pondělí 3. července 2017

VDOVA - Fiona Barton

Originální název: The Widow
Překlad: Michael Havlen
Počet stran: 376
Rok vydání: 2016
Nakladatelství: DOMINO
Anotace: Jeho tvář byla všeobecně známá z titulních stránek novin: opovrhované monstrum, které podle všeobecného mínění spáchalo hrůzný čin. Nebyl však za něj nikdy odsouzen. A Jean Taylorová byla ženou toho monstra.
Většinu svého života strávila v roli dokonalé manželky. Neochvějně stála po boku svému muži i poté, co byl obviněn z vraždy dítěte, přestože kvůli tomu musela snášet zlostné pohledy, přišla o přátele i o práci. Teď je ale její manžel mrtvý a lidé chtějí vědět, jaké to bylo žít po jeho boku. Co se vlastně tenkrát stalo. Jean může konečně vyzradit všechna tajemství.
Pravda - to je to, co po ní všichni chtějí. Zajímá se o ni novinářka, pro kterou je exkluzivní rozhovor s ženou pedofilního vraha vrcholem kariéry. A ještě intenzivněji se snaží pravdu odhalit inspektor Sparkes, pro něhož je případ letitou noční můrou. Policajstský instink mu napovídá, že se Jeanina maska mlčenlivosti bortí, že se stane něco zásadního…


Kniha se pyšní označením temný psychologický thriller. Anotace nás láká na nějaké zásadní odhalení. Prozrazení, co se vlastně stalo. I já jsem čekala, co z toho “vyleze” a na tuhle knížku jsem byla docela natěšená. Musím ale říct, že výsledek mě docela zklamal. Tahle knížka mi přišla, jako trošku o ničem.

Děj začíná v roce 2010. Smrtí Glena Taylora se z jeho ženy stává vdova, která má dle mínění tisku hodně co říct o případu svého muže, který byl obviněn z únosu a vraždy dvouleté holčičky, který mu ale nikdy nebyl dokázán.

Vdova je psaná z pohledu tří osob, vdovy Jean, reportérky Kate a vyšetřovatele Toma Sparkse, který případ kdysi vyšetřoval a který mu i po letech nedá spát. V ději se tedy postupně vracíme až o čtyři roky zpět a sledujeme případ z těchto tří úhlů. Každá kapitola nese označení, měsíce, roku a kdo vypráví.Ani Jean ani Kate mi nebyly nijak zvlášť sympatické. Kate se vetřela k Jean a doufala, že se jí podaří ji přimět k obsáhlému rozhovoru o tom, co se vlastně stalo. Jean by nám mohlo být líto, protože se celý život obětovala pro svého manžela a i v těžkých chvílích mu byla stále po boku, ale přišla mi taková prázdná, bez citu. Její manžel s ní mohl lehce manipulovat. Zdála se mi až trošku hloupá.

Glen vyšel z obýváku, právě když jsem se mladíka ptala, co je zač. Když se představil jako novinář, Glen se otočil na podpatku a zmizel v kuchyni. Já tam zůstala stát a nevěděla jsem, co si počít. Měla jsem strach, že ať řeknu cokoli, bude to špatně. Nakonec Glen z dálky houkl: “Není o čem mluvit. Sbohem.” a já jsem reportérovi zavřela dveře před nosem. Postupem času jsme se v jednání s novináři zdokonalili. Neotevírali jsme jim dveře. Seděli jsme tiše v kuchyni, dokud jsme neuslyšeli vzdalující se kroky. A mysleli jsme si, že tím to skončí. Což byl samozřejmě omyl.

Z Tomova pohledu sledujeme práci policie a její snahu najít únosce holčičky. Nemůžu říct, že by se ta knížka četla špatně, to rozhodně ne. Je čtivá, prokousáváme se tímto případem, sledujeme i matku malé Belly i to, jak si postupem času začíná budovat svůj nový život bez ní. Ale pořád se nemůžu zbavit dojmu, že jsem čekala víc, nějaké šílené odhalení, co se Jean týče. Nechci prozrazovat děj ani konec, ale pro mě byl zklamáním.

Se Zmizelou ani Dívkou ve vlaku bych tuto knihu nesrovnávala, protože ač mě Dívka ve vlaku také nijak nenadchla, rozhodně stojí o něco výš než Vdova.

Knížku hodnotím 70 %. Číst se dá, děj ubíhá dobře, zápletka je lákavá, ale prostě mi tam chyběl konečný waw efekt, to velké odhalení, které anotace slibuje.Jestli si chcete Vdovu pořídit, nejlevnější cenu najdete na www.srovname.cz

3 komentáře:

  1. No já jsem na ni zvědavá. Hodně zvědavá. Mám ji skoro rok doma a ještě jsem neměla čas. Chystám ji vzít v létě na dovolenou :) Tak pak se zase ozvu :ú

    OdpovědětVymazat
  2. Určitě dej vědět, jak se Ti kniha líbila :) :)

    OdpovědětVymazat
  3. Taky jsem od knihy čekala víc. Skvělá recenze :)

    OdpovědětVymazat