sobota 21. března 2020

DIVOKÁ LABUŤ a jiné příběhy


AUTOR: MICHAEL CUNNINGHAM
ILUSTRACE: YUKO SHIMIZU
ORIGINÁLNÍ NÁZEV: A WILD SWAN AND OTHER TALES
PŘEKLAD: VERONIKA VOLHEJNOVÁ
VYDALO: NAKLADATELSTVÍ BARONET
ROK VYDÁNÍ: 2016
POČET STRAN: 137


Michaela Cunninghama asi nemusím představovat, jeho nejznámější román HODINY získal několik literárních ocenění a byl i zfilmován. A právě proto mě v Levných knihách zaujala tato jeho útlá knížečka, tím spíš, že byla jen za 19 Kč. 

Divoká labuť je soubor klasických pohádek, ale prosím vás, dětem je nečtěte. Nejsou to totiž pohádky pro děti. Pohádky jsou přetvořené a hozené do současnosti. Je v nich hodně hořkosti, smutku a ironie. Při čtení některých mi bylo fakt smutno, u některých jsem se bavila.Máme zde pohádku Sedmero krkavců, která nám ukazuje jaký život vede princ po zrušení kletby, které se ale nepovedlo tak docela. Příběh báby z perníkové chaloupky. O líném Jackovi a kouzelných fazolí - tento se mi líbil nejvíc, protože byl psaný krásně ironicky a vtipně.

Nic to ale nemění na faktu, že její syn prodal krávu za hrst fazolí. Matka je vyhodí oknem a pošle ho spát bez večeře.
Pohádky jsou obecně vzato poučné příběhy. V pochmurnější verzi téhleté by matka i syn umřeli hlady.
A z toho by plynulo poučení: matky, snažte se své imbecilní syny vidět realisticky, bez ohledu na to, jak okouzlující jsou ty jejich poťouchlé úsměvy, jak dojímavě působí rozcuchaná tmavě zlatá hříva. Když si je budete idealizovat, když budete trvat na tom, že mají přednosti, jež jim zjevně chybí, když se budete zuby nehty držet své slepé naděje, že jste vychovaly moudré dítě, pevnou oporu ve stáří...tak se pak nedivte, když upadnete v koupelně a zůstanete tam ležet celou noc, protože váš synáček někde až do rána nasává s kamarády.

Šípková Růženka, které už její manžel princ leze trošku na nervy. O tom, jak je důležité si dobře vybrat své tři přání. O malém skřetovi, který měl plán, jak získat vytoužené dítě. O cínovém vojáčkovi a jeho manželské krizi s baletkou. Krásku a zvíře, ta mě šokovala asi nejvíc, sexuální otevřeností.  Lociku a o princi a princezně, jak spolu žili až do smrti. Některé by možná chtěly přečíst vícekrát a trošku nad nimi popřemýšlet.Noo, opravdu hodně zvláštní knížka a jsem ráda, že ji mám za sebou. Její ponurou náladu dokreslují černobílé ilustrace japonské ilustrátorky Yuko Shimizu. Hodnocení nedávám, kdo si chce dopřát něco úplně jiného, trochu hořkosti a zvrácenosti, tak si ji přečtěte, zvládnete to za jeden den.


Žádné komentáře:

Okomentovat