středa 30. května 2018

KNIŽNÍ PŘÍRŮSTKY # 7

Jak jsem slibovala posledně, dnes vám chci ukázat tři knížky od českých autorek, z nichž dvě jsou horké novinky a jedna starší z Levných knih.Z Knižního klubu jsem si objednala tyhle dvě krásky:


HOUBAŘKA - Viktorie Hanišová

Anotace: Viktorie Hanišová debutovala v roce 2015 nadšeně přijatým románem Anežka o komplikovaném vztahu matky a adoptivní dcery, o skrytém rasismu a stereotypech. Také v pozadí nového příběhu je ukryto rodinné tajemství, které si hrdinka odnáší ze svého dětství a na které se snaží zapomenout. Jenže lze skutečně uniknout tomu, co se už jednou stalo?
Sára žije ve staré chalupě na Šumavě a živí se sběrem hub. Každé ráno si nazuje letité pohorky, popadne košík s utěrkou, v kapse pohladí ostrý nožík a vyrazí. Už sedm let chodí po stejné trase, sedm let od jara do podzimu sbírá houby na týchž místech a za pár stovek je prodává. Jako dobrovolná poustevnice se s nikým nepřátelí ani neopouští Pošumaví. Jen občas vyrazí za psychiatričkou do Plzně přesvědčit ji o svém vyrovnaném duševním stavu. Zpráva o matčině smrti proto Sářin život příliš nezmění. Avšak co se zdá jako nepatrnost na povrchu, bouřlivě bují pod ním.Přiznám se, že Viktorii Hanišovou jsem neznala, ale Houbařka mě zaujala a také vím, že české spisovatelky mě ještě nikdy nezklamaly :)
DĚDINA - Petra Dvořáková

O Petře Dvořákové jsem už slyšela v souvislosti s její předchozí knihou Sítě, kterou jsem si koupila vloni na Světě knihy, ale ještě jsem ji nečetla.
Dědina mě zaujala hned a musím říct, že nejvíc mě upoutala obálka, protože je krásná a nostalgická. Talíř a kostkovaný ubrus snad z dětství u babičky známe všichni :)Anotace: Hranice rozorané mezi poli i lidmi. Hospoda, malá prodejna, zabíjačky. Nevěra a jeden nezdařený pohřeb. Babka s dědkem srostlí jak dva stromy. Život spjatý s půdou, zvířaty a hospodařením. To všechno je Dědina, příběh jedné současné vesnice vyprávěný očima jejích obyvatel.
Josef se marně trápí, proč jeho syn Zbyňa odmítá převzít hospodářství, když je potřeba toho tolik napravit na polích zničených v družstvu. Vavirci počítají, kde by mohla ukápnout další koruna, dobrosrdečná prodavačka Maruna se snaží být s každým zadobře a řezník Láďa se dobývá pod cizí sukni. A malá Petruna? Ta chvilku neposedí.
Přirozená fyzická blízkost hrdinů, jejich společná práce, jejich touha po lepším živobytí až vypočítavost jsou zdrojem věčných svárů i svázanosti a také marné snahy vyléčit minulé rány. Svižné vyprávění, které nikoho nesoudí a co je podstatné - nenudí.
MY DOKONALÉ - Klára Mandausová

Kláru Mandausovou si pamatuji coby šéfredaktorku nějakého časopisu pro ženy a o této knize vím už dlouho. Pořád jsem kolem ní kroužila, ale když jsem ji objevila v Levných knihách, už jsem neodolala…Anotace: Schováváme si igelitky, nevíme u kadeřnice kam s kabelkou, ukazujeme na školním srazu omylem vyfocený vlastní zadek, dáváme sluneční brýle do lednice, smažíme na octu místo na oleji, zobeme pilulky, protože ubližujeme růžovým poníkům, a posíláme bývalým láskám esemesky, jejichž obsah se za střízliva bojíme vyslovit i samy před sebou.

Jsme dokonalé ženy. Občas hozené do komedie, někdy do dramatu…Myslím, že tentokrát nebudu ani z jedné knížky zklamaná a doufám, že je přečtu jedním dechem. Jestli jste některou z nich už četli, dejte mi vědět, jak se vám líbily.

Ahoj

6 komentářů: