neděle 22. dubna 2018

KNIHKUPKYNĚ - Cynthia Swanson


Originální název: The Bookseller
Překlad: Martina Valentová
Počet stran: 314
Vydal: DOBROVSKÝ s.r.o. v edici Knihy Omega
Rok vydání: 2018


Knihkupkyně je  první román americké autorky Cynthie Swanson. Děj tohoto románu pro ženy, který můžeme také zařadit do kategorie historická fikce se odehrává v Denveru v šedesátých letech minulého století.

Hlavní hrdinkou je osmatřicetiletá Kitty Millerová, svobodná žena, která se svojí stejně starou svobodnou kamarádkou provozuje malé knihkupectví. Jelikož se mu moc nedaří, stojí obě přítelkyně před rozhodnutím, co dál. Zatímco ve skutečném světě je sama, něco jiného se stává v noci. To se dostává do snového světa, ve kterém má manžela, tři děti a dokonalý život v dokonalém domě. Kitty vrtá hlavou, kdo je její snový manžel… a pak si vzpomene na inzerát, který si kdysi podala na na muže jménem Lars, který ale na domluvené setkání nepřišel… Co se tenkrát vlastně s Larsem stalo a jak to všechno mohlo být a nebo skutečně bylo? To jsou otázky, na které se Kitty snaží přijít, když se jí snový život začíná prolínat s realitou, až nakonec nedokáže určit, co je vlastně sen a co je skutečnost…. A taky zjišťuje, že ten dokonalý život není až zase tak úplně dokonalý….Jenomže nakonec nedostanu šanci zavolat Larsovi, protože sen skončí.
    “Tak tenhle byl zvláštní,” řeknu Aslanovi, při zívání předvede své ulámané žluté zuby. Vstane, protáhne se a potom se znovu uvelebí na mé posteli. Vždycky mu říkám, jak je dlouhý a hubený - je to zrzavý rváč. Je to takový náš soukromý vtípek, protože Aslan vůbec není dlouhý a hubený, a už vůbec ne rváč. Můj tlustý, stárnoucí kocour by nedokázal chytit ani mouchu.
Takže jsem zpátky tam, kde je všechno pěkné a tiché, a vtipkuji se svým kocourem. Jsem zase v opravdovém, skutečném světě.
Usměju se a říkám si, že to tady není vůbec špatné.


Tento námět, kdy se střídají sny s realitou mi přišel dost zajímavý a byla jsem velmi zvědavá na jeho zpracování. Knížka měla dle mého názoru trošku pomalý rozjezd a tak celkově plynula v poklidném tempu. Oba příběhy vypráví Kitty v ich formě, jen s tím rozdílem, že ve snu se jmenuje Katharyn, což je její skutečné jméno, které ale nepoužívá pouze s vyjímkou jednoho období, ve kterém se právě seznámila s Larsem. Kitty je moderní žena, která žije s kocourem v malém domku.   Obléká se do pestrobarevného hippie oblečení, zatímco Katharyn, vždy dokonale oblečená ve stylu Jackie Kennedyové s bezchybným účesem představuje klasickou ženu v domácnosti.Nemůžu říct, že by mě Knihkupkyně nebavila, ale četla jsem ji docela dlouho, protože to pro mě  nebyla kniha, od které bych se nemohla odtrhnout a která by mě neustále nutila číst dál. Také jsem pořád nevěděla, kam to všechno směřuje. Na druhou stranu musím říct, že prolínání snů a reality zvládla autorka vykreslit celkem dobře a v žádném případě to nepůsobí zmateně… Naopak čtenář, na rozdíl od hlavní hrdinky přesně ví, kde se právě nacházíme. Nemáme zde velké množství postav, vše se točí kolem Kitty a její rodiny, rodičů a přítelkyně.  Kitty mi nějak zvlášť k srdci nepřirostla, ale ani mi nebyla nesympatická. Přišla mi tak, jako celá knížka - neurazí ani nenadchne.Věřím, že tahle knížka o vztazích rodičů s dětmi, o rodině a o přátelství  si určitě své čtenáře najde. Není to náročné čtení a doporučuji jako odpočinkovou četbu pro ženy a dívky.

Moje hodnocení je 70 %.

Za knihu děkuji nakladatelství Omega, kde si ji můžete také objednat, jestliže vás zaujala tato recenze

http://www.knihyomega.cz/eshop-knihkupkyne.html

https://www.knihydobrovsky.cz/knihkupkyne-26528866
5 komentářů:

 1. Ha, konečně někdo, kdo o knize jen nebájí. Já jí nepřišla na chuť vůbec a raději poslala dál. Nedostala jsem se ani k půlce knihy.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Mě nevadila, četla se celkem dobře, ale takové sto procentní nadšení nesdílím... jak píšu... neurazí, nenadchne... :)

   Vymazat
  2. Já se nemohla skoro vůbec začíst. Do čtení jsem se nutila a netěšila jsem se ní. Raději jsem to vzdala a četla jinou.

   Vymazat
 2. Chodím okolo této knihy už pěknou chvíli a pořád přemýšlím koupit nebo nekoupit? Pořád sem na vážkách ale podlé tvé recenze to nezní zas tak špatně jak sem si ji já vykreslila v hlavě. Takže to vypadá, že si ji asi brzy koupím, a podle tvé recenze už vím, že když nebudu očekávat příliš, zklamaná nebudu:)

  OdpovědětVymazat
 3. Myslím, že zklamaná ne a to téma je zase neotřelé :) Jako špatná není :)

  OdpovědětVymazat