čtvrtek 5. října 2017

PAPÍROVÁ LABUŤ - Leylah Attar


Originální název: The Paper Swan
Autor: Leylah Attar
Překlad: Jana Krollová
Žánr: Román, Pro ženy
Počet stran: 384
Rok vydání: 2017
Vydal: MOBA, s.r.o.Mohlo by se zdát, že Skye Sedgewicková je rozmazlená mladá žena, jejíž jedinou starostí jsou nákupy značkových oblečků a taky, když je na parkovišti unesená neznámým mužem, nejraději by mu svůj zlatý jehlový podpatek bodla do břicha. Nicméně, když na zátylku ucítí hlaveň pistole, modlitba, kterou ji naučila její chůva, jí zachrání život. Přinejmenším pro tuto chvíli. Kam ji ale veze ten chlápek a setká se ještě někdy se svým otcem, který je jediným příbuzným, který jí ještě zbyl, když všichni ostatní, které milovala jsou pryč. Ale opravdu všichni?

Autorka tuto  knihu věnovala svému otci, protože tato knížka je o vztazích a o rodině. O vztahu otce s dcerou, matky se synem, o třídních rozdílech mezi bohatými a chudými a o tom, jak je těžké, tyto nesourodé světy spojit dohromady. Co dokáže napáchat nenávist, ale také jak bolí láska.Skye žije nyní ve Spojených státech, ale jako malá žila v Mexiku, v krásném domě Casa Paloma, který jednoho dne museli se svým otcem narychlo opustit. Velmi ji mrzelo, že se nemohla rozloučit se svojí chůvou a jejím synem Estebanem, který byl její kamarád a její láska a které už potom nikdy neviděla. Z pohledu malého děvčátka, kterým tehdy byla, nemohla vidět, že její otec byl nucen uprchnout před mafií, se kterou byl zapletený.

Knížka je rozdělena do pěti částí, které jsou střídavě vyprávěny z pohledu Skye a Damiana, jejího únosce, který realitu svého dětství viděl poněkud jinou optikou. Dítěte ulice, kterým se stal po událostech, kterých byl svědkem a které ho později donutily žít život plný touhy po pomstě muži, kterého z celého srdce nenáviděl a který podle něj mohl za všechno zlé, co se mu v životě stalo.Tento příběh se odehrává v průběhu asi dvaceti let a musím říct, že mě naprosto dostal. Je plný nečekaných zvratů a několikrát mi při čtení doslova “spadla brada”, protože vždycky, když jsem si myslela, že bude konec, přišla další překážka a komplikace, která hlavní hrdiny zase od sebe vzdálila. Leylah dala svým hrdinům pořádně zabrat, ale i nám čtenářům. Šokujících situací, které se nedají odestát, tu bylo dost a já jsem si říkala, to nemyslí vážně, ale myslela. Umění gradace děje prostě ovládá bravurně.

Damian vyšel na nádvoří a ustrnul. Na lavičce pevně přišroubované k zemi seděla Skye, ještě krásnější, ve všech směrech překonávala jeho představy. Byla k němu otočená zády. Celým tělem mu projela bodavá bolest, protože vlasy už jí sahaly skoro do pasu, protože promeškal nekonečnou řadu okamžiků - jak vypadala, když jí vlasy sahaly po ramena, když se jí ovíjely kolem prsou, když se kroutily v dolíku jejích zad. Jemné chmíří vlasů na jejích pažích mělo stříbřitě bílou barvu v místech, kam dopadalo slunce. To jí propůjčovalo téměř éterickou zář, která prosvěcovala každý temný zaprášený kout jeho srdce.

Byl by tam stál celou věčnost, ochromený pohledem na Skye, kdyby ho jeden z dozorců nepostrčil. Damilan stál chvíli za ní a snažil se najít slova, když Skye vycítila jeho přítomnost a otočila se.

Skye i Damian oba prošli proměnou a oba dostali hodně za vyučenou, museli ledacos skousnout, ale na druhé straně  hodně našli a stali se silnějšími.

Za zmínku stojí i prostředí, kde se tento román odehrává.  Část strávíme na lodi, na opuštěném ostrově i v krásné mexické haciendě, ale také ve věznicích, kde se poukazuje na těžký úděl některých žen, matek samoživitelek a jejich tíživou situaci.Po několika letech se příběh uzavírá na stejném místě, kde začal.  Tohle byla knížka, která mě dohnala až k slzám, protože mě ten příběh strašně dojímal. Doporučuji všem, kteří mají rádi silné příběhy, rodinné ságy, napětí. Je tu násilí, sex, ale i romantika.
Moje hodnocení 95 %
Za poskytnutí e-knihy velice děkuji nakladatelství MOBA
Za speciální cenu si tuto knížku můžete zakoupit zde


Leylah Attar


je jednou z nejprodávanějších autorek podle žebříčků New York Times a USA Today. Její další romány Mists of The Serengeti a 53 Letters For My Lover jsou také velice úspěšné a snad vyjdou i v češtině.
Žádné komentáře:

Okomentovat