývá tématem druhé světové války, tentokrát z pohledu Němců, kteří stejně jako miliony dalších lidí v celé Evropě prožili několik let ve strachu o své životy, o hladu a v nelidských podmínkách. Postupně je zde ukázáno, jak někteří střízliví ze svých iluzí o vůdci a celé nacistické ideologii, ale někteří pravdu stále odmítají vidět. Zatímco odkrýváme Elsiin příběh až do dospělosti, v druhé linii, v současnosti prožíváme příběh Reby a jejího snoubence Rikiho. Reba neustále hledá něco, co jak později zjistí, má přímo před sebou. Dost řeší minulost, svého násilnického otce a nemůže se rozhoupat učinit některá životní rozhodnutí. Ale v Elsie i v Jane najde skvělé přítelkyně.Je zde  nastíněna i problematika přistěhovalců z Mexika, kdy Riki, jehož rodiče také přišli do Spojených států z Mexika, musí coby zaměstnanec  pohraniční stráže deportovat nelegální migranty a tato práce se stále více příčí jeho přesvědčení.

Když rozdělíme tyto dvě časové roviny knihy, tak část, odehrávající se za války byla skvělá. Beznaděj válečné doby, ta úzkost a strach. Nemohla jsem se dočkat, jak to s Elsie dopadne a moc jsem jí fandila.  Druhá část, která se odehrává v současnosti byla slabší. Reba mi přišla taková nemastná neslaná, ale Elsie a Jane byly silné ženy a pro Rebu se staly oporou, kterou potřebovala.  Celkově je ale tahle knížka čtivá. Konec mě dojal, ukápla mi i slza. Že je kniha určená převážně pro ženy dokazuje i fakt, že na konci najdeme několik receptů na pečivo Elsie Schmidtové, které prodávala ve své pekárně. Jelikož ale nejsem žádná zdatná pekařka, na pečení se nechystám:)


Moje hodnocení této knížky je 75 %.Nejlevnější cenu knihy Pekařova dcera najdete na Srovname.cz

8 komentářů:

 1. Pěkná recenze. Kniha vypadá zajímavě :-) třeba se k ní časem dostanu, zatím se nákupu nových knih začínám vyhýbat, musím trochu zredukovat tu haldu, co mám doma :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuji Jani :) To bych taky potřebovala se novým knihám vyhýbat, ale to nejde :) :)

   Vymazat
 2. Na knížku se už strašně dlouho chystám. Teď ji mají v levných knihách, nedávno jsem tam byla a zapomněla si ji koupit. Jinak moc pěkná recenze, která mě ještě více navnadila ke čtení :-)

  OdpovědětVymazat
 3. Pěkně napsaná recenze :) Knihu neznám, ale zaujala mě :) A jestli ji mají v LK tak to je jasné, hend příště se po ní podívám :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuji :) V LK ji mají za 69,- úžasná cena za takovou knížku :)

   Vymazat
 4. Moc pěkná recenze. I když nevím, kdy se ke knize dostanu, jsem ráda, že jsem ji v LK ukořistila :)

  OdpovědětVymazat