pondělí 26. srpna 2019

PRVOK, ŠAMPON, TEČKA A KAREL


AUTOR: PATRIK HARTL
POČET STRAN: 230
ROK VYDÁNÍ: 2018
VYDÁNÍ: 5.
NAKLADATELSTVÍ: BOURDON


Patrika Hartla už myslím není třeba představovat. Střídavě se věnuje divadelní, filmové a televizní režii. Kniha Prvok, Šampón, Tečka a Karel je jeho literární prvotinou.
Tento román zaujme už především netradičním názvem, který ale znamená jména, nebo spíš přezdívky čtyř hlavních postav. Bývalí spolužáci se setkají po letech na třídním srazu a bilance jejich životů je tristní. Zatímco někdo má pocit, že jeho život stojí za houby dlouhodobě, někdo čelí aktuální životní krizi. Když skončí nad ránem opilí namol, vymyslí hru, při které si mají dokázat, že ještě nejsou srágory patřící do starého železa a že ještě umí žít a bojovat za své sny. To ale ještě netuší, jak tato hra změní jejich životy…

¨Akorát o tu odvahu už jsme přišli. Teda aspoň já určitě.”
Karla ta úvaha zaujala. Ale tvářil se skepticky.
     “To je normální. V šestnácti je odvážnej každej. Člověk má nulovou odpovědnost a ještě si nestačil nabít držku. To je pak přirozený, že se cítí líp, než v osmatřiceti.
Prvok si dlouze říhnul.
     “To je sice pravda, ale já mám pocit, že jsem se nějak zesral moc. Na gymplu jsem měl pocit, že když zabojuju, zvládnu cokoliv. A teď už jsem po těch dvaceti letech tak zfackovanej, že se bojím uprdnout.”
     Karel taky udělal kouli a hodil ji za tou Prvokovou rozpuštěnou.
     “Fakt myslíš, že ti v šestnácti bylo líp? Nepřipadals mi tehdy jako moc velkej suverén.”
     Prvok trpce přikývnul.
     “To sice ne, ale rozhodně jsem se cejtil svobodnější. Akorát jsem ještě netušil, co mě čeká. Takže jsem byl tak blbej, že jsem si to neuměl užít.”

Přiznám se, že v současné době je Patrik Hartl asi jedním z mých nejoblíbenějších spisovatelů a zatím mě nezklamala ani jedna jeho kniha. I když tu první,co jsem četla, Malý pražský erotikon asi žádná zatím nepřekonala.Jeho styl je pořád tentýž. Děj se odehrává v současnosti a je psaný lehkou hovorovou formou, takže se velmi dobře čte a stránky rychle ubíhají. Pro peprné výrazy se zde nejde daleko a občas je člověk nucen se smát nahlas a nebo předčítat vtipné pasáže svému okolí. Patrik ale umí svým postavám taky pěkně naložit, takže od něj můžeme čekat všechno. Místy mi u jeho románů tečou i slzy dojetí. V tomto dílku mě trochu zklamal konec, ale nelze autorovi upřít, že jsem takový závěr nečekala. 

Kdo si chce při čtení odpočinout a pobavit se, rozhodně si knížky Patrika Hartla přečtěte. Já tuhle, která je třetí, co jsem od něj četla hodnotím 80 %.

P. S. A taky miluju ten jeho smích :)

Žádné komentáře:

Okomentovat