úterý 8. ledna 2019

ZAHRADA - HOSTINA


AUTOR: Jana Richterová
CYKLUS: ZAHRADA - 5. díl
Počet stran: 357
Vydal: KRUH
Rok vydání: 2018

Hostina je pátým dílem cyklu Zahrada. Žánrově se řadí mezi městskou fantasy s prvky magického realismu. Ústřední postavou je doktor Michal Zahradník, který žije ve vile na kraji města. Není to ale úplně obyčejný smrtelník. Kolem něj se soustřeďuje skupinka přátel, z nichž někteří také mají zvláštní schopnosti. Jako například Rus Nikolaj a jeho žena Mara. Zahradník je už dlouhý čas patronem rodiny Hajdukovy, obývající místní zámeček. Z jejích členů se také rekrutují Lovci, kteří mají za úkol chránit snový Les. Rodina Hajdukova se postupně naučila využívat svého postavení ve městě ve svůj prospěch.

Jestliže Zahradník představuje dobro, na druhé straně máme Karolinu, bývalou manželku majitele zámku Hajduka a milenku jeho syna Johana. Se Zahradníkem je pojí nějaký zvláštní, pro ostatní nepochopitelný vztah, který má kořeny kdesi v minulosti. Karolina se s pomocí svých přátel věnuje černé magii a snaží se ovládnou Les i Komendu, tajnou organizaci. Pomoci jí k tomu má Klárka, zvláštní zmutované dítě.V minulých dílech nám autorka rozehrála spoustu vztahových linií a hrdinové ušli dlouhou cestu v čase mezi boji o záchranu Lesa.  V posledním díle se uzavírá příběh Julie a Árona a také Tomáš snad konečně nachází smysl života. Také Zahradníkův čas na tomto světě se blíží ke konci.

Série Zahrada mě chytila od prvního dílu a všechny čtyři díly jsem zhltla na jeden zátah. Od této doby uplynul nějaký čas a nyní jsem se, s více než roční pauzou, dostala k Hostině. S nadšením jsem se pustila do čtení, ale přiznám se, že už mi unikaly některé souvislosti, nemohla jsem si vybavit postavy a tak celkově mi to přišlo už moc překombinované. Obzvlášť ta snová část, neustálé další postavy. Vše okolo Karoliny, ta její Klárka. Prostě ke konci už jsem si připadala jako na kolotoči šílenství. Nevěděla jsem kdo s kým, proti komu a proč.

“Ty vaše zvyky jsou zvrhlé a hnusné,” odporoval rozhořčeně Johan. “O nic lepší než to, co provádí Karolina se svými přívrženci. Ďáblova pravice a levice, jste si úplně kvit. Ty se k tomu nevyjádříš, Michale?” obrátil se k oslovenému. “Mluvíme tady o kanibalismu!”
    “Můj názor jste si vyslechli,” reagoval minimalisticky Michal.
    To už Nikolaj usedal vedle Johana, a ten mu bez prodlení objasnil, v čem spočívá meritum sporu. “Chce po mně, abych vedl hon na lidi, chápeš? Na ty Hájkovy bláznivé šamany, kteří se provinili akorát tím, že fetují a potom občas vlezou, kam nemají. Potřebuje totiž nakrmit čokly.”


Ale beru to, že jsem předposlední díl a ostatně celou sérii četla už před dlouhou dobou a bylo by lepší si ji před čtením pátého dílu osvěžit. Jenže na to bohužel nemám kapacitu. Z toho vyplývá moje doporučení pro ty, kteří máte předchozí díly přečtené. Určitě si Hostinu přečtěte také, ale připomeňte si souvislosti. Nebo si je možná pamatujete líp než já :).  

Celý cyklus Zahrada stojí za přečtení, nejlépe všechny díly na jeden zátah. I když dle mého názoru je Hostina nejslabší, i tak Zahradu doporučuji.

Moje hodnocení je 70 %

ANOTACE
ZAHRADNÍKŮV ROK SE SKLÁNÍ K ZÁVĚREČNÉ SKLIZNI A JE TŘEBA NEJVYŠŠÍ OPATRNOSTI, ABY PLODY JEHO PRÁCE ZŮSTALY UCHRÁNĚNY. ANNA BLOUDÍ NEOBÝVANÝMI ZÁMECKÝMI POKOJI, V NICHŽ SE OBJEVUJE TAJEMSTVÍ ROZVRACEJÍCÍ KLID, AŽ SE JEJÍ POTEMNĚLÝ SVĚT STANE POLEM, NA NĚMŽ SVÁDÍ ZOUFALÝ BOJ O VŠE, CO JE JÍ DRAHÉ. ZATÍMCO JULIE S MAROU REVOLTUJÍ PROTI PATRIARCHÁLNÍM PŘEDSUDKŮM, ÁRON JE TVRDĚ KONFRONTOVÁN S DŮSLEDKY VLASTNÍCH MINULÝCH ROZHODNUTÍ. EXISTUJE PRO NĚJ JEŠTĚ ÚNIK Z PASTI NEBO SKUTEČNĚ ZAPLATÍ DO POSLEDNÍHO A NEJMENŠÍHO? V ROZŠTĚPENÉ KOMENDĚ TO VŘE A NENÍ VŮBEC JASNÉ, KDO HRAJE S KÝM. ZDÁ SE, ŽE RUDOVLASOU ČARODĚJKU DĚLÍ OD KONEČNÉHO TRUMFU UŽ JEN POUHÝ VLÁSEK. BUDE NAKONEC MICHALOVA VĚŽ ROZDRCENA? A JE SMRT SKUTEČNĚ ULTIMÁTNÍ PROHROU?


Za knížku děkuji autorce Janě Richterové
Zakoupit si ji, i celou sérii, můžete zde

Žádné komentáře:

Okomentovat