pátek 27. října 2017

KNIŽNÍ PŘÍRŮSTKY Č. 18

Sice jsou v článku jako pozdější, ale ve skutečnosti jsou dřívější :) Zásilka tentokrát z Knižního klubu, kde jak víme, máme tu nepříjemnou povinnost,  z každého katalogu si objednat minimálně jednu knihu. Ale přece kvůli jedné knize nebudeme honit poštu, že?

Vítám vás u Knižních přírůstků :)Některé knížky mám vyhlídnuté už dlouho, ale někdy se stane, že mě něco tak zaujme, že si to prostě impulsivně objednám. A to byl případ této knížky, která mě zaujala ve videu Kamily z Neoluxoru…

DOUPĚ - Jakuba Katalpa

Anotace: Po mimořádně úspěšném románu Němci přichází Jakuba Katalpa s propracovaným mnohovrstevnatým románem ze současnosti.
Květa je po manželově smrti sužována pocitem samoty a neužitečnosti. Ve sklepě svého domu proto vybuduje malou místnost - doupě - a čeká na návštěvníka, kterého by do ní mohla zavřít a jemuž by mohla vyprávět svůj životní příběh.
Zatímco Květa opečovává svého vězně, v Americe umírá na rakovinu Akiko Ikedaová. Dochází sice na chemoterapii, ta však nezabírá a její manžel postupně ztrácí víru v manželčino uzdravení.
Hoang Thi Anhová opouští rodný Vietnam a vydává se na dalekou cestu do Prahy, aby pomohla své dceři s vedením domácnosti a malého obchodu. Naráží při tom na odcizení, nejen kulturní, ale také rodinné a generační.
Jakkoliv jsou cesty protagonistů zprvu mimoběžné, v jednom okamžiku se protnou v Praze, aby pak nadále pokračovaly vlastním směrem. Všechny tři příběhy tak představují míjení, nedorozumění i paralelnost lidských osudů.
Nejlevněji koupíte zdeA když už byla zmínka o Němcích, mrkla jsem i na ně a ta knížka mě zaujala možná víc než Doupě. Za prózu Němci obdržela autorka v roce 2013 Cenu Josefa Škvoreckého a Cenu Česká kniha. Tyhle rodové ságy mám moc ráda a po novém románu Markéty Hejkalové Měj mě rád/a mám na něco podobného opět chuť…
NĚMCI - Jakuba Katalpa

Anotace: Píše se rok 1987 a ze západního Německa do Prahy dorazí poslední z balíčků, které rodině Mahlerových pravidelně přicházely od konce čtyřicátých let. Svému synovi Konradovi je posílala Klára Rissmannová. O babičce Kláře se však u Mahlerových nikdy nemluvilo, a proto po Konradově nečekané smrti zůstane řada nezodpovězených otázek. Pochopení rodinné minulosti a odhalení jejích traumat leží na Klářině vnučce, která se rozhodne babičku najít.

Nejlevněji koupíte zdeTen, kdo objednává z Knižního klubu ví, že k prohlíženým titulům se nabízejí knížky s podobnou tématikou, a proto mi k Doupěti a Němcům naskočila knížka, která mě svojí anotací také zaujala a navíc byla za skvělou cenu 79 korun

PROKLÍNÁM ŘEKU ČASU - Per Petterson

Anotace: Je podzim roku 1989. Komunistické zřízení ve východní Evropě se hroutí a v troskách se ocitá i svět Arvida Janssona - jeho čeká rozvod, jeho matce právě diagnostikovali rakovinu. Arvid odjíždí do chaty na dánském pobřeží, kde strávil dětství, a pokouší se tam přehodnotit svůj život. Vybavují se mu letní dny na pláži ve společnosti bratrů, první lásky i mladistvý levicový idealismus, který se postavil mezi něj a sny jeho matky.
Teď kolem ní Arvid váhavě krouží a není schopen se jí svěřit s tím, co ona už stejně dávno ví… Uchvacující vyprávění příběhu o nevysloveném vztahu maky a syna, který trvá až za hrob, bez námahy proplouvá řekou času a znovu čtenáře přesvědčuje, jak hluboce rozumí Per Petterson lidské duši. A nejen čtenáře - autor za tento román dostal Literární cenu Severské rady, jež se řadí k nejprestižnějším oceněním, jaká lze za umělecké dílo napsané v severském jazyce udělit.

Doufám, že té deprese nebude na mě moc. Ale zkrátka s tím podzimem mě tohle čtení láká. Následující kniha za 44 korun - to fakt nechápu, ale zase z toho mám velkou radost.NA SIBIŘ - Per Petterson

Anotace: Jesper a jeho malá sestra vyrůstají na dánském venkově třicátých let minulého století, vypořádávají se s odtažitými rodiči, početnou výstřední rodinou, maloměstským prostředím i chladným větrem. Jesper sní o cestě na jih do Maroka, zatímco jeho sestra touží dostat se na Sibiř. Tragické úmrtí, nástup puberty a německá invaze však jejich idylické dětské vztahy zpřetrhají.
Po letech se Jesperova sestra marně snaží někde zakotvit. Uzavřena do své samoty doufá ve znovusetkání s bratrem… Něžně melancholický a zároveň poutavě strhující portrét výjimečné ženy, inspirovaný životním příběhem spisovatelovy matky, byl nominován na Severskou cenu za literaturu.To je pro dnešek všechno. Jestli jste nějakou knížku četli nebo se chystáte, dejte vědět :)

Ahoj

2 komentáře: