středa 26. července 2017

TROJHRA - Blanka Hošková


Autor: Blanka Hošková
Počet stran: 143
Rok vydání: 2017
Vydal: Nakladatelství JOTA, s.r.o.


Anotace: Trojhra vypráví příběh dvou žen, jejichž povahy, způsob života i životní priority jsou diametrálně odlišné, přestože jejich náručí i srdcem prochází ve stejném období jeden a tentýž muž
aneb
příběh muže, jenž udržuje dva paralelní vztahy a miluje dvě ženy. Zatímco má potřebu ochraňovat křehkou květinku před nástrahami života a náladami despotického manžela, pomalu ale jistě se mu pod kůži dostává žena zcela opačného vzezření i chápání smyslu života, již kdysi bytostně miloval.Trojhra je útlá knížečka spisovatelky Blanky Hoškové a je prvním dílem, které jsem od ní četla. Autorka žije i pracuje v Brně a od roku 2014 vyšlo v Nakladatelství JOTA pět jejích knih: Láskobraní, Horko domácího krbu, Kamilenky, Zlato(v)lásky a Voňavé (na)dělení. Trojhra je její šestou knihou.

Milostný trojúhelník tvoří v tomto dílku muž středního věku, myslím kolem padesátky, nazývaný Sekáč Lancelot a dvě ženy zhruba kolem pětačtyřicítky. Anička s lískovými oříšky, jak ji nazývá Lancelot je tichá, manželem ušlápnutá šedá myška a Kamila, žena bez rodiny, která se soustředí hlavně na sebe a na kariéru.Sekáč Lancelot, bývalý sukničkář, který si v manželství prožil spoustu nezávazných sexuálních vztahů, mezi nimi i s Kamilou, je nyní sám a zjišťuje, že mu chybí normální vztah. Anička je vdaná a i když manželství už dávno nefunguje, nemá odvahu to změnit a Kamila o žádný vážný vztah nestojí, chce mít muže jen na sex. Je jasné, že v této sestavě každý hledá něco jiného, jak se s tím dotyční vypořádají?

V první řadě chci podotknout, že tohle mi nepřijde jako udržování dvou paralelních vztahů, není to, jak jsem čekala, muž odejde od milenky domů k manželce nebo přítelkyni. V tomto případě, když Lancelot zjistí, že Anička rodinu nemíní opustit, se s ní rozešel a následně se až setkal s Kamilou. Takže v tomto ohledu, to bylo pro mě trošku zklamáním. Sice ji měl pořád v mysli, ale myslím, že už s ní nepočítal.


“Potřebuji tě,” hlesla a snažila se kašlem vrátit svůj hlas do původní podoby. Víc slov připravených neměla.
“Potřebuješ lásku,” opravil ji.
Chvíli se na sebe mlčky dívali.
“Ano,” připustila nakonec. “Potřebuji lásku.”
Věděl to. A tenkrát jí ji nabízel. Ale ona odmítala. A teď si vzpomněla? Opustila svého muže? Hledá někoho? Ale proč přijela za ním? On už přece z jejího života vypadnul. Odstěhoval se. Otevřel si nový obchůdek a začal žít jinak. Pořád sám, ale jinak. Po svém.Bohužel hlavní postavy mi nebyly vůbec sympatické, přišly mi ploché a nemohla jsem se do nich vžít.   Celá knížka na mě působila takovým stísněným až depresívním dojmem. Přišla mi, jako by byla napsaná v devadesátých letech a nyní oprášena, obohacena o nové prvky, jako Facebook a EET. Styl hlavních hrdinů, už jen název Sekáč Lancelot na mě působí odpudivě, muž s knírkem provozující second hand, Anička s lískovými oříšky v lesklých punčocháčích, které frčely v té době, vdaná kvůli těhotenství po půlroční známosti za burana, který vyžaduje teplé večeře a středeční sex.Prostě tahle knížka mě moc nenadchla a byla jsem ráda, že je tak útlá. Závěr mě také nijak zvlášť neohromil.  Čekala jsem asi trošku jiný příběh, víc emocí, víc citů.

Mrzí mě, že jsem ještě nečetla žádnou jinou knížku od Blanky Hoškové, a proto neznám její styl a nemohu porovnat. Tahle knížka by se mohla líbit ženám ve středním věku, kolem padesátky, které se mohou s hlavními hrdiny ztotožnit. Mladším čtenářkám bych ji nedoporučovala.

Knížku hodnotím 55 %, protože na mě působila nemoderně a ani hlavní postavy mě nijak zvlášť nezaujaly.

Děkuji Nakladatelství Jota za poskytnutí knihy k recenzi.


Knížku si můžete koupit na www.jota.cz

2 komentáře:

  1. Sekáč Lancelot :-D To mě pobavilo, vlastně ani nevím proč :-D Super recenze, i když mě teda kniha vůbec neláká, snad jen ta obálka vypadá hezky :-)

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Děkuji Jani :) No je to spíš knížka pro starší ženy :)

      Vymazat