sobota 4. listopadu 2017

LABUTĚ Z PÁTÉ AVENUE - Melanie Benjamin


Originální název: The Swans of the Fifth Avenue
Autor: Melanie Benjamin
Překlad: Zdík Dušek
Žánr: historická, životopisná beletrie
Počet stran: 278
Rok vydání: 2017
Nakladatelství: Metafora, s.r.o.K napsání tohoto životopisného románu přivedla autorku láska k New Yorku a touha zjistit, co mohlo spojovat vyžilého a kontroverzního Trumana Capoteho, jak si spisovatele pamatovala ze svého dětství z televize a distingovanou a elegantní dámu z vyšší společnosti Babe Paleyovou, jejíž styl a grácie se staly legendární.

Děj románu se odehrává v druhé polovině 20. století mezi lety 1955 až 1978 v New Yorku a zavádí nás mezi tehdejší smetánku. Setkáváme se zde se jmény jako Roosewelt, Rotschild, Astor, Vanderbilt, ale také Marilyn Monroe nebo Frank Sinatra. Fakta, události a osoby jsou skutečné. Truman Capote a Babe Paleyová i její přítelkyně existovaly a všechny významné okolnosti jejich života jsou pravdivé. Autorka k nim doplnila to, co zůstalo veřejnosti skryto, dialogy, které by takto mohly proběhnout, ale možná taky ne, čímž vzniklo velice čtivé dílko, při kterém se můžeme jak pobavit tak vzdělat.


Truman Capote a Babe Paley - zdroj internetPak se zvedly k odchodu a cestou k čekajícím limuzínám pozdravily vzdušným polibkem doprovázeným vědoucím úsměvem těch několik šťastlivců, kteří patřili k jejich známým.
Koneckonců musely dohlédnout na své šaty, ještě naposledy si je vyzkoušet pro případ, že by se na nich objevily nečekané trhliny nebo že by se uvolnil nějaký flitr. Musely si vzpomenout na kód trezoru, z něhož si měly vyzvednout šperky. Musely se postarat o to, aby jejich manželé dobře povečeřeli a dali si doutník, takže se třeba i nechají přemluvit k tomu, aby zítra večer tančili - nebo přinejmenším aby jim nevadilo, když ony budou tančit s jinými muži. A potom samozřejmě musely všechny tři jít brzy do postele s plátky okurky na očích a se speciálními pleťovými maskami na hydrataci pleti.
Copak jim matka vždy neříkala, ať v noci před večírkem spí aspoň deset hodin?


Tak tohle byl život Babe Paleyové a jejích sester, které už od mládí byly vedeny svojí matkou k jedinému cíli a to vdát se za bohatého muže. Tyto dámy z vyšší společnosti musely být dokonalé. Krásné ženy a dokonalé manželky. Ač jejich život zvenčí vypadal jako pohádkový sen, ve skutečnosti byly ve velkém stresu, aby byly dokonalým doplňkem svých manželů. Žily osaměle ve svých designových sídlech a nikdy nevěděly, kdo z jejich přátel je jejich skutečným přítelem.

Proto, když se na scéně objevil mladý Truman Capote, Babe se do něj okamžitě zamilovala a on do ní, přestože byl gay. Sdílela s ním veškerá tajemství, která tajila před světem a stejně tak její přítelkyně. Truman dokázal ve svých Labutích, jak svým přítelkyním říkal, v každé vzbudit pocit, že ona je jeho nejlepší přítelkyní. Jaký byl však pro ně šok, když si přečetly povídku, která vyšla v časopise Esquire. A jaký tato povídka měla dopad na jejich další životy?
Tato knížka se skutečně velmi dobře četla, protože mě, jako asi každou ženu, zajímá a baví číst o ženách, pro které byly móda a krása vším. Které navštěvují drahé restaurace a salony krásy, ale na druhé straně je vidět, že i tyto ikony mají strach ze stárnutí, nemocí, mladších konkurentek a samoty. Je zde obsaženo dvacet let jejich života, kdy z vrcholu slávy a krásy postupně sestupují dolů a jsou nuceny si to přiznat a přijmout realitu, k čemuž si pomáhají často i alkoholem.

Babe byla dáma, která byla velice čistá v této společnosti, nedělala intriky a nepomlouvala. Byla velice osamělá, protože její manželství, které vypadalo velice idylicky, bylo víceméně platonické. Pro manžela byla sice velice důležitá, ale on si užíval společnosti jiných žen, což Babe věděla a velice těžce to nesla. Navíc žila v neustálém strachu, že někdo objeví její pravou tvář, obnaženou a bez líčidel, kterou ukázala jen Trumanovi.
Postava Trumana byla velice realisticky vykreslena. Homosexuál se všemi vlastnostmi, které jsou pro tyto muže typické. Zábavný, se smyslem pro módu a detaily, velice přátelský, ale také povrchní a mstivý. Můžu říct, že mě jeho postava velice bavila, i když to byl ve skutečnosti takový malý “hajzlík” :)

Knížka začíná v roce 1975 po zveřejnění oné skandální povídky. Vracíme se do minulosti, kdy se dámy, před dvaceti lety, s Trumanem seznámily a končí po pár letech od této události.
Pro mě byla tohle po dlouhé době životopisná kniha, kterou jsem četla a bylo to velice zajímavé a zároveň zábavné čtení. Příběh rychle odsýpal, neměl hluchá místa a dozvěděla jsem se i něco nového.

Tento román má velice hezkou, jednoduchou obálku, s přírodním pozadím, které, jak jsem zjistila je typické pro celou řadu těchto beletrizovaných životopisů, které vycházejí v nakladatelství Metafora a určitě stojí za pozornost milovníků historie i zajímavých životních příběhů známých osobností.


Gloria, Babe Paley, Dolores Guiness a neznámá žena - zdroj internet


Moje hodnocení je 85 % a velice doporučuji.

Za knížku děkuji nakladatelství Metafora, kde si ji můžete také pořídit.

4 komentáře:

 1. Ahoj.
  Moc hezká recenze :-) Já už mám také přečteno a dokonce jsme použili i jednu stejnou fotku v recenzi. Mě se kniha také moc líbila.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ahoj Zdeni, děkuji :) Fakt stejná fotka? :) Musím mrknout, když dělám nějakou recenzi tak ty ostatní recenze čtu až když mám hotovou tu svoji :)

   Smazat
  2. To já také a je fajn pozorovat, jestli se pak shodnu i s jinými :-)

   Smazat
 2. Super post. samo tako nastavi ;)

  https://kraljicadrameblog.wordpress.com/2017/11/04/muke-zvane-studentski-dom/

  OdpovědětSmazat