čtvrtek 29. června 2017

ČÁRY ŽIVOTA - Veronica Rothová


Originální název: Carve the Mark
Překlad: Tomáš Bíla
Počet stran: 421
Rok vydání: 2017
Nakladatelství: CooBoo


Anotace: Ve světě, kde vládne násilí a právo silnějšího, v galaxii, v které mnozí trpí, má každý člověk zvláštní dar. Většina dokáže ze svého daru vytěžit to nejlepší, ale Akos a Cyra jsou kvůli němu zneužívání. Cyra je sestrou tyrana, jenž vládne celému válečnickému národu, a má dar bolesti, kterou její bratr zneužívá k tyranizování svých nepřátel. Cyra však chce být něčím víc než nástrojem v bratrových rukách.
Akos pochází z mírumilovného národa a je nadevše oddaný rodině. Když ho společně s bratrem zatknou vojáci vyslaní Cyřinou rodinou, snaží se jen o jediné - zachránit bratra na úkor vlastního bezpečí. Akos a Cyra stojí před rozhodnutím - pomoci si navzájem a možná přežít, nebo přinést jeden druhému neodvratnou zkázu?

Čáry života je první část nové série žánru young adult od autorky Divergence Veroniky Roth. Děj zasadila Veronika do vesmírné galaxie, kde kolem Slunce obíhá několik planet, které jsou ohraničené proudnicí.  Akos se svým sourozencem Eijehem žijí na planetě Thuvhe, odkud jej jednoho dne unesou vojáci Ryzka Noaveka, vládce kmene Šotetů. Šotetové nemají svoji planetu, proto žijí také na Thuvhe. Všeobecně se o nich ví, že jsou divocí a krutí a na pažích si dělají čáry života, zářez za každého, koho připraví o život.

Někteří lidé, jsou osudem předurčení, to znamená, že mají určený osud, který mohou vidět orákula, bytosti, které vidí budoucnost. Jedním orákulem je i Akosova matka a zřejmě se jím stane i jeho bratr Eijeh, který je právě proto unesen Ryzkem. Ryzek doufá, že pomocí Eijehových vizí dokáže změnit svůj osud, v němž zahyne rukou někoho z rodu Benesitů, který nyní vládne na Thuvhe.


Akos má také svůj osud předurčen, a to že zemře ve službách rodu Noaveků. Trápí ho, že by se měl stát zrádcem, ale možná bude všechno jinak.

Cyra Noavek, je sestra Ryzka a má dar, působí bolest pomocí proudu. Cyra bolest nejenom dává, ale i dostává, trpí proto neustálými bolestmi. Když jí bratr přidělí Akose, zjišťuje, že Akosův dotyk tlumí její bolest. Zjišťuje i spoustu dalších věcí, hlavně, že se už nechce nechat zneužívat svým bratrem a také, že s Akosem k sobě mají velmi blízko.

Žena, kterou jsem držela v šachu hrotem své zbraně i dotykem své ruky, tiše zasténala.
“Měla bych tě zadržet,” zašeptala jsem. “Zadržet tě a potom tě vyslechnout.” Naklonila jsem hlavu na stranu. “ Víš, kdo pro mého bratra vyslýchá podezřelé? Dělám to já. A dělám to takhle.” Shromáždila jsem proudové stíny kolem zápěstí, blíž k ní. Vykřikla bolestí.

Na tuhle knížku jsem se velice těšila, ale jsem z ní maličko zklamaná. Hned od začátku mi přišlo, že jsem zavalená spousty nových pojmů, názvů a popisů - mlčenky, svátek Rozvinutí, plamence, proudnice, kluzáky, nezvyklá jména, zkrátka jsem se hned v úvodu moc nechytla, nemohla jsem se vůbec začíst. Zhruba po stopadesáti stranách už se zdálo, že se to jakžtakž rozjede, ale když nad tím zpětně přemýšlím, autorka mě nepřesvědčila, nevtáhla mě do děje. Námět je dle mého názoru skvělý, ale to zpracování mě nenadchlo, neustále se mi pletla jména i planety. Popisy míst mi přišly zmatené. Je zde hodně krutosti, ale to neberu jako negativum, k tomuto příběhu to patří, protože se odehrává v nelítostném prostředí a je mnohdy nutná pro přežití. Spisovatelka byla obviněna, že jsou v knížce náznaky rasismu, ale ač jsem se na to soustředila, nic, co souvisí s rasismem, jsem nezaznamenala.Hlavní hrdinka Cyra mi byla sympatická, netrpí přílišným sebevědomím a i když navenek působí chladně, pro Akose by udělala cokoliv. Co se mi líbilo, bylo takové to napětí, když vzniká nová láska. První nesmělé pohledy a náhodné dotyky.

Kapitoly jsou psány střídavě Cyrou, ta vypráví v ich-formě a z pohledu Akose. Akosův hlavní záměr je zachránit svého bratra ze spárů krutého a nelítostného Ryzka Noaveka. Ryzek mu pomocí svého daru vyměnil vzpomínky za své, a proto Eijeh už není tím, kým býval dříve. Akos ale stále věří, že se mu podaří jej zachránit. Na můj vkus jednal trošku sobecky, a opravdu hájil nejvíc zájmy své rodiny.

Konec mě nenadchl, ale bylo jasné, když je to první díl série, že závěr zůstane otevřený, nachystaný pro pokračování. Já ale vím určitě, že do dalšího dílu nepůjdu.

Čáry života nebyla první kniha z žánru young adult literatury, kterou jsem četla. I když věkově do této kategorie dávno nespadám, nemám s ní problém, ale tahle mě bohužel neoslovila.

Nechci tímto nikoho odrazovat od přečtení a vytvoření vlastního názoru, ale já dnes hodnotím pouze 60 %.Budu ráda, když mi napíšete váš názor na knížku :)

Jestli si chcete Čáry života pořídit, nejlepší cenu najdete na Srovname.cz4 komentáře:

 1. Když jsem viděla obálku, věděla jsem,ze bude doma. Po přečtení recenzí mé nadšení lehce opadlo a nakonec se dala do čtení alespoň anotace. Posléze jsem zjistila že o nic nepřijdu :D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Myslím, že ne :) Taky jsem četla nějaké ne úplně kladné, ale už jsem ji měla koupenou... a někomu se zase líbila.. :)

   Vymazat
 2. Knihu jsem nečetla, ale myslela jsem si, že je mnoha lepší...podle tvého hodnocení nevypadá tak lákavě... :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Zase někomu se líbí, tak je lepší si udělat sama názor, ale mě teda moc nenadchla :)

   Vymazat