středa 6. prosince 2017

GALA DALÍ - Carmen Domingo


Originální název: Gala-Dalí
Překlad: Jana Suchánková
Žánr: životopisný román
Počet stran: 303
Rok vydání: 2017
Vydala: Metafora, s.r.o.

Gala teď už není jen múzou. Není jen ženou. Z Galy se konečně stal román….

Gala Dalí je dalším románem z životopisné řady nakladatelství Metafora a já jsem si díky němu opět rozšířila své obzory.

Jméno malíře Salvadora Dalího je snad každému známé, ale v tomto románu je hlavní hrdinkou jeho manželka Gala Dalí, vlastním jménem Elena Dimitrijevna Diakonovová. S Galou se poprvé seznamujeme v jejích osmnácti letech, v roce 1913, kdy odjíždí z rodného Ruska do švýcarského sanatoria léčit si svoje nemocné plíce. Zde se setkává se svým budoucím prvním manželem Paulem Éluardem.

Zhruba polovinu knihy stráví Gala s Paulem a jejich manželství by se dalo označit jako “otevřené”. Manželé spolu mají velmi dobrý vztah, Paul Galu miluje, ale to ani jednomu ani druhému nebrání sexuálně se stýkat i s jinými lidmi. Gala převážně s mladými muži, Paul s jinými ženami.Ve druhé polovině knihy se Gala setkává s mladičkým neznámým malířem Salvadorem a jelikož se v manželství s Paulem cítí už lehce znuděná a má potřebu jít dál, je Salvador přesně to, co potřebuje. Přesto Paul stále částečně zůstává v jejím životě. Gala se stala umělcovou múzou, hospodyní, manažerkou a posléze i manželkou. Manželství Galy a Salvadora se vyznačovalo jednou zvláštností, ale o té  si budete muset přečíst sami. Postupem času se také jejich vztah pozvolna měnil.

“Nech to na mně, půjdu za ním já. Koneckonců, umím lidi daleko lépe přesvědčit. Ty se zatím dej do malování, potřebujeme další obrazy. A až budeš moct, zastavíš se za Noaillesovými. Jo, a taky si chci promluvit s Bretonem, už ho mám plné zuby. Pokaždé, jakmile jen trochu povolíme ostražitost, využije toho a vynechá tě z některé ze svých aktivit, začne tě úplně ignorovat.”
Podívala se na Salvadora, jako by se chtěla přesvědčit, že správně pochopil, co mu řekla. Vrátili se do Paříže, a dosud nikoho nenavštívili. Gale se lidi protivili. Kdyby to záleželo jen na ní, nebavila by se s nikým. Jenže co kdyby někoho z nich mohla v budoucnu potřebovat?
Gala se celý život věnovala a velice věřila tarotovým kartám, které si neustále  vykládala. Proto i kapitoly v této knize jsou pojmenované podle tarotových karet Velké arkány. Děj se odehrává na různých místech, zejména v Paříži, ve Španělsku ale také v Americe, kterou manželé často navštěvovali.

Gala jako člověk neměla moc dobrou povahu a přišla mi hodně sobecká. Velmi těžce nesla stárnutí a příliš nehleděla na společenské konvence. Zajímavý je také její vztah k dceři. V knize vidíme její přerod z dívky v ženu, ale také to, jak se změnil její život po boku mladého umělce, který se na ní stal naprosto závislý. Její sny, ambice, ale také strachy. Román končí její smrtí v roce 1982.Knížka je čtivá.  Přiznám se, že první část mě bavila maličko víc, ale v druhé polovině se dozvíme o jejím životě se slavným malířem a sochařem Salvadorem, díky němuž se stala známou a také bohatou. Jaký byl ovšem závěr jejího života?  Román Gala Dalí mohu doporučit nejen těm, co čtou rádi  životopisy slavných a zajímavých osobností, ale i milovnicím milostných příběhů, protože muži byli velmi důležitou součástí jejího života, stejně jako karty a peníze.Moje hodnocení je 75 %.
Za knížku k recenzi děkuji nakladatelství Metafora. Galu Dalí můžete zakoupit ZDE

1 komentář:

  1. Dlouho jsem přemýšlela, zdali do knihy jít, ale vzhledem k časovým možnostem jsem to vzdala :D
    Nicméně Metafora tyto ,,edice,, umí prodávat. Mám od nich MOnu Lisu nebo Fridu a super :)

    OdpovědětVymazat