úterý 18. července 2017

VEGETARIÁNKA - Han Kang


Originální název: Čchesikčuidža
Překlad: Petra Ben-Ari
Počet stran: 208
Rok vydání: 2017
Nakladatelství: Euromedia Group a.s. - Odeon


Vegetariánka, román, který vyšel v edici Odeon, způsobil poprask jak u nás, tak ve světě. Všichni najednou musí číst Vegetariánku, protože je to událost roku. Po přečtení několika recenzí od našich blogerů se najednou ukazuje, že až zase taková událost to možná nebude…

V doslovu ke knize jsem se dostala k následujícím informacím, které mi připadají docela zajímavé a tak si dovolím vám je tu zmínit.

Vegetariánka vyšla v jižní Koreji v roce 2007 a korejské čtenáře nijak zvlášť nezaujala. Poté ji přeložila anglická překladatelka Deborah Smithová a Vegetariánka se stává světovým bestsellerem a získává Mezinárodní Man Bookerovu cenu, což je prestižní literární ocenění. K této ceně náleží odměna 50 000 liber, kterou si v tomto případě rozděluje autor a překladatel rovným dílem. Díla korejských autorů většinou překládají korejští překladatelé a to, že ji přeložila Angličanka je velice nezvyklé. Po celosvětovém úspěchu, to bylo Korejcům divné a tak si posvítili na překlad a heleme se, co se zjistilo… že překlad je velmi nepřesný, volný, že si autorka některé pasáže upravila a některé vypustila úplně... Na druhou stranu se svět díky tomu o Vegetariánce dozvěděl.  My ovšem máme překlad z korejského originálu, jak můžeme zjistit v závěru knihy.Obsah asi nemusím zdlouhavě popisovat. Takže jen ve zkratce. Hlavní hrdinka mladá žena Jonghje, která si doposud žila v celkem spokojeném, chladném korejském manželství má jednoho dne sen ve kterém se ocitá v lese plném syrového masa, prodírá se jím a má jej všude a tento sen vede k tomu, že ze dne na den přestane jíst maso. Co víc, vyhodí všechny domácí zásoby a odmítá maso připravovat, dokonce odmítá i sex s manželem, protože z něj maso cítí.

Přestože se celá kniha točí okolo Jonghje, překvapivě kromě pár myšlenkových pochodů v první části knihy, vidíme ji z pohledu zvenčí a to tří lidí, kteří jsou součástí jejího života. Kniha je tedy rozdělena na tři části. První část vypráví manžel Jonghje, popisuje jak vše začalo a jaký dopad to mělo na jejich životy. Druhou část vypráví švagr, manžel sestry Jonghje, který líčí její další osud po prvním propuštění z léčebny a odchodu manžela a třetí část vypráví sestra Inhje, které sestra zůstala “na krku”, protože rodiče se jí také zřekli.
Tato kniha je o šílenství a podle mě jsou v ní šílení téměř všichni, kromě manžela, kterého mi bylo mimochodem docela líto, i když to byl studený korejský čumák, který Jonghje nikterak nemiloval, ale zajišťovala mu manželský servis bez nějakých zvláštních nároků.

Osudy Jonghje sledujeme v průběhu několika let, kdy postupně nejen, že přestává jíst maso, ale přestává jíst úplně a propadá se do nějakého svého rostlinného vnitřního světa….


Slyšela jsem hlasy, odpověděla jí Jonghje, zatímco ležela na lůžku a do hřbetu ruky měla zavedenou kanylu.
Slyšela jsem hlasy, které mě volaly, a tak jsem je následovala… A když se hlasy vytratily… Tak jsem tam jen stála a čekala.
Na cos, prosím tě, čekala? zeptala se jí Inhje a sestřiny oči se najednou rozsvítily horečnatým vytržením. Natáhla volnou ruku a pevně chytila Inhje za paži. Sestřino sevření ji svou razancí zaskočilo.
Na to, až se rozpustím v dešti… až se docela rozpustím.

No nevím, Vegetariánka se nečetla špatně, ač je to náročnější literatura, ale hlavně jsem moc nepochopila, co tím chtěla autorka říct. Jasně, z anotace víme, že v korejské společnosti je skandál nejíst maso, něco o postavení žen ve společnosti a bla bla bla, ale prostě podle mě byla Jonghje magor a tahle její nemoc rozbila celou její rodinu i rodinu její sestry, i když za to možná až tak Jonghje nemohla.Závěr mě vyloženě zklamal a opravdu jsem si říkala: “A to je jako fakt konec?” Nejsem profesionální literární kritik, který možná tuto knihu vidí jinak, ale rozhodně bych se neřídila tvrzením: Kdybyste si měli přečíst jen jedinou knihu za rok, přečtěte si Vetegariánku, tak s tím bych si dovolila nesouhlasit a rozhodně byste se ochudili o spoustu jiných a určitě lepších knih.

Přečtěte si Vegetariánku, to rozhodně ano, zvládnete to za pár dní, protože knížka je útlá, udělejte si na ni svůj názor, ale já knihu hodnotím 65 %.
Nejlevnější cenu knihy Vegetariánka najdete na Srovname.cz

5 komentářů:

 1. Máš pravdu, kdo o vegetariánce neslyšel, jakoby nebyl. Sama ji mám v eformě, tak jsem na ni zvědavá. Po prvotním "musím mít," začínám být k této knize chladná a to jsem ji ještě nečetla! :-D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Právě, já jsem na ni byla strašně natěšená :( Tak jsem zvědavá, až si ji přečteš.... :)

   Vymazat
 2. poridila jsem si ji, jeste nekdy v tom boomu, ale nedostala jsem se k ni, a ted jak to opadava a roji se i negativni nazory, se mi do ni uz moc nechce :-D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. No, tak uvidíš... od českých blogerů jsem také četla spíš negativní nebo vlažné recenze... Nečte se to špatně, ale čekala jsem od toho víc :)

   Vymazat
 3. knihu jsem četla a přišla mi zajímavá ... nevím zda po ní někdy sáhnu podruhé, ale za přečtení mi určitě stála.

  OdpovědětVymazat