středa 16. srpna 2017

MAGICKÝ PRŮVODCE MĚSTEM POD PAHORKEM


Originální název: Harjukaupungin salakäytävät
Autor: Pasi Ilmari Jääskeläinen
Překlad: Vladimír Piskoř
Počet stran: 332
Rok vydání: 2017
Vydal: Nakladatelství Paseka s.r.o.

Anotace: Toto je bez nadsázky kniha, jaká tu nikdy nebyla. Autor bestselleru Literární spolek Laury Sněžné přichází opět s návykovým koktejlem magického realismu, detektivky, hororu a fantasy, ale tentokrát jde ještě dál a nabízí čtenáři příběh, který s ním bude žít ještě dlouho po otočení poslední strany.

Šéfredaktor Olli Suominen vede středně velké nakladatelství, zaměřené na knížky pro děti a populárně-naučnou literaturu. Jeho poklidný život, plný práce i rodinné rutiny, se změní ve chvíli, kdy si založí facebookový účet. Ozvou se mu totiž nejen kamarádi z dětství, ale i jeho první láska, nyní slavná spisovatelka, jež mu nabídne svou novou knihu - Magický průvodce městem. Citově okoralý Olli znovu zažívá probouzející se vášeň a posléze se ocitá před zásadním rozhodnutím. V době, kdy příprava rukopisu vrcholí a text se chystá do sazby, zasáhne jeho soukromí dramatická událost. Pouze na Ollim, bojujícím s vlastní amorálností a šrámy na duši, teď záleží, jak všechno dopadne. Šanci má jen jednu. Anebo?

Olli, muž ve středním věku, šéfredaktor nakladatelství, který je váženým občanem finského městečka Jyväskylä, člen církevního spolku a filmového klubu, dostane od manželky knihu Filmový průvodce životem, kterou napsala jeho dávná láska Kerttu Karaová. Začnou si psát na Facebooku, jen jako přátelé, ale Olli cítí, že Kerttu by chtěla víc. On by chtěl také víc, ale je ženatý a ctihodný občan. A tahle jeho potlačovaná touha způsobí, že se s krásnou Kerttu, dívkou v hruškových šatech začne setkávat ve snech. Jeho sny jsou tak intenzivní, že je jako vyměněný, unavený, nevyspalý, nedokáže se soustředit… není to totiž jenom Kerttu, kdo se mu zjevuje ve snech, ale i vzpomínky na dětství, na prázdniny, které trávil se svými kamarády tím, že prozkoumávali tajemné chodby pod městečkem, v nichž se dělo cosi magického.  Ale minulost se náhle vrací do reality a zasáhne celou Olliho rodinu…

Tahle knížka mi dala zabrat. Četla jsem ji téměř celé prázdniny, protože jsem se do ní nemohla vůbec začíst. Nebyla úplně složitá na čtení, ale mísila se tam přítomnost s minulostí, sny, magie a také úryvky ze dvou děl, které napsala Kerttu Filmový průvodce životem a Magický průvodce městem.Děj se odehrává zhruba od října, do prvního sněhu, který může ve Finsku přijít opravdu brzy a proto je to vhodné čtení na nadcházející podzim. Neustále tam prší a Olli ztrácí deštníky.

Román je rozdělený na tři části. První část  nás uvedla do děje, ale ještě se tam kromě snových představ a vzpomínek celkem nic neděje. Tato část je bohužel nejdelší, přesně polovina knihy. V samém závěru první části se ale stane něco nečekaného, při čem zpozorníte. Má rada zní, vydržte to… kdybych vydržela já, nečetla bych to tak dlouho (mezitím jsem přečetla asi pět knížek :) )

No a pak už to na nás autor hrne a vy nestačíte valit oči. Zbylé dvě části jsem měla přečtené celkem rychle, protože to už jsem potřebovala vědět, co bude dál. A můžu asi říct, že takhle zvláštní knížku jsem ještě nečetla. Chce to trošku přemýšlení, možná budete hledat na Wikipedii jako já, ale je to mazec.

Když Ollimu končí osmé a poslední prázdniny v Tourule, všem je jasné, že Tourulská pětka už neexistuje.
Z útrob země stoupá štiplavý pach a ptáci se slétají do neklidných hejn. Celé léto propršelo. Déšť postupně zlomí krajinnou zeleň do hnědých tónů a Olli, Anne, Riku i Julian se na sebe dívají jako cizinci. Pětka strávila celé léto bez Karriho, který předešlého léta zmizel v tajných chodbách.
Do tajných chodeb už nechodili, bez Karriho je pochopitelně nenajdou. A vzpomínky spojené s tajnými chodbami se začínají vytrácet jako staré sny.


Největší zvláštností této knihy je, že má dva konce a vy netušíte, který z nich máte. Jeden skončí celkem dobře a druhý špatně. O druhou variantu konce nepřijdete, protože ji najdete na stránkách Nakladatelství Paseka. Oba jsou brilantní a já pořád přemýšlím, jestli se mi víc líbí ten co mám, nebo ten druhý. Mám konec 2, což je ten, který skončí špatně.
Přes to všechno, mi dvě hlavní postavy nebyly nějak zvlášť sympatické. Nemůžu říct, že bych se s nimi sžila nebo jim nějak zvlášť fandila, ačkoliv příběh jejich lásky byl dojemný.

Magického průvodce městem pod pahorkem bych možná vzdáleně, hodně vzdáleně, přirovnala k hitu tohoto jara Ví o tobě, ale pozor, jedná se o něco jiného (pro ty, co už Ví o tobě mají přečtené). A zatímco Ví o tobě je napsáno čtivě, pro širokou veřejnost, tato knížka je pro náročnější čtenáře a možná neosloví každého, zato je to literárně trošku jiná liga.

Já hodnotím 75 %, hlavně kvůli zdlouhavé první polovině, ale určitě tuto knížku k přečtení doporučuji, protože je to opravdu unikát.
Nejlevnější cenu této knihy najdete na www.srovname.cz

Budu ráda, když mi napíšete, jestli jste tuto knížku četli, jak se vám líbila a jaký konec ta vaše měla :)

4 komentáře:

 1. Na tuhle knihu se chystám, hlavně kvůli Lauře Sněžné (předchozí autorově knize), která se mi fakt líbila. A co si pamatuju, vývoj byl u té první knihy dost podobný - kniha byla cca první třetinu poměrně mdlá, a pak se to rozjelo, až jsem nestíhala otáčet stránky :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Já jsem tu Lauru bohužel nečetla, ale tohle se ti bude určitě taky líbit :)

   Vymazat
 2. Já se teprve chystám na Literární spolek Laury Sněžné, mám ho doma už pěkně dlouho, velký restík :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. No prý je o fous lepší než Magický průvodce... , tak třeba si jej taky někdy přečtu :)

   Vymazat