pondělí 25. září 2017

LIDÉ, KTEŘÍ MĚ ZNALI - KIM HOOPER


Originální název: People Who Knew Me
Autor: Kim Hooper
Překlad: Michaela Dvořáková
Počet stran: 319
Žánr: Román pro ženy
Rok vydání: 2017
Vydal: Dobrovský s.r.o. v edici Knihy OmegaLidé, kteří mě znali je prvním vydaným románem americké autorky Kim Hooper a byl pro mě velice příjemným překvapením.

Děj románu se odehrává ve Spojených státech amerických. V New Yorku a posléze v Kalifornii. Hlavní hrdinkou je Emily nebo vlastně Connie? Emily se se svým budoucím manželem seznámila na střední škole a byla to láska na první pohled. Velice brzy se vzali a také byli velice brzy konfrontováni s tvrdou realitou života. Byla to Emily, která se jako první musela vzdát svého snu studovat literaturu a začít vydělávat na společný život a také studia manžela. Další rány přicházely postupně. Neúspěch Drewa v jeho podniku ale hlavně nemoc jeho matky, která jim zasáhla do života ve chvíli, kdy by možná měli šanci jejich manželství ještě zachránit. Všechny tyto okolnosti a také jedna podstatná vedly Emily k rozhodnutí využít teroristického útoku 11. září a nechat všechny, kteří ji znali si myslet, že zemřela a začít nový život v Kalifornii. To však ještě netušila, co jí přinese budoucnost…Román vypráví Emily a střídají se v něm období před lety a nyní po 14 letech, kdy má Connie, což je její nové jméno nový život v Kalifornii, kde pracuje v baru a žije se svojí čtrnáctiletou dcerou Claire.

Tato žena, která si velmi rychle získala moje sympatie, to neměla v životě jednoduché. Dětství strávila s matkou, která o ni neměla zájem a po svatbě s Drewem se dostala do situace, kterou by těžko zvládala i dospělá žena, natož dívka na prahu dospělosti. Když se Drew musel začít starat o svoji nemocnou matku, měla to být ona, která mu měla pomáhat, chápat ho a všechny je živit a Emily se o to opravdu snažila a dlouho to dělala, podporovala ho, jak jen to šlo, ale i pro ni celá tato situace představovala obrovský stres, se kterým se snažila vyrovnat pomocí běhání, jako by se snažila od celé této situace utéct. Bylo mi jí nesmírně líto a chápala jsem její dilema, co dělat. Upřednostnit svůj život a opustit manžela, který byl na ní finančně závislý a nebo žít život v obětování a odzicení, s ním, ale vlastně sama.


Další věc, která ji potkala se zpočátku zdála, že jí pomůže, ale její život ještě víc zkomplikovala do té míry, že se Emily uchýlila k tomuto řešení, kdy vše nechala za zády a rozhodla se začít nový život.


Když jsem se vzbudila, bylo nebe popelavě šedé, takže jsem věděla, že den předtím nebyl jen noční můra. Vypnula jsem televizi. Nebylo tam nic nového. Poslouchala jsem reportáže během noci, zpod peřiny. Lidé byli mrtví, tolik lidí. Nevěděli přesná čísla několik dní, týdnů. Milované osoby vyvěšovaly plakáty v ulicích, na kterých své blízké hledaly - hlavně v okolí nemocnic, ale také na pouličních lampách, zdech, stromech, výlohách obchodů, cedulích v metru, kdekoliv, kde se dal nalepit kus papíru. Já už věděla to, co si ostatní uvědomili až po několika dnech - tyhle cedulky byly spíš nekrology, památka.To co zažívala jako Emily se mi zdálo hrozné, ale věc, která se jí stala v novém životě, už jako matce, mě dostala do kolen.

Autorka velice dobře vylíčila všechny stavy a pocity. Četla jsem se zatajeným dechem a s úzkostí, jak to dopadne. Úplně mě z té situace mrazilo a obdivovala jsem Connie i její dceru, jak všechno zvládaly. Hnala mě touha, ale i strach se dozvědět, jak to bude dál.Tento příběh mi přišel velice originální. Událost, která se stala 11. září v New Yorku je zde zmíněna jen na pár stránkách a slouží  spíš jako milník. Rozhodně tato kniha není o 11. září, ale je to příběh života jedné ženy, která toho dostala naloženo opravdu hodně.

Závěr mě nejdřív zaskočil, ale na druhou stranu nás autorka asi chtěla šetřit nebo nám nevzít naději.

Pokud máte rádi knížky o silných ženách, které bojují s osudem, rozhodně doporučuji.

Moje hodnocení 100 %.
Děkuji Nakladatelství Omega, za tuto knihu, kterou si můžete zakoupit zde nebo v internetovém knihkupectví Knihy Dobrovský

Anotaci si můžete přečíst zde

6 komentářů:

 1. Moc pěkná recenze :) Knihu jsem zaregistrovala, ale až teď vím o čem je a podle tvé recenze mě dost zaujala :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To jsem ráda, děkuji :) Knížka určitě stojí za přečtení :)

   Vymazat
 2. Skvělá recenze a parádní fotka!
  Knihu už mám delší dobu na seznamu. Zatím narážím na hodnocení tak půl na půl, takže stále ještě váhám. Ale jelikož mě kniha zaujala ještě předtím, než jsem vůbec nějakou recenzi na ni četla, tak si myslím, že do ní půjdu.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuji :) Moc dobře se čte a ten příběh, vlastně oba mě fakt vzaly za srdce. Určitě do ní běž :)

   Vymazat
 3. Nemyslela jsem si, že by mě kniha mohla bavit, ale teď trochu lituju, že jsem konkurz nezkusila, kniha totiž vypadá zajímavě :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tahle knížka je fakt dobrá :) No pokaždé je to sázka do loterie :)

   Vymazat