pátek 16. června 2017

OHROŽENÁ - Rachel Abbottová


Originální název: The Back Road
Překlad: Milan Lžička
Počet stran: 336
Rok vydání: 2016
Nakladatelství: Mladá fronta a.s.

Anotace: Když mladou dívku srazí auto a ona zůstane ležet polomrtvá u silnice, vesnicí Little Melham to otřese. Jak to, že byla Abbie tak pozdě v noci venku a že se po ní nikdo nesháněl?
Ellie Saundersové by mohla pravda ohrozit manželství, a dokonce i bezpečnost jejích dětí. Musí svou rodinu chránit stůj co stůj, bez ohledu na následky!
Šéfinspektor Tom Douglas si myslel, že v Little Melhamu najde poklidné útočiště před každodenním pracovním vypětím. Jenže s tím, jak je postupně vtahován do pavučiny lží, mu všechny instinkty napovídají, že Abbie potkalo něco mnohem horšího než jen tragická nehoda.
Celou pravdu zná jen jediný člověk. Pro něj věstí nehoda pohromu. A někdo za ni bude muset zaplatit...


Ohrožená je dalším psychothrillerem z pera oblíbené autorky Rachel Abbottové, kde se opět setkáváme se sympatickým policistou Tomem Douglasem.

Děj tohoto románu se odehrává v několika dnech, kdy každý den představuje jednu kapitolu.
Je vyprávěn v er formě. Hlavní postavou je Leo Harrisová. Ten, kdo čte romány Rachel Abbott na přeskáčku, tak jako já, už Leo zná. Byla Tomovou přítelkyní a v nejnovějším díle Zabij mě znovu, je již jeho expřítelkyní. Nyní ji seznámení s Tomem teprve čeká.

Leo, mladá žena se složitým vztahem k mužům, přijíždí na krátkou dovolenou ke své starší sestře Ellie, která bydlí v domě, na který nemá Leo z mládí nejlepší vzpomínky. Nyní je ale dům kompletně zrekonstruován, a proto se Leo rozhodne překonat své trauma a pár dní zde strávit. Atmosféra v domě je ale napjatá, jako by mezi její sestrou Ellie a jejím manželem nebylo všechno úplně v pořádku. Když se Ellie v noci na pár hodin vytratí, Leo neví, co si má myslet.

Na druhý den je naplánovaná večeře s přáteli u příležitosti dokončené rekonstrukce domu. Všemi hosty otřese zpráva o nehodě, která se stala minulou noc. Čtrnáctiletou Abbie někdo v noci srazil autem a od nehody ujel. Dívka nyní leží v komatu na JIP v nemocnici, kde Ellie pracuje jako zdravotní sestra. Vše nasvědčuje tomu, že Abbie srazil někdo z obyvatelů vesnice a to vnese mezi místní podezíravost.

Zdá se, že i naši přátelé mají svá tajemství….

Styl, jakým je psán román Ohrožená mi velmi sedl. Představí se nám několik manželských dvojic, které  všechny mají své problémy. O některých se ví víc o některých méně. Ale autorka nám nabízí jen náznaky. Máme tu nějaké minulé a budoucí milence a milenky, tajné kšeftíky a domácí násilí. Také podezřele moc lidí bylo v pátek v noci venku a někteří dokonce hodně pod vlivem alkoholu.


Ellie žije v poslední době pod velkým psychickým tlakem, někdo ji vydírá a někdo ji sleduje. Je neustále ve stresu a nepřidá jí ani podivné chování jejího manžela. Atmosféra u večeře je nesmírně tíživá a večer se vůbec nevyvíjí dobře. Jedním z hostů je i Tom Douglas, který byl pozván coby nový soused, který odešel od policie a nyní si hledá zaměstnání. Tady se seznámí s Leo. Oba cítí, že se něco děje. Leo s Ellie se navíc musí vyrovnat s minulostí, kdy neví, co se stalo s jejich společným otcem, který jim oběma velmi ublížil.

Ellie si uvědomovala, že se chová nemožně. Připadala si ale nešťastná. Ty telefonáty, ta růže, neustálé dotěrné pochybnosti o Maxovi. Jak přežije zbytek večera netušila. Měla pocit, jako by jí v prsou sílil výkřik, který jen čeká, až se bude moci vydrat ven.
Obcházela celý dům zezadu, mimo dohled kuchyně, mimo dohled lidí. Byla ráda, že už je tma. Slyšela jenom vlastní kroky na štěrkové cestičce a občasné zašustění listí, když je rozvlnil lehký vánek. Vzhledem k tomu, co všechno se v průběhu večera dozvěděla, potřebovala čas na přemýšlení.

Rachel Abbott je spisovatelka, která umí psát a dle mého názoru to v Ohrožené potvrdila. Knížka se čte sama, protože na nás z každé stránky vyskakuje nějaká neznámá. A nějací kostlivci ze skříní. Autorka si s námi, ostatně jako vždy, pohrává a nabízí nové varianty, jak by to mohlo všechno být, aby to ve finále bylo ale úplně jinak. Prolínají se nám tu vzpomínky na Leino těžké dětství a nakonec vyplují na povrch tajemství, která mohla zůstat skrytá, protože způsobí  bolest, ale odstraní nejistotu Ellie i Leo.

Leo mi byla sympatická a asi, kdybych četla sérii popořadě, určitě bych se na ni v dalších dílech dívala jinak, než jak jsem ji vnímala předtím, kdy mi přišla trošku jako ledová královna. Tom byl sympaťák jako vždy, i když v tomto díle byl mírně v pozadí a nevedl ani vyšetřování. To byl také rozdíl, protože v Ohrožené práci policie moc nevnímáme, vlastně o ní nevíme nic. Vše je psáno z pohledu Leo a Ellie, která se každá sama snaží poskládat střípky skládanky a zároveň mají obě strach, aby někdo z jejích blízkých nebyl do případu Abbie zapletený, protože všichni se chovají divně a každý se snaží mlžit….

Ohroženou mohu s klidným srdcem doporučit, líbila se mi víc než Zabij mě znovu. Bylo zde víc postav, různé typy žen a mužů. Tajemství z minulosti, partnerské problémy, prostě všechno, co hlavně ženy zajímá a baví. Také se mi moc líbilo prostředí, kde se převážná část románu odehrávala a to v krásně moderně zrekonstruovaném starém domě se zahradou.Zkrátka Ohrožená ode mě dostává 90 %

Nejlevnější cenu knihy Ohrožená najdete na Srovname.cz


2 komentáře:

  1. Moc pěkná recenze :) A povedená fotka :) Na knihu jsem se jeden čas chystala a pak na ni nějak pozapomněla :) Jak vidím, je to škoda, takže děkuji za připomenutí :)

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Děkuji, rádo se stalo, určitě stojí za přečtení :)

      Vymazat