pondělí 21. srpna 2017

SLYŠÍM TĚ VŠUDE - Connie Willisová


Originální název: Crosstalk
Překlad: Drahomíra Michnová
Počet stran: 499
Rok vydání: 2017
Nakladatelství: Metafora s.r.o.


Briddey, mladá žena, dostává od svého snoubence Trenta před žádostí o ruku nabídku, podstoupit společně s ním zákrok v mozku, zvaný EED. Po tomto zákroku osoby, které spolu mají citovou vazbu, mohou společně sdílet své pocity. Od zákroku ji zrazuje spousta lidí, především Briddeyina rodina a kolega z práce, podivín Schwarz.

Když se Briddey po zákroku vzbudí, stane se něco podivného. Slyší nějaký hlas, ačkoliv je v pokoji sama, a to je teprve začátek…


Tahle knížka mě svým námětem zaujala, tím spíš, že ji napsala jedna z nejlepších autorek sci-fi současnosti. S nadšením jsem se pustila do čtení, ovšem mé nadšení každou další přečtenou stránkou začínalo slábnout.

Především za to mohly, pro mě, rozvleklé dialogy mezi Briddey a Schwartzem,  ze kterých jsem postupně začínala být hodně unavená. Další věcí, která mi velmi vadila, bylo neustálé lhaní a výmluvy Briddey. Uznávám, že její rodina byla svým způsobem šílená a to neustálé vyvolávání by lezlo na nervy každému, ale na mě toho bylo moc. Došlo to tak daleko, že na straně 139 (to jsem si poznamenala :) ) mi už Briddey byla vyloženě protivná. A to mě ještě čekalo několik set stran.Lehce za polovinou se dozvíme jednu zásadní informaci… odpověď na otázku PROČ a to jsem šla do kolen. Ta zápletka se mi zdála strašně neuvěřitelná. A pak mi přišlo, že už se jenom řeší následky, a to zase hlavně slovně, v nám už známém stylu, “aby se to nedozvěděl ten a neslyšela to ona”

A já ji nedokážu zastavit, pomyslela si Briddey, protože musela odrážet i ty hlasy, které stále silněji bušily na dveře, odhodlané se dostat dovnitř. A jak se je bude snažit udržet za dveřmi, doktor Verrick jí bude bombardovat otázkami, až jim nechtíc prozradí pravé jméno Skye - a Cindy. A oba je vydá do Trentových rukou.

Máme tu samozřejmě i romantickou linku, která je každému jasná už od samého začátku, takže také žádné překvapení, jen jsme si museli počkat až do poslední stránky.

Prostě bohužel pro mě byla tahle knížka velké zklamání. Myslím, že kdyby měla polovinu stran vůbec nic by se nestalo. Postavy mi přišly ploché. Jediný, kdo mi byl sympatický byl Schwartz a toho mi bylo chvílemi docela líto, jak se k němu Briddey, hlavně ze začátku, chovala.

Myslím, že tohle téma, má hodně velký potenciál k vytvoření zajímavého, napínavého příběhu a já jsem bohužel čekala něco úplně jiného.  Na druhou stranu většina reakcí na knihu, jak jsem si všimla, je kladných, až nadšených, takže jestli vás tahle knížka láká, přečtěte si ji a udělejte si svůj názor.Já nemůžu jinak než hodnotit 50 %, protože jsem měla velký problém, dočíst tuto knížku do konce.

I tak velice děkuji Nakladatelství Metafora, za poskytnutí knížky k recenzi a jestliže vás moje recenze od koupi knihy neodradila můžete si ji, a nebo jinou, zakoupit na stránkách www.metafora.cz

11 komentářů:

 1. Skvělá recenze :) Kniha mi právě přišla k recenzi, tak doufám, že mě zaujme a nebude problém ji dočíst :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Moc děkuji :) Tak to přeju, aby se líbila, protože jinak je to utrpení :)

   Vymazat
 2. Že by někdo podobný mě? Já knihu odložila už na začátku. Nemohla jsem se začíst a celé mi to prostě nešlo. Možná to bylo i tím, že tohle normálně nečtu, i když romantice se nebráním, tak tohle bylo na mě moc.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. No, mě to nepřišlo ani moc romantické, jen samé řeči o ničem, lhaní a výmluvy.... Je to škoda, protože ten námět mi přišel skvělý

   Vymazat
 3. Já co jsem četla recenze, tak mi ty reakce přišly tak půl na půl. S tím, že já patřím taky k té nenadšené skupině :(

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Já jsem ještě ostatní recenze nečetla, ale už jen z těch nadpisů, mi přišlo, že to všichni chválí.... :)

   Vymazat
  2. Já jsem to dost zdrbla a bylo pár dalších, kteří měli výhrady. Plus jsem četla i pár komentářů, že se jim to špatně čte a mají problém ve čtení pokračovat.

   Vymazat
 4. Tak já tu přidám hlas spokojených :) mně se příběh líbil, ale Briddeina neschopnost říct lidem okolo, co jí vadí mě štvala taky.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. No, to mi strašně lezlo na nervy :) Ale jsem ráda, že se ti to líbilo :)

   Vymazat
 5. I já jsem z kihy unešená je to proto, že já nejsem zvyklá číst romantické zápletky a sci-fi už vůbec. A tahle mi sedla všemi deseti :)

  OdpovědětVymazat
 6. Mě teda moc ne, ale co se líbí jednomu, nemusí sednout druhému a to je dobře :) Děkuji za komentář :)

  OdpovědětVymazat