pátek 23. června 2017

MALÝ PRAŽSKÝ EROTIKON - Patrik Hartl


Název: Malý pražský erotikon
Autor: Patrik Hartl
Počet stran: 431
Rok vydání: 2015
Nakladatelství: BourdonToto je knížka o lásce, určená i těm čtenářům, kteří bývají ke knížkám o lásce zpravidla nedůvěřiví.


Anotace: Na Babě stojí na stráni s výhledem na Prahu dvě sousedící řadovky, ve kterých bydlí rodiny, jejichž členové prožívají pod povrchem zdánlivě všedních dní nečekaně osudové milostné příběhy. Honza cítí pokušení, ale protože si nechce komplikovat život, snaží se mu odolat. Marta, přestože je vdaná, občas neodolá, a Zbyněk se ani odolávat nepokouší. Táňa miluje tajně, Petra má zábrany, Tomáš je až příliš velký romantik, Cyril trochu zvrhlík a Adéla se miluje častěji než všichni předchozí dohromady, aby se necítila sama.
Malý pražský erotikon je zábavným obrazem jejich milostného života, který líčí intimní touhy, okamžiky radosti i katastrofy od předškolního věku až po věk důchodový.
Je to knížka, která vás rozesměje i dojme.

Dobrá knížka je, když čtete a čtete a přejete si, aby to nikdy neskončilo. Když chcete být s hlavním hrdinou nebo hrdiny pořád. A to je případ i knihy Malý pražský erotikon. Přestože má 431 stran a s hlavními hrdiny prožijeme téměř 40 let, nechcete je opustit. Ačkoliv někteří už opustili nás, protože i to je zkrátka život a ten píše různé příběhy.


Jak se uvádí v anotaci: Je to knížka, která vás rozesměje a dojme. A to je fakt. Chvílemi jsem se mohla potrhat smíchy, ale bylo i pár okamžiků, které mě dojaly. Opravdu život někdy napíše příběh, který je k neuvěření. A v téhle knize je příběhů plno.

Děj začíná v roce 1975, kde se při stavbě řadovek v pražské čtvrti Baba setkají dvě rodiny, jejichž osudy budeme dalších 40 let sledovat. Všem život chystá okamžiky, v nichž budou postaveni před volbu - odolat či neodolat pokušení,  upřednostnit sebe nebo rodinu, zůstat nebo odejít. A někdo odolá, někdo neodolá, někde odejde a zase se vrátí.Máme tu životní vzestupy i pády, kdy jednou je někdo dole a jiný nahoře a poté zase opačně. Ale jsou to věci, které se mohou stát nám, kamarádce nebo sousedovi a možná už se i staly, jen jsou skryty někde hluboko v duši. I naši hrdinové zjišťují, že někdy můžete žít s člověkem celý život, ale vůbec ho neznáte. A může se jednat o partnera, ale třeba i o rodiče.


Honza si vůbec neuměl představit, jak by mohl zvládnout být otcem a zároveň manželem Marty, která se to nesměla dovědět. To byla skutečně šílená kombinace. Ale když šel za měsíc s Kamilou na ultrazvuk, kde uviděl mezi nohama dítěte maličkého pindíka, cosi podstatného se v něm hnulo.
“Takže to bude kluk?” zeptal se užasle lékaře.
“A pořádnej!” usmál se doktor. “Pěknej, zdravej cvalík!”
A to rozhodlo. Jakmile si totiž Honza představil, že bude mít syna, strach se postupně začal rozpouštět v pocitu nečekaného štěstí. A on se začal těšit. Ale nejenom to. Začal taky s Pepou plánovat, jak zajistí, aby to nové štěstí před Martou utajil.


Autorův styl si mě získal velice rychle, protože je peprný, lehce ironický, svěží. Pro sprosté slovo se tu nejde daleko, nic se zbytečně neokecává.
  
Nahlédnout do hlavy nadrženým puberťákům, zoufalým ženám ve středním věku, které začínají propadat panice ze stáří i otcům od rodin, kteří by se chtěli pyšnit mladou kočičkou, ale doma by rádi měli klídek a pohodičku mě nesmírně bavilo a určitě bude bavit i vás.

Román MALÝ PRAŽSKÝ EROTIKON je druhým románem Patrika Hartla. Jeho prvotinu PRVOK, ŠAMPÓN, TEČKA A KAREL a také jeho nejnovější román OKAMŽIKY ŠTĚSTÍ si určitě musím přečíst.

Moje hodnocení 100 %


P. S. Speciálně děkuji Patrikovi za kapitolu Fido a Bublina, protože tak už jsem se dlouho nenasmála :)


Nejlevnější cenu knihy Malý pražský erotikon najdete na Srovname.cz


3 komentáře:

 1. Parádní recenze, od autora jsem ještě nic nečetla, podívám se na něj :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuji Míšo :) Tahle knížka mě fakt hrozně bavila :)

   Vymazat
 2. Páni, 100%, to už vypadá lákavě. Nevím proč, ale zatím mě autor vůbec nelákal. Ale třeba jednou vyzkouším :)

  OdpovědětVymazat