úterý 6. března 2018

BOHYNĚ OSUDU ZE SALONU D'AMOUR

Originální název: Ödesgudinnan pa salong d'Amour
Autor: Anna Jansson
Překlad: Adriana Kubrychtová
Žánr: román pro ženy
Počet stran: 376
Vydal: DOBROVSKÝ s.r.o. v edici KNIHY OMEGA
Rok vydání: 2018Anna Jansson je švédská spisovatelka, bývalá zdravotní sestra, jejíž prvotinou byly příběhy lidí, které potkala v nemocnici. Je autorkou dětských knih a také kriminálních románů. Její román Bohyně osudu ze salonu d'Amour je prvním, v němž se pustila na pole románů pro ženy. A podle všeho i zde ji čeká úspěch.

Hlavní postavou tohoto románu je kadeřnice Angelika, která vlastní malý salon. Společně se svým kolegou Rickym, který je téměř ve věku jejího syna tvoří tým, který má nejen za úkol pečovat o vlasy jejich zákazníků, ale také o jejich srdce a duše. A že se jim to celkem daří, o tom svědčí počet uzavřených manželství, které už má Angelika “na triku”. Své zákazníky si otipují a potom pomocí záhadných značek, kombinací písmen a čísel objednají na příště. A to je náhodička, že na druhém křesle se většinou objeví někdo, s kým by si dotyčný mohl rozumět. Ne vždy se to samozřejmě podaří a občas z toho vznikne i docela humorná situace.

Ačkoliv je Angelika posedlá pomáháním lidem najít lásku, sama stále nemůže zapomenout na svého manžela, který zemřel před sedmi lety. Až jednoho dne v kavárně narazí na muže, se kterým se střetla pohledem… Ale nic není tak jednoduché, jak se zdá. Navíc v městečku začíná řádit podvodník s nemovitostmi, který se nápadně podobá muži z kavárny a Angeliku začínají zneklidňovat dopisy na cizí jméno, které jí najednou přistávají ve schránce a taky e-maily od neznámého Sindibáda, který je na cestě do jiné dimenze a potřebuje od Angeliky drobnou pomoc. Bohyni zdá se, čeká hodně neklidné jaro.A na to se můžete těšit, protože atmosférou jara je prodchnutá celá knížka, jejíž děj se odehrává ve Švédsku ve městečku Visby, které leží na ostrově Gotland. Angeličin salon i dům působí velmi útulným dojmem a vy máte chuť si s ní vypít kávu na její zahrádce, nebo mátový čaj v salonu. Možná se s ním jít posadit na náměstí a vychutnat si první paprsky slunce a potom udělat velikonoční výzdobu. Takhle na mě působila celá knížka, prostě jarně, kdy máte chuť si koupit něco nového na sebe a taky se zamilovat.

Mimo romantické zápletky tu máme i zápletku mírně detektivní, kdy celé městečko pátrá po onom záhadném cizinci, který za pomoci místního bezdomovce, coby bílého koně prodává obyvatelům jejich domy. Ale co mě osobně se na knížce nejvíc líbilo a co bych chtěla hlavně vyzdvihnout, je humor. Bohyně je totiž strašně vtipná a to takovým tím nenásilným způsobem a musím se přiznat, že kolikrát jsem se smála nahlas. Velkým dílem za to můžeme poděkovat Rickymu, který je takové přerostlé pětadvacetileté dítě a kterého se Angelika snaží trošku postavit do latě a to vyvolává dost humorných situací, ale i dalším bizarním obyvatelům města a samozřejmě také Angelice, naší Bohyni osudu.

Rickyho maminka ho vyhodila na jeho narozeniny. Zařídila mu jiný byt a poslala tam zásilkovou službou DHL všechny jeho věci. Ve starém bytě vyměnila zámek, hodila po něm dort a zavolala za ním “všechno nejlepší”. Pokud se člověk za pětadvacet let života nenaučí čistotě, je dost malá naděje na změnu. Moje sestra Vera mi předala seznam od jeho maminky. Jakmile jsem ho uviděla, napadlo mě, že jsem se možná s jeho zaměstnáním unáhlila.

Zkrátka, jestli se chcete jarně naladit, odpočnout si a pobavit se a užít si romantiku, namalujte si pusu na růžovo a sáhněte po Bohyni osudu ze salonu d'Amour. Garantuju, že ji přečtete jedním dechem a pak si poběžíte koupit tulipány a šaty nebo boty na vysokém podpatku, přesně ve stylu Bohyně, který nás holky baví. Jo, a taky nezapomeňte na kadeřnictví, kdoví, koho tam třeba potkáte :)A málem bych zapomněla!!
Úplně na konci vás čeká pár receptů z kuchařky Bohyně osudu, na jídla, která jsou zmíněná v knížce. Protože Bohyně osudu nejen, že stříhá vlasy, uzdravuje zlomená srdce, ale také vaří a učí vařit i Rickyho, aby z toho kluka už taky konečně něco pořádnýho bylo!


Tuto růžovou holčičí knížku, která je ale i pro starší holky, ženy, dámy a kterou hodnotím 85 %  seženete:


Za to, že se ke mě Bohyně osudu ze salonu d'Amour přece jen dostala moc děkuji Knihám Omega


6 komentářů:

 1. :-) krásně řečeno a máš pravdu, už se těším na jaro a na naše tulipány na zahrádce, které pak obdivují všichni, kdo jdou kolem. Máme je na přední zahrádce, kde jsou vidět přes plot do ulice a když jdou kolem děti za mateřské školičky, tak je slyšet en jejich radostné vískání :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuji Zdeni :), taky to tak na Tebe působilo že? Na mě hodně :)

   Vymazat
  2. Jj, ta svěžest jara a sluníčka už chybí. Knížka na to krásně naladila a já jsem vážně zvědavá na pokračování.

   Vymazat
  3. To jsem ani nevěděla, že bude pokračování, ale budu se těšit :)

   Vymazat
 2. Moc pěkná recenze :) Mám chuť se jarně naladit a tohle vypadá na skvělou oddechovku :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuji :) Tohle Tě jarně naladí a pobaví určitě :)

   Vymazat