pondělí 4. září 2017

DOBRÝ PROTI SEVERÁKU/KAŽDÁ SEDMÁ VLNA


Originální název: Gut gegen Nordwind / Alle sieben Wellen
Autor: Daniel Glattauer
Překlad: Iva Kratochvílová
Počet stran: 445
Rok vydání: 2015
Nakladatelství: Host - vydavatelství, s.r.o.Emmi a Leo jsou přátelé. Možná něco víc, než přátelé. Ale nikdy se neviděli, nikdy spolu nemluvili. Neví ani jak jsou staří. Přesto jsou spolu neustále. Ptáte se jak to? Protože si spolu píší e-maily. A to už pěkně dlouho. Jenže čím déle si píší, tím víc je trápí otázky typu: Jak vypadá? Jaký má hlas? A hlavně: Kam tohle povede? Tím spíš, že Emmi je vdaná…

Daniel Glattauer napsal román, který se je složený pouze z e-mailů. Od Emmi Leovi a od Lea Emmi. E-maily jsou psané velice vtipnou a svižnou formou, takže vás okamžitě bude zajímat, co přinese další e-mail. Moje původní předsevzetí, že si jen přečtu pár úvodních stránek, vzalo velmi rychle za své a já jsem hltala mail za mailem a moc pěkně jsem se u toho bavila.

Další den
Předmět: Mia
Ahoj Leo, jak se máte? Dneska je šílené vedro. Už nevím, co bych si ještě svlékla. Nosíte vůbec někdy šortky a sandály? Raději tričko, nebo polokošili, nebo bezvadně nažehlenou plátěnou košili? Kolik horních knoflíčků rozepnutých? Džíny nebo oblekové kalhoty, nebo - polk - bermudy? Jak moc musí být, abyste si vzal sluneční brýle? Máte chlupatá předloktí? A hrudník? - Dobře, dobře, už toho nechám.
O 2 a půl hodiny později
Odp.
Milá Emmi, k vašim otázkám: Ano, mám se docela dobře. Šílené vedro, opravdu! Když mi píšete: “Už nevím, co bych si ještě svlékla,” znamená to, že chcete, abych si představil, jak to vypadá, když Emmi neví, co by si ještě svlékla. Vyhrála jste, Emmi: představuji si to!
Šortky nosím jenom na pláž. (Tady ale zrovna žádná není, nebo ano?) Sandály: raději ne, ale jestli chcete, nějaké si obuji - na naše první setkání. Jestli tričko nebo košili? - Oboje, často i přes sebe. Rozepnuté knoflíky? - Podle počasí. Teď mám ale všechny rozepnuté, nikdo mě přitom nevidí. Kalhoty? Spíš džínsy než oblekové. Bermudy? - Nejpozději při našem prvním setkání, Emmi, pokud k němu dojde v létě (příštích let). Sluneční brýle? - Když svítí slunce. Osrstění? - Hlava, brada, spánky, paže, nohy, hrudník… To už dohromady něco vydá.Musím ocenit věk hlavních hrdinů, protože byl pro mě tak akorát. Emmi měla o něco víc životních zkušeností. Chvílemi mi přišla trošku moc urputná a příjemně ironická. Autorovi, ačkoliv je muž, se podařilo úplně perfektně vcítit do pocitů a myšlení ženy, takže všechno, co Emmi Leovi napsala jsem jí věřila a obdivovala jsem, jak na to přišel, protože to by opravdu žena takhle napsala :)

Tahle knížka, ačkoliv je to knížka jedna, obsahuje vlastně knihy dvě a jsem moc vděčná Hostu za to, že je vydal takhle “dva v jednom”, protože konec prvního dílu Dobrý proti severáku mě zaskočil. Nedivím se čtenářům, že si na Danielovi vynutili pokračování, protože to bylo nutné. Konec Každé sedmé vlny jsem jsem se snažila uhádnout a co myslíte? Zase překvapení. Jo, Daniel mě napínal až do samého závěru.

E-mailový příběh jsem si opravdu užila, inteligentní, duchapřítomné a zábavné, vlastně monology, mě bavily a nedivím se, že měla kniha takový úspěch. Zároveň velmi romantické.
Dobrý proti severáku byl uveden také v podobě rozhlasové i divadelní hry a v České republice se stal nejúspěšnějším představením v cyklu Listování známého herce Lukáše Hejlíka. Jen jsem přemýšlela, jestli se herci museli naučit celou knížku nazpaměť a to před nimi smekám.

Styl psaní Daniela Glattauera mi velmi vyhovoval a proto hodnotím 95 %. Román bych doporučila  ženám i mužům, jen si nejsem jistá, jestli bude bavit teenagery. Myslím, že osloví spíš čtenáře a čtenářky kolem třiceti let, co už mají něco “odžito”, nasbírané zkušenosti a nevidí už svět úplně černobíle.

V nakladatelství Host vyšly ještě další dva jeho romány:
Není zač (2015)

Oba dva romány mají celkem vysoké hodnocení a zejména námět románu Navždy tvůj mě hodně zaujal, takže se určitě s Danielem Glattauerem ještě neloučím.


Nejlevnější cenu knihy DOBRÝ PROTI SEVERÁKU/KAŽDÁ SEDMÁ VLNA najdete zde

Žádné komentáře:

Okomentovat