pondělí 7. května 2018

ŠŤASTNĚ AŽ DO SMRTI - Anna Ekbergová


Originální název: KAERLIGHED FOR VOKSNE
Překlad: Michaela Weberová
Počet stran: 361
Rok vydání: 2018
Nakladatelství: Metafora, s.r.o.Milujete tolik, že byste dokázali zabít?
Šťastně až do smrti je už druhá kniha Anny Ekbergové, o které jsem již slyšela díky jejímu prvnímu románu Ztracená. Co bylo pro mě překvapením, že Anna Ekbergová je pseudonymem dvojice dánských autorů Anderse Ronnowa Klarlunda a Jacoba Weinreicha, kteří svoje díla označují jako milostný thriller. Tuto skutečnost jsem zjistila až po přečtení knihy a bylo to pro mě opravdu překvapením, že ji napsali muži.

Ústředními postavami jsou manželský pár středního věku architekt Christian a Leonora, která svoji nadějnou kariéru houslistky obětovala rodině a především péči o smrtelně nemocného syna Johana. Když je vše zlé okolo nemoci zažehnáno a zdálo by se, že si manželé budou užívat zaslouženého klidu, Leonoru jednou v noci vzbudí esemeska, která přišla jejímu manželovi. Leonora zjistí, že Christian nejen, že má milenku, ale co víc, že ji dokonce chce opustit. A  na tohle ona nehodlá přistoupit.. ne po tom, co svojí rodině obětovala celý svůj život…
Christian bere svoje manželství už jako poněkud vyčpělé, ne, že by Leonoru neměl rád, ale vášeň, kterou v něm probudila jeho mladá kolegyně Zenia je něco, co nikdy v životě nepoznal a čeho už se nehodlá vzdát. Proto, když mu jeho žena začne vyhrožovat, rozhodne se, že se jí musí zbavit. Jaké je jeho překvapení, když poté, co si myslí, že je Leonora mrtvá, se ona objeví ve dveřích. Ale hlavně, jak se Leonora zachová, když si domyslí, kdo měl být zabit v lese při běhání?

Když si to shrneme, máme tu na první pohled klasický milostný trojúhelník - manžel, manželka a milenka. Ovšem v tomto případě, jsou role poněkud pomíchány a manželka rozhodně není ta nevinná chudinka…. o tom se Christian i Zenia přesvědčí doslova na vlastní kůži…


Myšlenky se promění v slzy, je na dálnici, vzdálenost dokáže udržet, nespustí ho z očí. A on se neohlíží. Samozřejmě že ne. Pokud by se ohlédl přes rameno, spatřil by ženu, která mu dala všechno. Rodinu. Dům. Život. Ženu, která ho miluje, která se obětovala. Kvůli němu, kvůli nim. Tolik černých myšlenek, nechtějí ji opustit, celá zpáteční cesta je noční můra v zemi ohavných pocitů. Co všechno by mu nejraději řekla. Že mu důvěřovala. Nechápe, jak může někdo něco takového udělat. Jak může člověk milovat, vytvořit domov a pak si prostě usmyslet, že s jinou ženou to teď bude zábavnější?

Kniha je rozdělená na tři části. První část se jmenuje Když zpívá kos a je nejdelší, přes polovinu knihy. Kosa viní Christian za všechno, co se později stalo…. ne přímo kosa, ale ten jeho zpěv, díky kterému nemůže usnout a propadá se stále víc do kolotoče stresu, strachu a nevyspání, následkem čehož udělal rozhodnutí, které mělo fatální následky… Také se zde dozvíme něco z minulosti Leonory. A že Leonora je žena, která se neopouští…
V druhé části nazvané Pták Ohnivák už je Christian ve vleku svého činu a špatného rozhodnutí. Pták Ohnivák se jmenovala skladba, s níž kdysi malá Leonora zvítězila v soutěži a i nyní, když si uvědomí, co jí chtěl manžel provést je rozhodnuta zvítězit a navíc donutit svého chotě, aby udělal všechno, co si ona přeje, jako omluvu a zadostiučinění.

Třetí část Oheň lásky je už realizací Leonořina ďábelského plánu a završením celého příběhu, který končí na svátek svatého Jana pálením čarodějnice.

Zatímco do první části mi chvíli trvalo se začíst, s každou další částí děj gradoval a já jsem zůstávala stále víc s otevřenou pusou a čekala jsem, kde je až hranice tohoto šílenství.

Mimo tohoto příběhu, který vidíme chvíli z pohledu Christiana a chvíli z pohledu Leonory tu máme ještě další osobu, vypravěče, policajta v důchodu Holgera, který v kavárně tento příběh vypráví svojí dceři Josefině při čekání na její životní událost, což se dozvíme až v závěru a má vyznít jako varování… před čím?
Linka Holgera a Josefíny mi osobně trošku rušila příběh, především proto, že do vyprávění Holger podsunoval i úvahy o svém životě, manželství a celkově vztahu k rodině a svým dcerám, ale na závěr, když jsem zjistila, proč jí to všechno vyprávěl, mi to nakonec líbilo, jen bych to možná mírně zestručnila.

Shrnutí na závěr: pro mě pomalejší rozjezd v první části knihy, ale velmi originální námět. Absolutně jsem nečekala, kam se tento příběh může posunout, zažila jsem tu waw efekt, šok a i závěr se mi líbil, i když rozhodně není pozitivní. Poselství, které z příběhu vyplývá má něco do sebe a stojí za úvahu. Ostatně citáty na toto téma se táhnou celou knihou.

Moje hodnocení 85 %

Za knížku velmi děkuji nakladatelství Metafora, kde si ji také můžete pořídit.

4 komentáře:

  1. Povedená recenze :) Četla jsem Ztracenou od této autorky a ta se mi líbila, tak se určitě chystám i na tuhle knihu :)

    OdpovědětVymazat
  2. Super, jsem ráda, že se ti kniha líbila :-) Mně nevadí ani pomalejší děj, takže se mi kniha líbila od začátku, byla jsem zvědavá, jak a co. Jsem zvědavá ještě i na Ztracenou, snad nezklame :-)

    OdpovědětVymazat