úterý 1. srpna 2017

KNIŽNÍ PŘÍRŮSTKY Č. 13

Ahoj, zdravím vás z Itálie :)


Jak jsem se už zmiňovala v posledních přírůstcích, mám tu nějaké nevyřízené restíky, takže dovolená nedovolená, musím jít na to…

Někdy v květnu nebo v červnu mi přišel balíček z Megaknih, který obsahoval dva knižní hity, které jsem si samozřejmě nemohla nechat ujít. Jejich čtení jsem si naplánovala na dobu, která právě nastala a to na dovolenou v Itálii. Ti bystří, nebo spíš ti, kteří sledují knižní svět a knižní novinky už tuší….Samozřejmě to nemohlo být nic jiného než Elena Ferrante….
GENIÁLNÍ PŘÍTELKYNĚ

Román Geniální přítelkyně je prvním dílem stejnojmenné tetralogie o přátelství dvou žen, které začíná v Neapoli v padesátých letech minulého století, který uchvátil celý svět.

Jeho vypravěčkou je Elena, která už jako stará žena vzpomíná na svůj život, který byl, kam její paměť sahá, vždycky ovlivňován silnou osobností geniální Lily. Sama je přitom klíčovou postavou zas pro Lilin osud, v jejích očích je tou geniální kamarádkou naopak zase ona.

Čtenář se v románu seznamuje nejen se dvěma protagonistkami, ale i s celým mikrokosmem neapolské čtvrti propojené hustým předivem konvencí a vášní, jehož kořeny sahají až do doby fašismu, do let druhé světové války, do světa “před Elenou a Lilou”...
PŘÍBĚH NOVÉHO JMÉNA

Děj druhého dílu tetralogie Geniální přítelkyně přímo navazuje na závěr předešlého románu: Rafaella Cerullová, řečená Lina nebo Lila, se stala paní Carracciovou a odjíždí na líbánky. Pro Elenu, vypravěčku příběhu, není snadné se s touto změnou vypořádat, stejně jako v dobách školní docházky chce s přítelkyní ve všem držet krok.

Příběh nového jména zachycuje dobu mládí obou hrdinek a soustřeďuje se na objevování jejich vlastní sexuality, slasti a bolesti, jež jsou s ní spjaty, a také na nesnadnou situaci “geniálních”, svobodomyslných a zároveň po lásce toužících dívek ve světě neapolských mužů….


Teď mám oba dva kousky s sebou v Itálii, nejsem sice v Neapoli, ale to mi vůbec nevadí. Jsme v Toskánsku, v malém městečku Corfino, které mi připadá jako na konci světa, musíte vyjet 10 km serpentin do kopce a na konci vás čeká tahle krása. A město opravdu žije svým italským životem, kde na ulici vysedávají ženy, muži hrají karty a děti se prohánějí na kolech, je zde slyšet hudba a smích. Vládne tu pohoda. Všem je jedno, že je jedenáct večer a když přijdete v jedenáct dopoledne, najdete je tu všechny zase. Takže si užívám čtení a těším se, až si udělám ke knížce nějaké hezké fotky :)
To je pro dnešek vše. Mějte se krásně a napište mi, jestli jste už četli Geniální přítelkyni a co na ni říkáte…

Jestli ji ještě nemáte, nejlepší cenu můžete najít na Srovname.czCiao :)

8 komentářů:

 1. Páni, užívej dovču. Knihy neznám, ale vypadají zajímavě :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuji Míšo :) Geniální přítelkyně mi opravdu sedla a strašně mě baví :) Jsem ráda, že jsem si objednala rovnou dva díly :)

   Vymazat
 2. Úžasné! Skvělý článek - tiše závidím (knížky i dovču). Jsou to krásné knihy. Mám je ve čtečce, ale asi si je přece jen pořídím i do hmotné knihovny. :)

  OdpovědětVymazat
 3. Obálky nádherné, anotace zajímavá, ale nejlepší je cítit to nadšení, když o knihách píšeš! :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jéé děkuji, to jsem ráda, že to jde z textu poznat :)

   Vymazat
 4. Knihám zatím odolávám, ale tvé nadšení je vážně nakažlivé :)

  OdpovědětVymazat