pondělí 7. srpna 2017

DOPLAVAT DOMŮ - Deborah Levy

zdroj

Originální název: Swimming Home
Autor: Deborah Levy
Překlad: Jana Kunová
Počet stran: 160
Vydal: Euromedia Group, k.s. - Odeon
Rok vydání: 2014Román britské prozaičky Deborah Levy, který se v roce 2012 probojoval do finále Bookerovy ceny 2012 u nás vyšel v edici Odeon a tudíž můžeme čekat, že to nebude úplně jednoduché čtení.

Je horké léto a na Francouzské riviéře v pronajatém domě tráví dovolenou rodina uznávaného básníka Joea, jeho manželka Isabel a čtrnáctiletá dcera Nina. Spolu s nimi Isabelina kamarádka Laura s manželem Mitchellem. Ač se všichni navenek tváří, že jsou v pohodě, úplně to tak není, každý má své problémy, které se snaží před ostatními maskovat. Čtenář je do příběhu vhozen v okamžiku, kdy se v sobotu ráno v bazénu objeví nahá mladá dívka Kitty Finchová, čímž způsobí mezi dočasnými obyvateli vily rozruch a je jí Isabelou nabídnutý volný pokoj k ubytování.

Sobota je v našem příběhu důležitá, protože sobotou to začíná a další sobotu se příběh uzavře. Román se tedy odehrává v sedmi dnech přičemž každý den tvoří kapitolu, která má několik podkapitol, ve kterých nahlídneme do nitra jednotlivých postav. Zjistí se, že nic se neděje jen tak a většina postav má své činy dopředu rozmyšleny.V tomto lenivém letním týdnu, se zdánlivě nic moc neděje. Každý si tráví čas po svém. Isabela přemýšlí o svém životě, ve kterém dala přednost kariéře válečné reportérky před dcerou a rodinou, taktéž Laura, která má finanční problémy, do kterých ji dostal nemalou měrou její manžel. Mitchell žárlí na úspěch básníka Joea a Nina si řeší své problémy s dospíváním, s jejím přerodem v ženu a první milostné zkušenosti s místním mladíkem.

A co Kitty? Jaká je její role v tomto příběhu? Je opravdu duševně nemocná, jak se domnívají téměř všichni nebo je geniální básnířka, která dokáže vidět věci pod povrchem?

Zadíval se na černý déšť, který mu namalovala na ruku, a řekl si, že má podkopat jeho odhodlání k boji. Je chytrá. Ví, co déšť dokáže. Ohlazuje tvrdé věci. Viděl ji, jak hledá něco v kabelce. V ruce měla knihu, jednu z jeho, a něco si v ní jeho perem podtrhávala. Co když je to vyjímečná spisovatelka? Dosud ho to nenapadlo. Co když je právě to?
Joe objednal ještě dvakrát koktejl měsíce. Barman řekl, že je monsieurovi přinese ke stolu až budou hotové, ale jemu se ke starožitnému křesílku ještě nechtělo. Opravdu se v poezii dost dobře vyznala. Na botaničku. Proč jí neřekl, že si její báseň už přečetl? Co mu v tom brání? Měl by důvěřovat svému instinktu a nepřiznat, že tu výhrůžku, kterou mu podstrčila v obálce četl?


Čtení této knížky plyne, tak jako plynou lenivé letní dny, čtete a vidíte rozpálené městečko a  dny jsou jeden jak druhý. Tušíte, že se asi něco stane, protože náznaky tam jsou, ale neustále vás ukolébává to vedro. A pak přijde sobota a něco je jinak. A pak přijde šok.Tuto knížku jsem přečetla tak jako zvolna, četla jsem jsem ji na dovolené u bazénu v pronajaté vile, takže jsem měla celkem věrně nasimulované prostředí, i městečko, ač to nebylo ve Francii, ale v Itálii a dovedla jsem si představit tu atmosféru. Říkala jsem si dobrý, dobře se to čte, ale že bych hltala stránku za stránkou se říct nedá. Pak jsem se dostala ke konci, a přestože jsem tušila, že se něco stane, byla jsem hodně překvapená až šokovaná. Knížku jsem odložila a začala číst další.

A teď píšu recenzi a jsem nucena nad ní hlouběji přemýšlet a teprve mi začíná docházet, jak je ta knížka geniálně propracovaná, zejména postava Kitty, ale i Joea, jejich vztah a vlastně pořád nevím, jestli je Kitty kladná nebo záporná hrdinka, protože to její chování je buďto tak rafinované nebo tak naivní, ale spíš se kloním k té kladné hrdince ovšem nepochopené okolím.

Prostě si myslím, že tuhle knížku je nutné si nejprve přečíst a pak si o ní udělat názor až jako o celku. Až když známe celý příběh. Pak se teprve odkryje její kvalita a najednou jsme schopni vnímat všechny ty drobné narážky a vše se nám dokonale spojí a uzavře.
Moje hodnocení je 80 % a doufám, že se mi podaří přečíst si od Deborah Levy ještě nějaký jiný román.


Z jejích dalších děl: Hot Milk, Billy and Girl, Black Vodka,  Beutiful MutantsNejlevnější cenu knihy Doplavat domů najdete na Srovname.cz

P.S. Děkuji mojí malé modelce za trpělivost, kterou se mnou měla :)

10 komentářů:

 1. Zrovna dneska jsem ji dočetla. :) A musím souhlasit s tím, že je to vážně dobře napsané.

  OdpovědětVymazat
 2. Tak si pripisuji dalsi Odeon na seznam. :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Určitě, hlavně za 40 korun v Knižním klubu... Nechápu, takové knížky :)

   Vymazat
 3. Parádní fotka :) O knize slyším poprvé, ale celkem mě zaujala :) Děkuji za tip :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuji a není zač :) Já jsem si ji dnes objednala ještě v němčině :)

   Vymazat
 4. Na knížku jsem několikrát koukala, ale odradilo mě nízké hodnocení na databázi. No ale když čtu tvoji recenzi, asi to přehodnotím a dávám knihu na seznam :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jojo, také jsem je viděla, ale za 40 korun mě ta knížka lákala :) Musí nad ní člověk trošku popřemýšlet :)

   Vymazat
  2. Mám ji už objednanou, tak jednou se na ni dostane ☻

   Vymazat
  3. To je ten náš věčný problém ... spoustu krásných knih a málo času na čtení :) :) :)

   Vymazat